Sari la conținut
worldfires
CM · Camerun · –

Incendiul de la Ngambé-Tikar, 10 februarie 2016 Ngambé-Tikar

Stins · ultima detecție 8 mar. 2016, 12:35 UTC

Focul a pornit pe 10 februarie 2016 în Ngambé-Tikar, Camerun, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 28 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.314 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 18-lea ca mărime din Centre din 2016 (din 178 cu pagină). Al 2-lea din Camerun în 2016, din 304.

Suprafață arsă
5.314ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
28de zile
10 feb. 2016 – 8 mar. 2016
Comune afectate
1
comune
A început pe
10 feb.
2016
Focare termice
273
într-un singur focar: 72 MW
Pericol la început
47
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
184MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 feb.8 mar.
8 mar. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

10 feb. 2016 · 13 MW · 2 11 feb. 2016 · 44 MW · 7 12 feb. 2016 · 28 MW · 6 14 feb. 2016 · 55 MW · 5 15 feb. 2016 · 25 MW · 5 16 feb. 2016 · 16 MW · 3 17 feb. 2016 · 9 MW · 2 18 feb. 2016 · 21 MW · 3 19 feb. 2016 · 266 MW · 15 20 feb. 2016 · 162 MW · 16 21 feb. 2016 · 88 MW · 11 22 feb. 2016 · 76 MW · 6 23 feb. 2016 · 53 MW · 9 24 feb. 2016 · 100 MW · 12 25 feb. 2016 · 236 MW · 20 26 feb. 2016 · 1.683 MW · 55 27 feb. 2016 · 218 MW · 13 28 feb. 2016 · 32 MW · 6 29 feb. 2016 · 917 MW · 42 1 mar. 2016 · 170 MW · 10 2 mar. 2016 · 153 MW · 16 4 mar. 2016 · 10 MW · 2 7 mar. 2016 · 22 MW · 5 8 mar. 2016 · 14 MW · 2
10 feb. 16 feb. 21 feb. 26 feb. 2 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

39°maximă
41km/h · rafală maximă
9%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de peste două luni când a început. După incendiu a venit ploaia: 9,5 mm pe 10 mar..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 23 % din suprafața pe care o are București (53 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ngambé-Tikar a început aici
    5.352 ha a ajuns pe 10 feb.
    0,8 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită2,6 ha
Locuitori≈ 250

În perimetru se aflau aproximativ 2,6 ha construite și locuiau aproximativ 250 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

A pornit cu Aer foarte uscat: 32 % din suprafața din Camerun 60 de zile fără ploaie: 51 % din suprafața din Camerun

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 feb. 35,2 °C 14 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
11 feb. 35,6 °C 14 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
12 feb. 35,1 °C 12 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
13 feb. 34,7 °C 17 % 17 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
14 feb. 35,6 °C 10 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
15 feb. 36,3 °C 15 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
16 feb. 36,3 °C 14 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 44
17 feb. 38,5 °C 9 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
18 feb. 36,1 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 48
19 feb. 38,2 °C 18 % 35 km/h 0,0 mm Extrem 57
20 feb. 38,4 °C 12 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
21 feb. 38,4 °C 11 % 22 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
22 feb. 38,4 °C 13 % 19 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
23 feb. 37,1 °C 12 % 18 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
24 feb. 36,5 °C 11 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
25 feb. 36,2 °C 20 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
26 feb. 38,1 °C 12 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
27 feb. 38,7 °C 11 % 21 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
28 feb. 38,8 °C 13 % 20 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 45
29 feb. 38,4 °C 16 % 27 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 47
1 mar. 37,5 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 46
2 mar. 36,8 °C 30 % 41 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 41
3 mar. 35,7 °C 32 % 26 km/h 0,3 mm Ridicat 36
4 mar. 33,4 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 31
5 mar. 36,5 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
6 mar. 35,4 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
7 mar. 37,6 °C 27 % 31 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 39
8 mar. 37,6 °C 28 % 36 km/h 0,4 mm Foarte ridicat 40
9 mar. după 37,5 °C 28 % 31 km/h 0,2 mm Ridicat 37
10 mar. după 37,0 °C 33 % 30 km/h 9,5 mm Scăzut 9

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 46,9 și o umiditate minimă de 14 %; înainte: peste două luni fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 71.

FWI la pornire 46,9
Umiditate minimă 14 %
Zile fără ploaie 60+
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ngambé-Tikar, februarie 2021
1.033 ha 20 de zile FWI 47,2 Umiditate min. 14 % la 25 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 7,8 mm pe 10 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

14 zile
durată mediană
1.486 ha
suprafață mediană
99 %
au trecut de 1.000 ha
5,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 38 din 71)

A fost de 3,6 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 28 de zile, față de 14 zile.

Doar 9 din cei 71 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 33 din 71 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

9,5 mmprima ploaie
10 mar.la 2 zile după final
41km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 8 mar., iar pe 10 mar. au căzut 9,5 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 38 din 71, cu o mediană de 5,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 feb. 2016
După · 15 mar. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 273Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Camerun

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ngambé-Tikar?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 februarie 2016 și 8 martie 2016 (28 de zile). Perimetrul îl datează între 17 februarie 2016 și 2 martie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.314 hectare (53,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Ngambé-Tikar (5.352 ha, 0,8 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 38,8 °C, o umiditate minimă de 9 % și rafale de 41 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Camerun (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 71. Durata lor mediană a fost de 14 zile, iar suprafața mediană de 1.486 ha; 99 % au trecut de 1.000 ha. Doar 9 din cei 71 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 33 din 71 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 5,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 2 martie 2016 → 8 martie 2016.
  2. Data de început: 17 februarie 2016 → 10 februarie 2016.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 17 februarie 2016 – 2 martie 2016. 273 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.