Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia ·

Incendiul de la Montalegre, 12 septembrie 2016 Santo André, Gralhas

Stins · ultima detecție 12 sept. 2016, 14:00 UTC

Focul a început pe 12 septembrie 2016 în comuna Gralhas, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 1 zi. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 979 hectare, repartizat între 2 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 12 septembrie 2016 la ora 17:54 și declarat stins pe 13 septembrie 2016.

Este al 3-lea ca mărime din Montalegre din 2016 (din 65 cu pagină). Al 34-lea din Portugalia în 2016, din 180.

Suprafață arsă
979ha
perimetru Copernicus
Durată
1zi
12 sept. 2016 – 12 sept. 2016
Freguesii afectate
2
freguesii
A început pe
12 sept.
2016
Focare termice
14
într-un singur focar: 61 MW
Pericol la început
29
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
590MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 12 sept.12 sept.

Cum a evoluat, zi de zi

12 sept. 2016 · 590 MW · 14

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

26°maximă
50km/h · rafală maximă
37%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 16 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 28,0 mm pe 13 sept..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 4,2 % din suprafața pe care o are București (9,8 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Santo André focul a ajuns în centru
    569 ha
    30 %
  2. Gralhas 186 loc. · la 0,8 km de centru a început aici
    406 ha a ajuns pe 12 sept.
    19 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale73 %
  • Terenuri agricole26 %
  • Foioase0,7 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 12 septembrie 2016 și a ars 940 ha (satelitul a măsurat 979 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
12 sept. 26,1 °C 37 % 50 km/h 0,0 mm Ridicat 29
13 sept. după 16,0 °C 61 % 59 km/h 28,0 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 28,9 și o umiditate minimă de 37 %; înainte: 16 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 25.

FWI la pornire 28,9
Umiditate minimă 37 %
Zile fără ploaie 16
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ponte de Lima, iulie 2020
132 ha 2 zile FWI 29,7 Umiditate min. 36 % la 71 km, în 2020

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
221 ha
suprafață mediană
16 %
au trecut de 1.000 ha
4,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 9 din 25)

A fost de 4,4 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 1 zi, față de 2 zile.

Doar 4 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

28,0 mmprima ploaie
13 sept.a doua zi după final
50km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 12 sept., iar pe 13 sept. au căzut 28,0 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 9 din 25, cu o mediană de 4,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 5 sept. 2016
După · 19 sept. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 13 septembrie 2016 aerul de lângă foc a ajuns la 26 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 19: de 1,2 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,526 µg/m³
Zile peste prag1 zi
PM1037 µg/m³
10 sept.12 sept.14 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 14Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Montalegre?
Copernicus îl datează între 12 septembrie 2016 și 12 septembrie 2016: 1 zi între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 12 septembrie 2016 la ora 17:54 și declarat stins pe 13 septembrie 2016.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 979 hectare (9,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 2 de freguesii: Santo André (569 ha, 30 %); Gralhas (406 ha, 19 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a ajuns în centrul zonei Santo André: punctul care îl marchează s-a aflat în suprafața arsă sau la mai puțin de 500 de metri de ea. Asta nu înseamnă că au ars case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 26,1 °C, o umiditate minimă de 37 % și rafale de 50 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 29, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 25. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 221 ha; 16 % au trecut de 1.000 ha. Doar 4 din cei 25 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 25 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 4,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 14 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 940 ha oficiale față de 979 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.