Sari la conținut
worldfires
TR · Turcia · –

Incendiul de la Harmancık, iulie 2025 Harmancık, Orhaneli, Büyükorhan

Stins · ultima detecție 29 iul. 2025, 10:52 UTC

Focul a început pe 27 iulie 2025 în comuna Harmancık, Turcia, iar sateliții au detectat foc timp de 3 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 4.483 hectare, repartizat între 3 comune.

Este cel mai mare incendiu din Bursa din 2016 (din 12 cu pagină). Al 9-lea din Turcia în 2025, din 184.

Suprafață arsă
4.483ha
perimetru Copernicus
Durată
3zile
27 iul. 2025 – 29 iul. 2025
Comune afectate
3
districte
A început pe
27 iul.
2025
Focare termice
138
într-un singur focar: 369 MW
Pericol la început
42
Foarte ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
1,6GW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 27 iul.29 iul.
29 iul. 2025

Cum a evoluat, zi de zi

27 iul. 2025 · 3.883 MW · 78 28 iul. 2025 · 894 MW · 46 29 iul. 2025 · 59 MW · 14
27 iul. 28 iul. 29 iul.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
36km/h · rafală maximă
19%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,2 mm pe 6 aug..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 19 % din suprafața pe care o are București (45 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Harmancık 6.576 loc. · la 3,8 km de centru a început aici
    3.335 ha a ajuns pe 27 iul.
    9,0 %
  2. Orhaneli 19.492 loc. · la 16,9 km de centru
    1.077 ha a ajuns pe 27 iul.
    1,2 %
  3. Büyükorhan 10.042 loc. · la 15,4 km de centru
    75 ha a ajuns pe 27 iul.
    0,2 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Conifere67 %
  • Tufărișuri și tranziție28 %
  • Vegetație sclerofilă2,0 %
  • Terenuri agricole0,9 %
  • Suprafețe artificiale0,6 %
  • Alte terenuri naturale0,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
27 iul. 35,5 °C 20 % 32 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
28 iul. 36,4 °C 19 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 43
29 iul. 33,9 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Extrem 50
30 iul. după 33,2 °C 31 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 36
31 iul. după 31,3 °C 41 % 39 km/h 0,7 mm Ridicat 32
1 aug. după 27,3 °C 51 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 24
2 aug. după 28,4 °C 56 % 40 km/h 0,3 mm Ridicat 24
3 aug. după 28,3 °C 51 % 30 km/h 0,5 mm Ridicat 22
4 aug. după 31,5 °C 34 % 34 km/h 0,3 mm Ridicat 24
5 aug. după 32,2 °C 37 % 33 km/h 0,2 mm Ridicat 25
6 aug. după 33,6 °C 33 % 39 km/h 1,2 mm Ridicat 27

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 42,4 și o umiditate minimă de 20 %; înainte: 7 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 42,4
Umiditate minimă 20 %
Zile fără ploaie 7
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Banaz, iulie 2024
205 ha 1 zi FWI 42,7 Umiditate min. 20 % la 123 km, în 2024

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 5,2 mm pe 25 iul..

Ce s-a întâmplat cu ei

1 zi
durată mediană
228 ha
suprafață mediană
19 %
au trecut de 1.000 ha
1,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 11 din 27)

A fost de 19,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 3 zile, față de 1 zi.

Doar 1 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,2 mmprima ploaie
6 aug.la 8 zile după final
36km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 29 iul., iar pe 6 aug. au căzut 1,2 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 11 din 27, cu o mediană de 1,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 20 iul. 2025
După · 5 aug. 2025

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 31 iulie 2025 aerul de lângă foc a ajuns la 44 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 21: de 1,4 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,544 µg/m³
Zile peste prag2 zile
PM1059 µg/m³
Grosime optică0,48
25 iul.27 iul.29 iul.31 iul.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 138Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Turcia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Harmancık?
Copernicus îl datează între 27 iulie 2025 și 29 iulie 2025: 3 zile între prima și ultima imagine cu foc.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 4.483 hectare (44,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Harmancık (3.335 ha, 9,0 %); Orhaneli (1.077 ha, 1,2 %); Büyükorhan (75 ha, 0,2 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul a pornit din Harmancık și s-a oprit la 3,8 km de centrul acesteia. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,4 °C, o umiditate minimă de 19 % și rafale de 36 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 50, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Turcia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 1 zi, iar suprafața mediană de 228 ha; 19 % au trecut de 1.000 ha. Doar 1 din cei 27 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 16 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 138 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.