Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 17 decembrie 2020 Yalinga, Rafaï, Djema

Stins · ultima detecție 11 feb. 2021, 11:24 UTC

Focul a pornit pe 17 decembrie 2020 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 56 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 261.585 hectare, împărțit între 3 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este al 4-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 4-lea din Republica Centrafricană în 2020, din 101.

Suprafață arsă
261.585ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
56de zile
17 dec. 2020 – 10 feb. 2021
Comune afectate
3
subprefecturi
A început pe
17 dec.
2020
Focare termice
11.917
într-un singur focar: 218 MW
Pericol la început
51
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
1,4GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 17 dec.10 feb.
11 feb. 2021

Cum a evoluat, zi de zi

17 dec. 2020 · 363 MW · 22 18 dec. 2020 · 708 MW · 61 19 dec. 2020 · 82 MW · 21 20 dec. 2020 · 195 MW · 23 21 dec. 2020 · 27 MW · 4 22 dec. 2020 · 736 MW · 57 23 dec. 2020 · 993 MW · 86 24 dec. 2020 · 901 MW · 75 25 dec. 2020 · 23 MW · 11 26 dec. 2020 · 135 MW · 33 27 dec. 2020 · 148 MW · 26 28 dec. 2020 · 571 MW · 43 29 dec. 2020 · 1.338 MW · 105 30 dec. 2020 · 1.607 MW · 158 31 dec. 2020 · 1.134 MW · 236 1 ian. 2021 · 604 MW · 53 2 ian. 2021 · 346 MW · 51 3 ian. 2021 · 1.116 MW · 119 4 ian. 2021 · 1.449 MW · 171 5 ian. 2021 · 900 MW · 180 6 ian. 2021 · 1.323 MW · 238 7 ian. 2021 · 1.285 MW · 294 8 ian. 2021 · 2.599 MW · 305 9 ian. 2021 · 2.913 MW · 331 10 ian. 2021 · 1.997 MW · 259 11 ian. 2021 · 2.696 MW · 579 12 ian. 2021 · 2.459 MW · 298 13 ian. 2021 · 2.022 MW · 266 14 ian. 2021 · 2.306 MW · 295 15 ian. 2021 · 2.223 MW · 407 16 ian. 2021 · 1.516 MW · 490 17 ian. 2021 · 1.897 MW · 305 18 ian. 2021 · 1.796 MW · 271 19 ian. 2021 · 1.766 MW · 236 20 ian. 2021 · 1.771 MW · 364 21 ian. 2021 · 1.425 MW · 441 22 ian. 2021 · 1.779 MW · 209 23 ian. 2021 · 1.091 MW · 304 24 ian. 2021 · 1.133 MW · 199 25 ian. 2021 · 3.660 MW · 319 26 ian. 2021 · 1.468 MW · 251 27 ian. 2021 · 6.278 MW · 744 28 ian. 2021 · 1.191 MW · 104 29 ian. 2021 · 3.414 MW · 487 30 ian. 2021 · 1.394 MW · 273 31 ian. 2021 · 3.898 MW · 503 1 feb. 2021 · 3.064 MW · 474 2 feb. 2021 · 2.796 MW · 259 3 feb. 2021 · 48 MW · 34 4 feb. 2021 · 481 MW · 64 5 feb. 2021 · 410 MW · 65 6 feb. 2021 · 565 MW · 111 7 feb. 2021 · 118 MW · 34 8 feb. 2021 · 628 MW · 127 9 feb. 2021 · 895 MW · 127 10 feb. 2021 · 866 MW · 151 11 feb. 2021 · 897 MW · 164
17 dec. 29 dec. 10 ian. 27 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
47km/h · rafală maximă
7%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 48 de zile când a început.

Zona mai arsese

88 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 178.057 ha în 2016, 91.693 ha în 2017, 98.305 ha în 2018, 108.919 ha în 2019, 8.636 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 229.814 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 11,1 ori mai mare decât cea pe care o are București (2.616 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    258.395 ha a ajuns pe 17 dec.
    6,2 %
  2. 2.581 ha a ajuns pe 25 dec.
    0,1 %
  3. 2.058 ha a ajuns pe 20 dec.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită0,18 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,18 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 dec. 35,4 °C 17 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 51
23 dec. 35,9 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
24 dec. 36,0 °C 16 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 52
25 dec. 35,8 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
26 dec. 35,4 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
27 dec. 35,9 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 50
28 dec. 35,8 °C 17 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 52
29 dec. 36,3 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 dec. 36,6 °C 15 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 55
31 dec. 36,6 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
1 ian. 36,8 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
2 ian. 35,7 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
3 ian. 35,8 °C 13 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 51
4 ian. 36,3 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 56
5 ian. 35,8 °C 14 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 59
6 ian. 36,3 °C 12 % 47 km/h 0,0 mm Extrem 62
7 ian. 35,8 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 ian. 35,1 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
9 ian. 33,9 °C 14 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 51
10 ian. 34,5 °C 10 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
11 ian. 34,7 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53
12 ian. 35,5 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
13 ian. 36,3 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
14 ian. 36,0 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
15 ian. 35,9 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
16 ian. 35,5 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 ian. 36,6 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 55
18 ian. 36,4 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 59
19 ian. 35,1 °C 12 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 64
20 ian. 34,1 °C 10 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 65
21 ian. 34,3 °C 12 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 61
22 ian. 35,2 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
23 ian. 36,2 °C 14 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54
24 ian. 36,7 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
25 ian. 37,1 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 57
26 ian. 36,2 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 58
27 ian. 37,3 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 ian. 37,7 °C 13 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 59
29 ian. 36,3 °C 7 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 62
30 ian. 35,8 °C 9 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 64
31 ian. 36,6 °C 8 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 60
1 feb. 37,5 °C 9 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 57
2 feb. 38,1 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 59
3 feb. 38,9 °C 10 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 feb. 38,5 °C 12 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 58
5 feb. 35,8 °C 11 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 62
6 feb. 33,7 °C 9 % 45 km/h 0,0 mm Extrem 66
7 feb. 33,3 °C 8 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 64
8 feb. 33,8 °C 7 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 65
9 feb. 35,2 °C 9 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 65
10 feb. 36,2 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 58
11 feb. după 37,4 °C 9 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 55
12 feb. după 37,6 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 56
13 feb. după 38,5 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 62

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 10 dec. 2020
După · 17 feb. 2021

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 11.917Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 17 decembrie 2020 și 10 februarie 2021 (56 de zile). Perimetrul îl datează între 22 decembrie 2020 și 3 februarie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 261.585 hectare (2.615,8 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Yalinga (258.395 ha, 6,2 %); Rafaï (2.581 ha, 0,1 %); Djema (2.058 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,9 °C, o umiditate minimă de 7 % și rafale de 47 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 65, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 4 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 22 decembrie 2020 – 3 februarie 2021. 11.917 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.