Incendii în Mawkmai
Mawkmai, Myanmar, a avut 31 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 91.935 hectare arse în limitele sale, 37 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- lun. 2 Foarte scăzut 28° · 60 % · 19 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 27° · 63 % · 23 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 28° · 63 % · 23 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 28° · 63 % · 18 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 27° · 66 % · 20 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 25° · 72 % · 24 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 26° · 67 % · 26 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 25° · 68 % · 35 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 91.935
- hectare arse
- 37 %
- din comună
- 31
- incendii
- 2.455
- km²
De câte ori a ars Mawkmai?
Mawkmai a ars de 31 de ori din 2016, în 9 ani: 2016, 2017, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Mawkmai, 18 martie 2026, cu 5.420 hectare în interiorul localității. În total au ars 91.935 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 55.754 hectare, 23 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 31
- incendii
- 9
- ani cu foc
- 91.935
- ha cumulate
- 55.754
- ha distincte
Incendii de peste 2.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Mawkmai
- 5.420 ha Incendiul de la Mawkmai, 18 martie 2026 a început aici 2,2 % din comună · 5.391 ha în total · 18 zile
- 1.665 ha Incendiul de la Mawkmai, 18 martie 2026 a început aici 0,7 % din comună · 2.417 ha în total · 17 zile
- 6.277 ha Incendiul de la Mawkmai, 18 martie 2026 a început aici 2,6 % din comună · 6.525 ha în total · 18 zile
- 3.252 ha Incendiul de la Mawkmai, 17 martie 2026 a început aici 1,3 % din comună · 3.346 ha în total · 18 zile
- 10.611 ha Incendiul de la Langkho, 16 martie 2026 4,3 % din comună · 122.602 ha în total · 36 de zile
- 8.036 ha Incendiul de la Mawkmai, 14 martie 2026 a început aici 3,3 % din comună · 9.332 ha în total · 21 de zile
- 74 ha Incendiul de la Loikaw, 2 martie 2026 0,0 % din comună · 3.252 ha în total · 7 zile
- 66 ha Incendiul de la Langkho, 1 martie 2026 0,0 % din comună · 2.485 ha în total · 10 zile
- 181 ha Incendiul de la Hsihseng, 28 februarie 2026 0,1 % din comună · 2.778 ha în total · 11 zile
- 1.698 ha Incendiul de la Loikaw, 28 februarie 2026 0,7 % din comună · 10.670 ha în total · 19 zile
- 1.044 ha Incendiul de la Mawkmai, februarie 2026 a început aici 0,4 % din comună · 2.356 ha în total · 11 zile
- 458 ha Incendiul de la Nansang, 2 februarie 2026 0,2 % din comună · 2.003 ha în total · 11 zile
- 2.666 ha Incendiul de la Mawkmai, martie 2024 a început aici 1,1 % din comună · 2.653 ha în total · 18 zile
- 6 ha Incendiul de la Langkho, 1 martie 2024 0,0 % din comună · 6.904 ha în total · 14 zile
- 2.713 ha Incendiul de la Mawkmai, 19 februarie 2024 a început aici 1,1 % din comună · 2.700 ha în total · 23 de zile
- 11.961 ha Incendiul de la Mawkmai, 18 februarie 2024 a început aici 4,9 % din comună · 21.278 ha în total · 31 de zile
- 2.876 ha Incendiul de la Mawkmai, 18 februarie 2024 a început aici 1,2 % din comună · 2.856 ha în total · 25 de zile
- 11 ha Incendiul de la Langkho, 27 martie 2023 0,0 % din comună · 5.795 ha în total · 11 zile
- 38 ha Incendiul de la Langkho, 26 martie 2023 0,0 % din comună · 20.121 ha în total · 28 de zile
- 2.487 ha Incendiul de la Mawkmai, martie 2023 a început aici 1,0 % din comună · 2.474 ha în total · 17 zile
- 15 ha Incendiul de la Loikaw, 4 februarie 2023 0,0 % din comună · 3.390 ha în total · 10 zile
- 106 ha Incendiul de la Hsihseng, 24 februarie 2022 0,0 % din comună · 2.060 ha în total · 13 zile
- 2.247 ha Incendiul de la Mawkmai, martie 2021 a început aici 0,9 % din comună · 2.504 ha în total · 4 zile
- 8 ha Incendiul de la Langkho, 2 martie 2021 0,0 % din comună · 12.533 ha în total · 8 zile
- 3.660 ha Incendiul de la Mawkmai, februarie 2020 a început aici 1,5 % din comună · 3.664 ha în total · 10 zile
- 2.141 ha Incendiul de la Mawkmai, ianuarie 2020 a început aici 0,9 % din comună · 2.135 ha în total · 18 zile
- 3.551 ha Incendiul de la Mawkmai, martie 2019 a început aici 1,4 % din comună · 3.533 ha în total · 22 de zile
- 2.362 ha Incendiul de la Mawkmai, martie 2017 a început aici 1,0 % din comună · 2.653 ha în total · 18 zile
- 13 ha Incendiul de la Langkho, 22 martie 2017 0,0 % din comună · 2.613 ha în total · 6 zile
- 13.244 ha Incendiul de la Mawkmai, februarie 2017 a început aici 5,4 % din comună · 15.363 ha în total · 26 de zile
- 3.048 ha Incendiul de la Mawkmai, martie 2016 a început aici 1,2 % din comună · 6.969 ha în total · 10 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/The Myanmar Analytics Project, USAID (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.