Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 16 decembrie 2021 Yalinga

Stins · ultima detecție 2 ian. 2022, 11:32 UTC

Focul a pornit pe 16 decembrie 2021 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 18 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 17.315 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 58-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 301 cu pagină). Al 14-lea din Republica Centrafricană în 2021, din 100.

Suprafață arsă
17.315ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
18zile
16 dec. 2021 – 2 ian. 2022
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
16 dec.
2021
Focare termice
552
într-un singur focar: 143 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
280MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 dec.2 ian.
2 ian. 2022

Cum a evoluat, zi de zi

16 dec. 2021 · 58 MW · 10 17 dec. 2021 · 121 MW · 23 18 dec. 2021 · 1 MW · 2 19 dec. 2021 · 1.396 MW · 95 20 dec. 2021 · 143 MW · 40 21 dec. 2021 · 1.210 MW · 104 22 dec. 2021 · 432 MW · 80 23 dec. 2021 · 1.066 MW · 106 24 dec. 2021 · 78 MW · 19 25 dec. 2021 · 63 MW · 14 26 dec. 2021 · 45 MW · 5 27 dec. 2021 · 11 MW · 3 28 dec. 2021 · 193 MW · 18 29 dec. 2021 · 14 MW · 7 30 dec. 2021 · 55 MW · 5 31 dec. 2021 · 27 MW · 6 1 ian. 2022 · 10 MW · 3 2 ian. 2022 · 116 MW · 12
16 dec. 19 dec. 24 dec. 28 dec. 1 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
43km/h · rafală maximă
13%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 40 de zile când a început.

Zona mai arsese

41 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.476 ha în 2016, 637 ha în 2017, 4.172 ha în 2019, 2.496 ha în 2020. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 7.123 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 74 % din suprafața pe care o are București (173 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    17.496 ha a ajuns pe 16 dec.
    0,4 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 dec. 33,5 °C 16 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 52
17 dec. 33,0 °C 13 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 dec. 32,1 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
19 dec. 32,4 °C 17 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
20 dec. 32,2 °C 16 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 50
21 dec. 31,7 °C 14 % 43 km/h 0,0 mm Extrem 54
22 dec. 31,7 °C 15 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 52
23 dec. 32,5 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
24 dec. 33,2 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
25 dec. 33,1 °C 14 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 52
26 dec. 34,2 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 50
27 dec. 33,2 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
28 dec. 34,4 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 50
29 dec. 33,1 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
30 dec. 33,2 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
31 dec. 33,9 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
1 ian. 33,8 °C 18 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
2 ian. 33,1 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
3 ian. după 31,0 °C 16 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 55
4 ian. după 30,7 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 52
5 ian. după 31,7 °C 16 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
6 ian. după 33,3 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
7 ian. după 34,6 °C 15 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
8 ian. după 35,1 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 ian. după 36,4 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
10 ian. după 36,4 °C 14 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
11 ian. după 35,3 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
12 ian. după 36,1 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 50

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 52,4 și o umiditate minimă de 16 %; înainte: 40 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 47.

FWI la pornire 52,4
Umiditate minimă 16 %
Zile fără ploaie 40
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Al Radoum, decembrie 2018
4.425 ha 17 zile FWI 51,0 Umiditate min. 16 % la 20 km, în 2018

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

13 zile
durată mediană
6.073 ha
suprafață mediană
28 %
au trecut de 10.000 ha
1,0 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 1 din 47)

A fost de 2,9 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 18 zile, față de 13 zile.

Doar 6 din cei 47 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 46 din 47 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,0 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
43km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 2 ian. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 1 din 47, cu o mediană de 1,0 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 dec. 2021
După · 9 ian. 2022

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 552Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 16 decembrie 2021 și 2 ianuarie 2022 (18 zile). Perimetrul îl datează între 19 decembrie 2021 și 26 decembrie 2021.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 17.315 hectare (173,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (17.496 ha, 0,4 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,4 °C, o umiditate minimă de 13 % și rafale de 43 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 54, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 47. Durata lor mediană a fost de 13 zile, iar suprafața mediană de 6.073 ha; 28 % au trecut de 10.000 ha. Doar 6 din cei 47 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 46 din 47 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,0 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 decembrie 2021 – 26 decembrie 2021. 552 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.