Sari la conținut
worldfires
CF · Republica Centrafricană · →

Incendiul de la Yalinga, 2 ianuarie 2023 Yalinga

Stins · ultima detecție 24 ian. 2023, 12:16 UTC

Focul a pornit pe 2 ianuarie 2023 în Yalinga, Republica Centrafricană, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 22 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 71.169 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 25-lea ca mărime din Haute-Kotto din 2016 (din 373 cu pagină). Al 2-lea din Republica Centrafricană în 2023, din 58.

Compară cu…
Suprafață arsă
71.169ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
22de zile
2 ian. 2023 – 23 ian. 2023
Comune afectate
1
subprefecturi
A început pe
2 ian.
2023
Focare termice
4.271
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
55
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
1,2GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 2 ian.23 ian.
24 ian. 2023

Cum a evoluat, zi de zi

2 ian. 2023 · 184 MW · 33 3 ian. 2023 · 205 MW · 38 4 ian. 2023 · 990 MW · 94 5 ian. 2023 · 3.055 MW · 361 6 ian. 2023 · 922 MW · 292 7 ian. 2023 · 1.278 MW · 201 8 ian. 2023 · 831 MW · 134 9 ian. 2023 · 1.302 MW · 172 10 ian. 2023 · 1.083 MW · 203 11 ian. 2023 · 1.583 MW · 391 12 ian. 2023 · 418 MW · 130 13 ian. 2023 · 859 MW · 224 14 ian. 2023 · 1.484 MW · 172 15 ian. 2023 · 1.592 MW · 227 16 ian. 2023 · 675 MW · 159 17 ian. 2023 · 2.764 MW · 526 18 ian. 2023 · 481 MW · 99 19 ian. 2023 · 983 MW · 81 20 ian. 2023 · 1.435 MW · 103 21 ian. 2023 · 929 MW · 115 22 ian. 2023 · 1.638 MW · 231 23 ian. 2023 · 1.363 MW · 203 24 ian. 2023 · 1.963 MW · 82
2 ian. 5 ian. 6 ian. 10 ian. 14 ian. 18 ian. 22 ian.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

37°maximă
42km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început.

Zona mai arsese

100 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 41.065 ha în 2016, 31.428 ha în 2017, 27.775 ha în 2018, 42.864 ha în 2019, 113.667 ha în 2020, 1.431 ha în 2021, 43.650 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 71.502 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 3,0 ori mai mare decât cea pe care o are București (712 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Yalinga a început aici
    71.565 ha
    1,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
2 ian. 34,2 °C 16 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 55
3 ian. 34,2 °C 17 % 41 km/h 0,0 mm Extrem 54
4 ian. 34,0 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 54
5 ian. 33,9 °C 18 % 42 km/h 0,0 mm Extrem 55
6 ian. 34,3 °C 15 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 53
7 ian. 34,3 °C 13 % 39 km/h 0,0 mm Extrem 53
8 ian. 34,4 °C 13 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 51
9 ian. 35,1 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 51
10 ian. 34,2 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 52
11 ian. 34,0 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
12 ian. 33,9 °C 12 % 33 km/h 0,0 mm Extrem 51
13 ian. 34,3 °C 12 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 52
14 ian. 34,5 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
15 ian. 34,2 °C 13 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 53
16 ian. 35,0 °C 11 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 55
17 ian. 35,0 °C 11 % 38 km/h 0,0 mm Extrem 56
18 ian. 35,1 °C 10 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 57
19 ian. 35,8 °C 11 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 54
20 ian. 36,6 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 55
21 ian. 36,9 °C 9 % 40 km/h 0,0 mm Extrem 58
22 ian. 36,3 °C 10 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 54
23 ian. 35,6 °C 9 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 54
24 ian. după 36,9 °C 8 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
25 ian. după 35,5 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 53
26 ian. după 36,2 °C 13 % 26 km/h 0,0 mm Extrem 54
27 ian. după 37,5 °C 9 % 34 km/h 0,0 mm Extrem 54
28 ian. după 36,6 °C 9 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 52
29 ian. după 37,4 °C 8 % 30 km/h 0,0 mm Extrem 53
30 ian. după 36,4 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 50
31 ian. după 36,9 °C 11 % 27 km/h 0,0 mm Extrem 51
1 feb. după 37,3 °C 7 % 28 km/h 0,0 mm Extrem 54
2 feb. după 35,0 °C 11 % 37 km/h 0,0 mm Extrem 59

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 26 dec. 2022
După · 30 ian. 2023

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 12 ianuarie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 145 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 61: de 4,1 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5145 µg/m³
Zile peste prag27 de zile
PM10208 µg/m³
Grosime optică1,91
311234567891011121314151617181920212223242526
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Republica Centrafricană ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Yalinga?
GWIS (Copernicus) îl datează între 2 ianuarie 2023 și 23 ianuarie 2023: 22 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 71.169 hectare (711,7 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Yalinga (71.565 ha, 1,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,9 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 58, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Republica Centrafricană (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Data de început: 30 decembrie 2022 → 2 ianuarie 2023.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 7 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.