Incendiul de la Paletwa, 5 aprilie 2023
Paletwa, Kyauktaw
Stins · ultima detecție 21 apr. 2023, 06:46 UTC
Focul a pornit pe 5 aprilie 2023 în Paletwa, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 16 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 77.924 hectare, împărțit între 2 comune.
Este al 2-lea ca mărime din Chin din 2016 (din 209 cu pagină). Al 2-lea din Myanmar în 2023, din 240.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
77.924ha
Reuniunea a 3 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
5 apr. 2023 – 20 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
16zile
De pe 5 apr. 2023 până pe 20 apr. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 21 apr. 2023, 06:46 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
5 apr. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
5 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Cea mai grea zi
doar satelit
8.361MW
Putere radiativă însumată pe 11 aprilie 2023; focare în acea zi: 426.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
11 apr. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
25,0FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 2.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
40,7°C · 19 % UR
Maxima de 40,7 °C și umiditatea minimă de 19 % pe 14 aprilie 2023; rafale de 40 km/h pe 14 aprilie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 750persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,22 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2025).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
jurnal
Ultima zi cu foc: 27 aprilie 2023 → 20 aprilie 2023.
jurnal
Data de început: 29 martie 2023 → 5 aprilie 2023.
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
jurnal
Ultima zi cu foc: 20 aprilie 2023 → 27 aprilie 2023.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei paletwa-2023-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-04-05
2
10
34,9
16,9
32
9
28,8
0
25
alto
1
2023-04-06
13
359
36,6
18,4
26
11,3
34,2
0
30,4
alto
1
2023-04-07
86
2.210
38,1
17
17
8,7
27,4
0
35,1
alto
1
2023-04-08
366
6.488
39
16,3
19
8,6
26,3
0
35,7
alto
1
2023-04-09
612
5.703
39,4
17,2
19
9,9
33,5
0
37,5
alto
1
2023-04-10
642
6.742
39,9
19,4
19
9,1
35,3
0
37,4
alto
1
2023-04-11
426
8.361
39,8
19,6
20
9,2
33,8
0
38
muy_alto
1
2023-04-12
350
3.982
39,6
19,5
16
7,5
31
0
38,2
muy_alto
1
2023-04-13
357
3.135
39
19,1
19
8,8
32,4
0
40
muy_alto
1
2023-04-14
583
7.637
40,7
18,2
19
13
39,6
0
44,7
muy_alto
1
2023-04-15
423
3.608
40,7
19,6
20
8,9
32,8
0
41,1
muy_alto
1
2023-04-16
30
303
40
22,4
26
12,9
39,2
0
43,6
muy_alto
1
2023-04-17
5
31
39,7
22,7
32
9,4
29,5
0,1
36,6
alto
1
2023-04-18
36
366
40,3
23,6
28
9,6
33,5
0
37,1
alto
1
2023-04-19
22
148
38,9
23,5
34
9,9
33,1
0
35,5
alto
1
2023-04-20
20
95
39,5
23,4
36
7,6
32
0,9
26
alto
1
2023-04-21
5
34
36,7
24,1
42
11
29,5
2,7
13,6
moderado
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
77.924ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
16zile
5 apr. 2023 – 20 apr. 2023
Comune afectate
2
comune
A început pe
5 apr.
2023
Focare termice
3.978
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
25
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
2,9GW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
5 apr.20 apr.
Vezi evoluția21 apr. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
5 apr.11 apr.17 apr.21 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
41°maximă
40km/h · rafală maximă
16%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,7 mm pe 21 apr..
Zona mai arsese
35 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.154 ha în 2016, 858 ha în 2017, 2.487 ha în 2018, 1.893 ha în 2019, 9.996 ha în 2020, 3.028 ha în 2021, 12.539 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 26.970 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită0,22ha
Locuitori≈ 750
În perimetru se aflau aproximativ 0,22 ha construite și locuiau aproximativ 750 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
5 apr.
34,9 °C
32 %
29 km/h
0,0 mm
Ridicat 25
6 apr.
36,6 °C
26 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
7 apr.
38,1 °C
17 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
8 apr.
39,0 °C
19 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
9 apr.
39,4 °C
19 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
10 apr.
39,9 °C
19 %
35 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
11 apr.
39,8 °C
20 %
34 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
12 apr.
39,6 °C
16 %
31 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
13 apr.
39,0 °C
19 %
32 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
14 apr.
40,7 °C
19 %
40 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 45
15 apr.
40,7 °C
20 %
33 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
16 apr.
40,0 °C
26 %
39 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 44
17 apr.
39,7 °C
32 %
30 km/h
0,1 mm
Ridicat 37
18 apr.
40,3 °C
28 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
19 apr.
38,9 °C
34 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
20 apr.
39,5 °C
36 %
32 km/h
0,9 mm
Ridicat 26
21 apr. după
36,7 °C
42 %
30 km/h
2,7 mm
Moderat 14
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 25,0 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 18.
FWI la pornire25,0
Umiditate minimă32 %
Zile fără ploaie2
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Paletwa, 5 aprilie 2023
77.924 ha16 zileFWI 25,0Umiditate min. 32 %
Incendiul de la Mindat, aprilie 2016
3.805 ha16 zileFWI 25,1Umiditate min. 31 %la 104 km, în 2016
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 28,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 16 zile, față de 10 zile.
Niciunul dintre cei 18 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
2,7 mmprima ploaie
21 apr.a doua zi după final
40km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 20 apr., iar pe 21 apr. au căzut 2,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 18, cu o mediană de 1,3 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 29 mar. 2023
După · 27 apr. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 16 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 397 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 222: de 15 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,5397µg/m³
Zile peste prag19zile
PM10566µg/m³
Grosime optică5,11
OMS 15
3 apr.8 apr.13 apr.18 apr.23 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
GWIS (Copernicus) îl datează între 5 aprilie 2023 și 20 aprilie 2023: 16 zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 77.924 hectare (779,2 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Paletwa (70.508 ha, 8,7 %); Kyauktaw (7.667 ha, 4,5 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 40,7 °C, o umiditate minimă de 16 % și rafale de 40 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 45, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 18. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.763 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 18 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 9 din 18 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,3 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 3 poligoane grupate în această fișă.
Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.