Incendiul de la Yalinga, 18 ianuarie 2025
Yalinga, Djema
Stins · ultima detecție 7 feb. 2025, 11:07 UTC
Focul a pornit pe 18 ianuarie 2025 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 38.223 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 34-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 5-lea din Republica Centrafricană în 2025, din 66.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
38.223ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
18 ian. 2025 – 7 feb. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
21de zile
De pe 18 ian. 2025 până pe 7 feb. 2025: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 7 feb. 2025, 11:07 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
18 ian. 2025
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
18 ian. 2025
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
1.789
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 120 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
18 ian. 2025 – 7 feb. 2025
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
1.989MW
Putere radiativă însumată pe 23 ianuarie 2025; focare în acea zi: 165.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
23 ian. 2025
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
53,9FWI · extrem
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 60.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
38,4°C · 12 % UR
Maxima de 38,4 °C și umiditatea minimă de 12 % pe 5 februarie 2025; rafale de 42 km/h pe 24 ianuarie 2025.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei yalinga-2025-01-19.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2025-01-18
21
103
38,1
25,8
14
13,9
33,8
0
53,9
extremo
1
2025-01-19
17
85
36,6
24,8
16
6
19,1
0
43,9
muy_alto
1
2025-01-20
105
575
35,8
23,7
20
10,3
21,6
0
45,2
muy_alto
1
2025-01-21
19
243
36
23,1
19
8,4
22,7
0
43,4
muy_alto
1
2025-01-22
98
286
36,9
21,7
10
11,7
21,6
0
49,4
muy_alto
1
2025-01-23
165
1.989
36,4
24
9
16,1
32,8
0
55,5
extremo
1
2025-01-24
93
576
35,6
23,5
10
18,7
41,8
0
59,2
extremo
1
2025-01-25
68
505
35,4
22,7
9
15,2
34,9
0
55
extremo
1
2025-01-26
139
867
35,7
20,9
9
16,2
31
0
56,6
extremo
1
2025-01-27
203
1.136
35,4
21,4
9
16,6
37,4
0
57,5
extremo
1
2025-01-28
143
997
35,4
20,9
9
14,9
35,6
0
55,6
extremo
1
2025-01-29
144
509
34,1
20,9
10
15,9
37,8
0
57,2
extremo
1
2025-01-30
88
1.327
35,1
20,8
9
15,7
33,1
0
57,2
extremo
1
2025-01-31
146
825
35,3
21
9
16,9
38,5
0
59,1
extremo
1
2025-02-01
234
972
36,1
23,6
10
15,1
35,3
0
57,1
extremo
1
2025-02-02
76
331
37,3
22,8
12
15,4
38,2
0
57,8
extremo
1
2025-02-03
14
63
37,5
23,7
11
16,8
39,2
0
59,9
extremo
1
2025-02-04
4
16
37,7
23,7
12
13,1
29,2
0
55,4
extremo
1
2025-02-05
0
0
38,4
25,3
12
10,8
24,5
0
52,8
extremo
1
2025-02-06
0
0
37,2
24,9
12
13
29,2
0
55,8
extremo
1
2025-02-07
12
28
38,1
24
9
17
39,6
0
61,4
extremo
1
2025-02-08
0
0
35,8
22,7
13
16,5
29,2
0
59,4
extremo
0
2025-02-09
0
0
36,6
23,2
12
11,9
27
0
53,8
extremo
0
2025-02-10
0
0
38,2
22,6
11
14,2
31,7
0
56,9
extremo
0
2025-02-11
0
0
38,6
24,2
9
15,3
37,1
0
58,6
extremo
0
2025-02-12
0
0
38,5
24,8
11
14,8
34,2
0
58,2
extremo
0
2025-02-13
0
0
37,5
24,4
14
16,7
37,8
0
60
extremo
0
2025-02-14
0
0
36,6
25,6
14
11,5
28,4
0
52,7
extremo
0
2025-02-15
0
0
35,3
24,5
23
10,1
23,4
0
44,2
muy_alto
0
2025-02-16
0
0
37,2
24,3
18
11,1
24,1
0
45,5
muy_alto
0
2025-02-17
0
0
38,7
25,5
10
16,2
38,5
0
57,3
extremo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
38.223ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
18 ian. 2025 – 7 feb. 2025
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
18 ian.
2025
Focare termice
1.789
într-un singur focar: 120 MW
Pericol la început
54
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
602MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
18 ian.7 feb.
Vezi evoluția7 feb. 2025
Cum a evoluat, zi de zi
18 ian.23 ian.26 ian.30 ian.3 feb.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
38°maximă
42km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.
Zona mai arsese
98 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 22.664 ha în 2016, 19.222 ha în 2017, 9.608 ha în 2018, 14.659 ha în 2019, 39.956 ha în 2020, 1.433 ha în 2021, 16.179 ha în 2022, 15.906 ha în 2023, 19.692 ha în 2024. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 37.419 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
A pornit cu un FWI de 53,9 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 24.
FWI la pornire53,9
Umiditate minimă14 %
Zile fără ploaie60+
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Yalinga, 18 ianuarie 2025
38.223 ha21 de zileFWI 53,9Umiditate min. 14 %
Incendiul de la Djema, ianuarie 2023
15.284 ha17 zileFWI 53,1Umiditate min. 15 %la 22 km, în 2023
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 5,0 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 21 de zile, față de 14 zile.
Doar 2 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 23 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
42km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 7 feb. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 24, cu o mediană de 5,4 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 11 ian. 2025
După · 14 feb. 2025
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 22 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 58 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 44: de 2,9 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,558µg/m³
Zile peste prag26de zile
PM10135µg/m³
Grosime optică0,83
OMS 15
16 ian.22 ian.28 ian.3 feb.9 feb.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 1.789Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 ianuarie 2025 și 7 februarie 2025 (21 de zile). Perimetrul îl datează între 19 ianuarie 2025 și 3 februarie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 38.223 hectare (382,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Yalinga (26.377 ha, 0,6 %); Djema (12.132 ha, 0,3 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,4 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 61, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 24. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 7.704 ha; 38 % au trecut de 10.000 ha. Doar 2 din cei 24 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 23 din 24 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 ianuarie 2025 – 3 februarie 2025. 1.789 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.