Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Djema, 4 ianuarie 2026 Djema, Yalinga

Stins · ultima detecție 8 feb. 2026, 11:50 UTC

Focul a pornit pe 4 ianuarie 2026 în Djema, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 35 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 106.303 hectare, împărțit între 2 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Al 3-lea din Republica Centrafricană în 2026, din 172.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
106.303ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
35de zile
4 ian. 2026 – 7 feb. 2026
Comune afectate
2
subprefecturi
A început pe
4 ian.
2026
Focare termice
2.487
într-un singur focar: 110 MW
Pericol la început
50
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
585MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 4 ian.7 feb.
8 feb. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

4 ian. 2026 · 104 MW · 28 5 ian. 2026 · 41 MW · 6 6 ian. 2026 · 50 MW · 4 7 ian. 2026 · 27 MW · 9 8 ian. 2026 · 52 MW · 6 9 ian. 2026 · 173 MW · 25 10 ian. 2026 · 2 MW · 3 11 ian. 2026 · 35 MW · 9 12 ian. 2026 · 1.103 MW · 53 13 ian. 2026 · 360 MW · 48 14 ian. 2026 · 313 MW · 100 15 ian. 2026 · 485 MW · 88 17 ian. 2026 · 2.432 MW · 164 18 ian. 2026 · 2.193 MW · 298 19 ian. 2026 · 1.660 MW · 296 20 ian. 2026 · 783 MW · 224 21 ian. 2026 · 579 MW · 80 22 ian. 2026 · 637 MW · 107 23 ian. 2026 · 312 MW · 69 24 ian. 2026 · 165 MW · 14 25 ian. 2026 · 1.654 MW · 103 26 ian. 2026 · 171 MW · 34 27 ian. 2026 · 437 MW · 42 28 ian. 2026 · 1.227 MW · 120 29 ian. 2026 · 1.812 MW · 113 30 ian. 2026 · 253 MW · 69 31 ian. 2026 · 147 MW · 29 1 feb. 2026 · 132 MW · 22 2 feb. 2026 · 667 MW · 61 3 feb. 2026 · 1.630 MW · 104 4 feb. 2026 · 292 MW · 47 5 feb. 2026 · 111 MW · 47 6 feb. 2026 · 63 MW · 13 7 feb. 2026 · 139 MW · 28 8 feb. 2026 · 241 MW · 24
4 ian. 11 ian. 17 ian. 26 ian. 2 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Filmul frontului de foc Cum a înaintat de la o trecere a satelitului la alta (treceri: 69) și cu ce vânt. Vezi filmul

Pe ce vreme a ars

38°maximă
46km/h · rafală maximă
11%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 63.691 ha în 2016, 24.583 ha în 2017, 47.221 ha în 2018, 22.593 ha în 2019, 43.565 ha în 2020, 36.692 ha în 2021, 46.890 ha în 2022, 29.937 ha în 2023, 60.860 ha în 2024, 27.933 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 101.229 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 4,5 ori mai mare decât cea pe care o are București (1.063 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Djema a început aici
    107.368 ha a ajuns pe 4 ian.
    2,9 %
  2. 306 ha a ajuns pe 19 ian.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
11 ian. 34,8 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 50
12 ian. 35,2 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
13 ian. 35,1 °C 15 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 55
14 ian. 33,9 °C 16 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 56
15 ian. 34,0 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 55
16 ian. 33,8 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 ian. 35,2 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
18 ian. 35,5 °C 12 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
19 ian. 35,8 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
20 ian. 36,1 °C 14 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
21 ian. 36,8 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
22 ian. 36,9 °C 17 % 23 km/h 0,0 mm Extrem 50
23 ian. 36,0 °C 21 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
24 ian. 37,7 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 ian. 37,6 °C 12 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 56
26 ian. 37,8 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 ian. 37,4 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
28 ian. 36,2 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 51
29 ian. 35,7 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 ian. 36,5 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 53
31 ian. 36,7 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
1 feb. 34,6 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
2 feb. 35,9 °C 12 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
3 feb. 37,0 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
4 feb. 37,0 °C 12 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 60
5 feb. 37,8 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 57
6 feb. 34,6 °C 22 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
7 feb. 36,8 °C 11 % 24 km/h 0,0 mm Extrem 53
8 feb. după 36,3 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 53
9 feb. după 34,9 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
10 feb. după 34,9 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
11 feb. după 35,9 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
12 feb. după 36,7 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
13 feb. după 37,0 °C 15 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
14 feb. după 36,1 °C 10 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
15 feb. după 36,5 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 28 dec. 2025
După · 14 feb. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 9 februarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 83 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 47: de 3,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,583 µg/m³
Zile peste prag37 de zile
PM10115 µg/m³
Grosime optică0,85
2 ian.10 ian.18 ian.26 ian.3 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 2.487Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Djema?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 4 ianuarie 2026 și 7 februarie 2026 (35 de zile). Perimetrul îl datează între 11 ianuarie 2026 și 5 februarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 106.303 hectare (1.063,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Djema (107.368 ha, 2,9 %); Yalinga (306 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,8 °C, o umiditate minimă de 11 % și rafale de 46 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 60, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 5 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 11 ianuarie 2026 – 5 februarie 2026. 2.487 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.