Incendiul de la Langkho, 27 martie 2023
Shadaw, Langkho, Mawkmai
Stins · ultima detecție 6 apr. 2023, 18:56 UTC
Focul a pornit pe 27 martie 2023 în Langkho, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 11 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 5.795 hectare, împărțit între 3 comune.
Este al 75-lea ca mărime din Shan din 2016 (din 625 cu pagină). Al 34-lea din Myanmar în 2023, din 240.
Puterea măsurată de satelit este mică (14,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
doar satelit
5.795ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
27 mar. 2023 – 6 apr. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă cu care să fie comparată.
Durată din satelit
doar satelit
11zile
De pe 27 mar. 2023 până pe 6 apr. 2023: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 6 apr. 2023, 18:56 UTC
+− verificare
Sateliții trec de câteva ori pe zi, iar norii sau fumul pot ascunde focul: lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială. Serviciul de urgență al fiecărei țări declară un incendiu localizat sau stins.
Început
doar satelit
27 mar. 2023
Prima zi cu foc văzută de sateliți sau de perimetru.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
27 mar. 2023
+− verificare
Nu există niciun registru oficial asociat cu această fișă: aici nu se cunosc nici ora alertei, nici cauza.
Focare termice
doar satelit
194
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 15 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
27 mar. 2023 – 6 apr. 2023
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
112MW
Putere radiativă însumată pe 4 aprilie 2023; focare în acea zi: 28.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
4 apr. 2023
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
29,9FWI · ridicat
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 10.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
37,3°C · 21 % UR
Maxima de 37,3 °C și umiditatea minimă de 21 % pe 5 aprilie 2023; rafale de 47 km/h pe 2 aprilie 2023.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei langkho-2023-03-4.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2023-03-27
4
19
35,4
20,3
30
9,8
32,8
0
29,9
alto
1
2023-03-28
0
0
36,6
20,8
26
11,5
41
0
31,7
alto
1
2023-03-29
8
7
36,4
20,6
21
12,4
40,7
0
35,2
alto
1
2023-03-30
24
70
36,9
20,3
24
10,1
33,5
0
33,9
alto
1
2023-03-31
42
76
36
20,9
27
9,8
33,1
0
34,2
alto
1
2023-04-01
18
60
36,9
20,6
27
10,6
38,5
0
35,4
alto
1
2023-04-02
7
23
35,5
22,2
26
14,2
46,8
0
39,1
muy_alto
1
2023-04-03
23
41
35,5
21,2
24
13,6
44,6
0
39,1
muy_alto
1
2023-04-04
28
112
35,7
19,9
24
10,2
34,2
0
36,5
alto
1
2023-04-05
34
84
37,3
18,4
21
6,8
27,4
0
34,1
alto
1
2023-04-06
6
11
37,2
20,4
26
8,2
26,3
0
35,7
alto
1
2023-04-07
0
0
38
20,3
27
8,7
32
0
36,5
alto
0
2023-04-08
0
0
38,9
22,6
27
9,7
32,4
0
37,9
alto
0
2023-04-09
0
0
38,7
23,1
25
11,6
35,3
0
40
muy_alto
0
2023-04-10
0
0
39,4
22,4
23
8,7
30,6
0
37,8
alto
0
2023-04-11
0
0
38,5
22,4
28
11,9
36
0
40,9
muy_alto
0
2023-04-12
0
0
38,9
22,3
26
8,9
30,2
0
38,4
muy_alto
0
2023-04-13
0
0
38,5
23,3
31
8,7
31
0
36,6
alto
0
2023-04-14
0
0
39,5
22,9
25
8,5
27,4
0
36,7
alto
0
2023-04-15
0
0
39,7
22,3
24
7,2
27,4
0
35,9
alto
0
2023-04-16
0
0
38,4
23,7
30
10,8
37,8
0
39,2
muy_alto
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
5.795ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
11zile
27 mar. 2023 – 6 apr. 2023
Comune afectate
3
comune
A început pe
27 mar.
