Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 22 decembrie 2024 Yalinga

Stins · ultima detecție 6 ian. 2025, 00:02 UTC

Focul a pornit pe 22 decembrie 2024 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.450 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 270-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 71-lea din Republica Centrafricană în 2024, din 87.

Suprafață arsă
5.450ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
22 dec. 2024 – 6 ian. 2025
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
22 dec.
2024
Focare termice
253
într-un singur focar: 73 MW
Pericol la început
50
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
90MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 22 dec.6 ian.
6 ian. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

22 dec. 2024 · 151 MW · 6 23 dec. 2024 · 20 MW · 3 24 dec. 2024 · 33 MW · 7 25 dec. 2024 · 32 MW · 7 27 dec. 2024 · 105 MW · 12 28 dec. 2024 · 278 MW · 37 29 dec. 2024 · 255 MW · 37 30 dec. 2024 · 253 MW · 46 31 dec. 2024 · 159 MW · 71 1 ian. 2025 · 16 MW · 7 2 ian. 2025 · 9 MW · 11 3 ian. 2025 · 22 MW · 4 4 ian. 2025 · 4 MW · 2 5 ian. 2025 · 8 MW · 2 6 ian. 2025 · 0 MW · 1
22 dec. 28 dec. 1 ian. 4 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
50km/h · rafală maximă
10%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 57 de zile când a început.

Zona mai arsese

67 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.892 ha în 2016, 43 ha în 2017, 1.346 ha în 2018, 2.481 ha în 2019, 1.080 ha în 2020, 1.338 ha în 2021, 1.120 ha în 2022, 48 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 3.658 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (54 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    5.496 ha a ajuns pe 22 dec.
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
22 dec. 33,3 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
23 dec. 34,0 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
24 dec. 33,9 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
25 dec. 33,4 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
26 dec. 34,5 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
27 dec. 33,9 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 51
28 dec. 32,5 °C 14 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 55
29 dec. 34,1 °C 15 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 52
30 dec. 32,9 °C 15 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 55
31 dec. 31,9 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 57
1 ian. 30,8 °C 10 % 50 km/h 0,0 mm Extrem 60
2 ian. 31,6 °C 13 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 57
3 ian. 33,0 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
4 ian. 36,2 °C 14 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
5 ian. 36,2 °C 13 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
6 ian. 33,7 °C 11 % 46 km/h 0,0 mm Extrem 59
7 ian. după 33,2 °C 11 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 58
8 ian. după 33,5 °C 10 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
9 ian. după 33,8 °C 11 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 50
10 ian. după 34,0 °C 13 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 55
11 ian. după 33,3 °C 14 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 58
12 ian. după 32,5 °C 14 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 59
13 ian. după 33,1 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 56
14 ian. după 34,2 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 53
15 ian. după 35,4 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
16 ian. după 35,4 °C 13 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 49,8 și o umiditate minimă de 15 %; înainte: 57 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 49,8
Umiditate minimă 15 %
Zile fără ploaie 57
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Yalinga, ianuarie 2021
5.516 ha 12 zile FWI 49,2 Umiditate min. 15 % la 21 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
6.179 ha
suprafață mediană
20 %
au trecut de 10.000 ha
—
ploaia de la final (mediană; au avut-o 0 din 25)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (5.450 ha față de o mediană de 6.179 ha) și a durat 16 zile, față de 12 zile.

La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 6 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Niciunul dintre cei 25 gemeni ai săi n-a avut ploaie la final.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 15 dec. 2024
După · 13 ian. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 ianuarie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 117 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 60: de 4,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5117 µg/m³
Zile peste prag20 de zile
PM10136 µg/m³
Grosime optică1,17
21 dec.25 dec.29 dec.2 ian.6 ian.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 253Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 22 decembrie 2024 și 6 ianuarie 2025 (16 zile). Perimetrul îl datează între 27 decembrie 2024 și 2 ianuarie 2025.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.450 hectare (54,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (5.496 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,2 °C, o umiditate minimă de 10 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 60, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 6.179 ha; 20 % au trecut de 10.000 ha. La niciunul n-a căzut 1 mm în cele zece zile de după final: toți s-au stins fără ploaie.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 23 decembrie 2024 → 22 decembrie 2024.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 27 decembrie 2024 – 2 ianuarie 2025. 253 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.