Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · –

Incendiul de la Yalinga, 21 decembrie 2025 Yalinga

Stins · ultima detecție 20 feb. 2026, 11:25 UTC

Focul a pornit pe 21 decembrie 2025 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 61 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 166.713 hectare, împărțit între o singură comună.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Al 3-lea din Republica Centrafricană în 2025, din 72.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

Suprafață arsă
166.713ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
61de zile
21 dec. 2025 – 19 feb. 2026
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
21 dec.
2025
Focare termice
6.413
într-un singur focar: 165 MW
Pericol la început
49
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
748MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 21 dec.19 feb.
20 feb. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

21 dec. 2025 · 17 MW · 2 22 dec. 2025 · 158 MW · 26 23 dec. 2025 · 70 MW · 9 24 dec. 2025 · 27 MW · 11 25 dec. 2025 · 200 MW · 33 26 dec. 2025 · 669 MW · 54 27 dec. 2025 · 731 MW · 69 28 dec. 2025 · 12 MW · 2 29 dec. 2025 · 200 MW · 24 30 dec. 2025 · 224 MW · 29 31 dec. 2025 · 1.003 MW · 84 1 ian. 2026 · 1.422 MW · 131 2 ian. 2026 · 1.392 MW · 164 3 ian. 2026 · 1.220 MW · 180 4 ian. 2026 · 1.168 MW · 160 5 ian. 2026 · 131 MW · 25 6 ian. 2026 · 2.303 MW · 205 7 ian. 2026 · 2.199 MW · 285 8 ian. 2026 · 1.150 MW · 161 9 ian. 2026 · 668 MW · 158 10 ian. 2026 · 208 MW · 53 11 ian. 2026 · 1.369 MW · 128 12 ian. 2026 · 1.832 MW · 152 13 ian. 2026 · 1.368 MW · 142 14 ian. 2026 · 2.825 MW · 696 15 ian. 2026 · 207 MW · 22 16 ian. 2026 · 8 MW · 8 17 ian. 2026 · 1.642 MW · 147 18 ian. 2026 · 3.242 MW · 336 19 ian. 2026 · 1.909 MW · 355 20 ian. 2026 · 573 MW · 234 21 ian. 2026 · 728 MW · 122 22 ian. 2026 · 248 MW · 43 23 ian. 2026 · 610 MW · 81 24 ian. 2026 · 336 MW · 36 25 ian. 2026 · 514 MW · 135 26 ian. 2026 · 548 MW · 48 27 ian. 2026 · 413 MW · 47 28 ian. 2026 · 308 MW · 55 29 ian. 2026 · 330 MW · 29 30 ian. 2026 · 1.624 MW · 216 31 ian. 2026 · 39 MW · 41 1 feb. 2026 · 607 MW · 68 2 feb. 2026 · 374 MW · 32 3 feb. 2026 · 706 MW · 104 4 feb. 2026 · 1.340 MW · 256 5 feb. 2026 · 2.651 MW · 407 6 feb. 2026 · 617 MW · 96 7 feb. 2026 · 876 MW · 74 8 feb. 2026 · 1.398 MW · 161 9 feb. 2026 · 80 MW · 38 10 feb. 2026 · 249 MW · 63 11 feb. 2026 · 286 MW · 24 12 feb. 2026 · 182 MW · 6 13 feb. 2026 · 27 MW · 6 14 feb. 2026 · 138 MW · 25 15 feb. 2026 · 323 MW · 43 16 feb. 2026 · 210 MW · 11 17 feb. 2026 · 103 MW · 8 18 feb. 2026 · 285 MW · 29 19 feb. 2026 · 75 MW · 19 20 feb. 2026 · 16 MW · 5
21 dec. 3 ian. 18 ian. 29 ian. 11 feb.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Filmul frontului de foc Cum a înaintat de la o trecere a satelitului la alta (treceri: 121) și cu ce vânt. Vezi filmul

Pe ce vreme a ars

38°maximă
44km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 56 de zile când a început.

Zona mai arsese

99 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 57.602 ha în 2016, 55.168 ha în 2017, 82.644 ha în 2018, 19.484 ha în 2019, 143.897 ha în 2020, 27.470 ha în 2021, 110.305 ha în 2022, 27.185 ha în 2023, 84.068 ha în 2024, 10.339 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 164.347 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 7,1 ori mai mare decât cea pe care o are București (1.667 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    168.980 ha a ajuns pe 21 dec.
    4,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
28 dec. 34,7 °C 10 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
29 dec. 32,9 °C 9 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
30 dec. 33,8 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 50
31 dec. 33,4 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
1 ian. 34,2 °C 9 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
2 ian. 35,2 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
3 ian. 35,2 °C 13 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 ian. 35,3 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
5 ian. 35,1 °C 12 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
6 ian. 34,6 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
7 ian. 34,6 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
8 ian. 35,4 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 53
9 ian. 35,2 °C 16 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
10 ian. 33,8 °C 17 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 52
11 ian. 34,0 °C 15 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
12 ian. 34,5 °C 14 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 50
13 ian. 34,0 °C 15 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 56
14 ian. 33,3 °C 15 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 59
15 ian. 33,4 °C 13 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 56
16 ian. 33,1 °C 16 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 53
17 ian. 34,2 °C 13 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
18 ian. 34,7 °C 10 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
19 ian. 35,2 °C 12 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 51
20 ian. 35,1 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 51
21 ian. 36,0 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
22 ian. 36,2 °C 16 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
23 ian. 35,9 °C 18 % 25 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 ian. 37,1 °C 17 % 31 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
25 ian. 37,5 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 55
26 ian. 37,4 °C 9 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
27 ian. 37,4 °C 11 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
28 ian. 35,3 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 54
29 ian. 34,5 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
30 ian. 35,8 °C 11 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 55
31 ian. 35,8 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 55
1 feb. 35,0 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
2 feb. 35,9 °C 12 % 25 km/h 0,0 mm Extrem 51
3 feb. 36,6 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
4 feb. 36,3 °C 11 % 44 km/h 0,0 mm Extrem 64
5 feb. 37,1 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 59
6 feb. 34,3 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
7 feb. 36,2 °C 10 % 22 km/h 0,0 mm Extrem 54
8 feb. 36,0 °C 8 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
9 feb. 35,1 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
10 feb. 34,6 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
11 feb. 35,6 °C 17 % 29 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 49
12 feb. 36,4 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
13 feb. 36,0 °C 16 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
14 feb. 35,5 °C 10 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
15 feb. 36,7 °C 8 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
16 feb. 37,4 °C 8 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 51
17 feb. 37,5 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 feb. 35,1 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
19 feb. 34,8 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
20 feb. după 35,5 °C 12 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 50
21 feb. după 37,0 °C 10 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 57
22 feb. după 36,0 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 55

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 14 dec. 2025
După · 26 feb. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 11 ianuarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 73 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 60: de 4,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,573 µg/m³
Zile peste prag61 de zile
PM10212 µg/m³
Grosime optică0,75
19 dec.2 ian.16 ian.30 ian.13 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 6.413Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 21 decembrie 2025 și 19 februarie 2026 (61 de zile). Perimetrul îl datează între 28 decembrie 2025 și 12 februarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 166.713 hectare (1.667,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (168.980 ha, 4,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,5 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 64, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 7 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 decembrie 2025 – 12 februarie 2026. 6.413 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.