İçeriğe atla
worldfires
MX · Meksika · –

Aguililla yangını, Mart 2024 Aguililla, Tumbiscatío

Söndü · son tespit 13 Nis 2024 20:02 UTC

Yangın 26 Mart 2024 tarihinde Aguililla, Meksika bölgesinde başladı ve uydular onu 19 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 8.412 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor. CONAFOR kayıtlarına göre 29 Mart 2024 tespit edildi ve 14 Nisan 2024 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.

2016’dan beri Michoacan de Ocampo bölgesinin 2. en büyüğü (sayfası olan 106 yangın arasında). 2024 yılında Meksika sıralamasında 17., 289 yangın arasında.

Yanan alan
8.412ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
19gün
26 Mar 2024 – 13 Nis 2024
Etkilenen ilçeler
2
belediye
Başlangıç
26 Mar
2024
Sıcak noktalar
629
tek bir noktada: 106 MW
Başlangıçta tehlike
26
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
214MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 26 Mar13 Nis
13 Nis 2024

Gün gün nasıl gelişti

26 Mar 2024 · 33 MW · 4 27 Mar 2024 · 7 MW · 3 28 Mar 2024 · 133 MW · 8 29 Mar 2024 · 55 MW · 13 30 Mar 2024 · 117 MW · 24 31 Mar 2024 · 188 MW · 22 1 Nis 2024 · 96 MW · 31 2 Nis 2024 · 59 MW · 22 3 Nis 2024 · 279 MW · 34 4 Nis 2024 · 293 MW · 28 5 Nis 2024 · 302 MW · 38 6 Nis 2024 · 415 MW · 75 7 Nis 2024 · 370 MW · 40 8 Nis 2024 · 539 MW · 69 9 Nis 2024 · 337 MW · 74 10 Nis 2024 · 426 MW · 61 11 Nis 2024 · 208 MW · 42 12 Nis 2024 · 184 MW · 37 13 Nis 2024 · 25 MW · 4
26 Mar 30 Mar 3 Nis 8 Nis 11 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

30°en yüksek
48km/h · en şiddetli rüzgâr
17%en düşük nem

Başladığında 37 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %59’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2017 yılında 43 ha, 2020 yılında 4.880 ha.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 84 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 80 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Aguililla burada başladı
    5.977 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    4,3 %
  2. 2.473 ha 2 Nis tarihinde ulaştı
    1,2 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan0,35 ha
Sakinler≈ 30

Sınırın içinde yaklaşık 0,35 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 30 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Resmi kayıt

CONAFOR verilerine göre bu yangın 29 Mart 2024 tarihinde başladı ve 7.406 ha alanı yaktı (uydu 8.412 ha ölçtü).

CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Bu, kurumun kesinleşmiş istatistiğidir: alanı kendi yöntemiyle ölçer, bu yüzden uydudan farklı olabilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
26 Mar 24,6 °C 20 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 26
27 Mar 26,2 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 26
28 Mar 26,2 °C 17 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 28
29 Mar 26,9 °C 18 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 30
30 Mar 26,1 °C 33 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 26
31 Mar 26,8 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 27
1 Nis 26,3 °C 37 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 26
2 Nis 26,4 °C 41 % 43 km/h 0,7 mm Orta 19
3 Nis 26,8 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 26
4 Nis 24,1 °C 22 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 26
5 Nis 25,6 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 26
6 Nis 26,8 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 28
7 Nis 27,9 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 28
8 Nis 26,1 °C 28 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 29
9 Nis 26,4 °C 31 % 48 km/h 0,0 mm Yüksek 31
10 Nis 25,4 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 27
11 Nis 26,4 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 27
12 Nis 28,0 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 27
13 Nis 29,6 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 26
14 Nis sonra 28,4 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 27
15 Nis sonra 27,9 °C 38 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 26
16 Nis sonra 28,3 °C 32 % 36 km/h 0,1 mm Yüksek 27
17 Nis sonra 29,0 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 27
18 Nis sonra 28,2 °C 32 % 36 km/h 0,1 mm Yüksek 27
19 Nis sonra 27,9 °C 38 % 35 km/h 0,1 mm Yüksek 26
20 Nis sonra 27,6 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 27
21 Nis sonra 28,7 °C 35 % 31 km/h 0,1 mm Yüksek 26
22 Nis sonra 27,4 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 27
23 Nis sonra 28,1 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 27

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

25,5 FWI ve %20 en düşük nemle başladı; öncesinde: 37 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 70.

Başlangıçta FWI 25,5
En düşük nem 20 %
Yağmursuz gün 37
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Purépero yangını, Nisan 2016
1.510 ha 5 gün FWI 26,6 En düşük nem 20 % 164 km uzakta, 2016

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 18 Nis tarihinde 2,7 mm.

Akıbetleri

13 gün
medyan süre
2.908 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,1 mm
bitişteki yağmur (medyan; 70 ikizden 49 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 2,9 kat büyüktü ve 19 gün sürdü (medyan: 13 gün).

70 ikizinden yalnızca 6 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 70 ikizin 21 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,1 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
48km/h · en sert esinti

13 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 70 ikizden 49, medyan 2,1 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 19 Mar 2024
Sonra · 20 Nis 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

5 Nisan 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 39 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 28 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,8 katı.

PM2,5 zirvesi39 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün7 gün
PM1056 µg/m³
Optik derinlik0,62
25 Mar30 Mar4 Nis9 Nis14 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 629Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Meksika tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Aguililla yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 26 Mart 2024 ile 13 Nisan 2024 arasında yandı (19 gün). Yanan alan sınırı ise 27 Mart 2024 – 12 Nisan 2024 tarihlerini veriyor. CONAFOR kayıtlarına göre 29 Mart 2024 tespit edildi ve 14 Nisan 2024 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 8.412 hektardır (84,1 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Aguililla (5.977 ha, 4,3 %); Tumbiscatío (2.473 ha, 1,2 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 29,6 °C’ye ulaştı, nem %17’e düştü ve rüzgâr 48 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 31 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Meksika idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 70. Medyan süreleri 13 gün, medyan alanları 2.908 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 70 ikizinden yalnızca 6 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 70 ikizin 21 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,1 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 911 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 27 Mart 2024–12 Nisan 2024 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 629 VIIRS sıcak noktası.
  • CONAFOR ile karşılaştırma: 7.406 ha resmi alana karşı sınırdan 8.412 ha; fark %25’in altında.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.