2023
Focare termice
194
într-un singur focar: 15 MW
Pericol la început
30
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
50MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
27 mar.6 apr.
Vezi evoluția6 apr. 2023
Cum a evoluat, zi de zi
27 mar.30 mar.1 apr.4 apr.
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
37°maximă
47km/h · rafală maximă
21%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 10 zile când a început.
Zona mai arsese
83 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 1.723 ha în 2016, 2.468 ha în 2017, 1.121 ha în 2018, 2.599 ha în 2019, 3.185 ha în 2020, 4.142 ha în 2021, 2.036 ha în 2022. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.786 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1ha
Locuitori< 20
În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
27 mar.
35,4 °C
30 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 30
28 mar.
36,6 °C
26 %
41 km/h
0,0 mm
Ridicat 32
29 mar.
36,4 °C
21 %
41 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
30 mar.
36,9 °C
24 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
31 mar.
36,0 °C
27 %
33 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
1 apr.
36,9 °C
27 %
38 km/h
0,0 mm
Ridicat 35
2 apr.
35,5 °C
26 %
47 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
3 apr.
35,5 °C
24 %
45 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
4 apr.
35,7 °C
24 %
34 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
5 apr.
37,3 °C
21 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 34
6 apr.
37,2 °C
26 %
26 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
7 apr. după
38,0 °C
27 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
8 apr. după
38,9 °C
27 %
32 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
9 apr. după
38,7 °C
25 %
35 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 40
10 apr. după
39,4 °C
23 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 38
11 apr. după
38,5 °C
28 %
36 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 41
12 apr. după
38,9 °C
26 %
30 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 38
13 apr. după
38,5 °C
31 %
31 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
14 apr. după
39,5 °C
25 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 37
15 apr. după
39,7 °C
24 %
27 km/h
0,0 mm
Ridicat 36
16 apr. după
38,4 °C
30 %
38 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 39
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 29,9 și o umiditate minimă de 30 %; înainte: 10 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 70.
FWI la pornire29,9
Umiditate minimă30 %
Zile fără ploaie10
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Langkho, 27 martie 2023
5.795 ha11 zileFWI 29,9Umiditate min. 30 %
Incendiul de la Khun Yuam, martie 2021
1.268 ha5 zileFWI 30,0Umiditate min. 30 %la 80 km, în 2021
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: niciuna în următoarele zece zile.
A fost de 2,5 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 11 zile, față de 10 zile.
Doar 5 din cei 70 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 39 din 70 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
47km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 6 apr. și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 70, cu o mediană de 2,7 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.
↔
Înainte · 20 mar. 2023
După · 13 apr. 2023
Sentinel-2 nu a trecut pe aici în acea zi. Încearcă altă dată sau culorile false, care sunt zilnice.
Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.
Fumul
CAMS · Copernicus
Pe 6 aprilie 2023 aerul de lângă foc a ajuns la 71 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 49: de 3,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).
Vârf de PM2,571µg/m³
Zile peste prag14zile
PM10102µg/m³
Grosime optică1,16
OMS 15
26 mar.29 mar.1 apr.4 apr.7 apr.
BunAcceptabilModeratRăuFoarte răuExtrem
Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabelul detecțiilor· 194Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.›
⬇ Descarcă CSVOrele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 27 martie 2023 și 6 aprilie 2023 (11 zile). Perimetrul îl datează între 28 martie 2023 și 6 aprilie 2023.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 5.795 hectare (58,0 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Shadaw (3.810 ha, 1,7 %); Langkho (2.002 ha, 0,4 %); Mawkmai (11 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 37,3 °C, o umiditate minimă de 21 % și rafale de 47 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 39, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 70. Durata lor mediană a fost de 10 zile, iar suprafața mediană de 2.288 ha; 99 % au trecut de 1.000 ha. Doar 5 din cei 70 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 39 din 70 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,7 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 28 martie 2023 – 6 aprilie 2023. 194 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.