Incendii în Uşak
Uşak, Turcia: 17 incendii cu pagină au intrat în 6 din cele 6 districte ale sale din 2016, cu 5.659 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Sivaslı în iulie 2025, cu 1.647 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: scăzut (FWI 6).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 5.659ha
- Din 2016
- Din județ
- 1,0%
- 5.581 km²
- incendii
- 17
- Din 2016
- comune cu foc
- 6
- din 6
- Cel mai mare incendiu
- 1.647ha
- Sivaslı · iulie 2025
- Locuitori
- 344.351
- 16,4 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- sâm. 7 Scăzut 10° · 42 % · 41 km/h
- dum. 8 Scăzut 9° · 36 % · 32 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 12° · 31 % · 17 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 11° · 55 % · 26 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 14° · 45 % · 22 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 18° · 55 % · 30 km/h
- vin. 13 Foarte scăzut 18° · 55 % · 30 km/h
- sâm. 14 Foarte scăzut 18° · 58 % · 34 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Uşak merkez 228.881 loc. 1.726 ha · 1,0 %
- Sivaslı 20.753 loc. 1.647 ha · 3,3 %
- Ulubey 12.955 loc. 1.055 ha · 1,3 %
- Eşme 34.932 loc. 981 ha · 0,8 %
- Banaz 36.373 loc. 205 ha · 0,2 %
- Karahallı 10.457 loc. 45 ha · 0,1 %
Ce arde în județ
- Terenuri agricole34 %
- Conifere24 %
- Alte terenuri naturale22 %
- Tufărișuri și tranziție15 %
- Pădure mixtă3,9 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 7×Eşme981 ha
- 5×Uşak merkez1.726 ha
- 5×Ulubey1.055 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 1.647 haSivaslıiulie 2025 · 3 zile
- 917 haUşak merkez Uşak18 iunie 2024 · 3 zile
- 341 haUşak merkez Uşakiulie 2024 · 1 zi
- 305 haUlubeyaugust 2020 · 1 zi
- 299 haUşak merkez Uşak17 iunie 2024 · 1 zi
- 299 haEşmeiulie 2025 · 2 zile
- 279 haUlubeyaugust 2021 · 1 zi
- 251 haUlubeyiunie 2024 · 1 zi
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 3 | 1.985 | Sivaslı 1.647 ha |
| 2024 | 9 | 2.677 | Uşak merkez 917 ha |
| 2021 | 1 | 279 | Ulubey 279 ha |
| 2020 | 2 | 492 | Ulubey 305 ha |
| 2019 | 1 | 104 | Uşak merkez 104 ha |
| 2017 | 1 | 121 | Eşme 121 ha |
Toate incendiile din Uşak · 18
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 308 haUşak merkez Uşakoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 2 zile
- 1.647 haSivaslıiulie 2025 · 3 zile
- 39 haSarıgöliulie 2025 · 2 zile
- 299 haEşmeiulie 2025 · 2 zile
- 155 haEşme24 august 2024 · 2 zile
- 244 haEşme17 august 2024 · 2 zile
- 223 haUlubeyaugust 2024 · 1 zi
- 205 haBanaziulie 2024 · 1 zi
- 341 haUşak merkez Uşakiulie 2024 · 1 zi
- 251 haUlubeyiunie 2024 · 1 zi
- 917 haUşak merkez Uşak18 iunie 2024 · 3 zile
- 299 haUşak merkez Uşak17 iunie 2024 · 1 zi
- 42 haAlaşehiriunie 2024 · 1 zi
- 279 haUlubeyaugust 2021 · 1 zi
- 188 haUşak merkez Uşakseptembrie 2020 · 1 zi
- 305 haUlubeyaugust 2020 · 1 zi
- 104 haUşak merkez Uşakseptembrie 2019 · 1 zi
- 121 haEşmeseptembrie 2017 · 1 zi
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Open Street Map (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.