Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Yalinga, 15 ianuarie 2024 Yalinga

Stins · ultima detecție 26 ian. 2024, 10:54 UTC

Focul a pornit pe 15 ianuarie 2024 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 9.549 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 146-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 373 cu pagină). Al 29-lea din Republica Centrafricană în 2024, din 87.

Compară cu…
Suprafață arsă
9.549ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
15 ian. 2024 – 25 ian. 2024
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
15 ian.
2024
Focare termice
358
într-un singur focar: 147 MW
Pericol la început
52
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
289MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 15 ian.25 ian.
26 ian. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

15 ian. 2024 · 2 MW · 1 16 ian. 2024 · 6 MW · 4 17 ian. 2024 · 29 MW · 3 18 ian. 2024 · 62 MW · 8 19 ian. 2024 · 1.128 MW · 23 20 ian. 2024 · 579 MW · 177 21 ian. 2024 · 918 MW · 73 22 ian. 2024 · 260 MW · 40 24 ian. 2024 · 92 MW · 13 25 ian. 2024 · 92 MW · 15 26 ian. 2024 · 5 MW · 1
15 ian. 17 ian. 19 ian. 21 ian. 24 ian. 26 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
35km/h · rafală maximă
8%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 54 de zile când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 9.930 ha în 2016, 600 ha în 2017, 10.862 ha în 2018, 276 ha în 2019, 9.230 ha în 2020, 3.761 ha în 2021, 11.324 ha în 2022, 1.827 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 9.611 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 41 % din suprafața pe care o are București (95 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    9.600 ha a ajuns pe 15 ian.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
15 ian. 35,1 °C 9 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
16 ian. 35,3 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
17 ian. 35,0 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 52
18 ian. 34,6 °C 9 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 51
19 ian. 35,1 °C 8 % 31 km/h 0,0 mm Extrem 53
20 ian. 35,0 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 55
21 ian. 35,1 °C 8 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 53
22 ian. 36,0 °C 9 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 50
23 ian. 35,0 °C 9 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
24 ian. 37,4 °C 10 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 53
25 ian. 35,9 °C 12 % 29 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 ian. după 35,0 °C 14 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
27 ian. după 34,5 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 56
28 ian. după 35,2 °C 10 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 57
29 ian. după 36,0 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
30 ian. după 36,3 °C 12 % 32 km/h 0,0 mm Extrem 56
31 ian. după 35,7 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 55
1 feb. după 35,1 °C 12 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 58
2 feb. după 34,6 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 56
3 feb. după 35,2 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 55
4 feb. după 36,1 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 56

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 8 ian. 2024
După · 1 feb. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 22 ianuarie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 182 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 90: de 6,0 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5182 µg/m³
Zile peste prag16 zile
PM10262 µg/m³
Grosime optică1,63
13141516171819202122232425262728
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 358Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 ianuarie 2024 și 25 ianuarie 2024 (11 zile). Perimetrul îl datează între 16 ianuarie 2024 și 22 ianuarie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 9.549 hectare (95,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (9.600 ha, 0,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,4 °C, o umiditate minimă de 8 % și rafale de 35 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 55, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 16 ianuarie 2024 – 22 ianuarie 2024. 358 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.