Incendii în Bursa
Bursa, Turcia: 13 incendii cu pagină au intrat în 9 din cele 17 districte ale sale din 2016, cu 7.972 hectare arse în interiorul județului. Cel mai mare a fost cel de la Harmancık în iulie 2025, cu 4.487 hectare în interiorul județului. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 100 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Aceste cifre nu includ o fișă provizorie, văzută doar prin focare termice și încă fără perimetru. Apar în liste, marcate.
- hectare arse
- 7.972ha
- Din 2016
- Din județ
- 0,7%
- 10.819 km²
- incendii
- 13
- Din 2016
- comune cu foc
- 9
- din 17
- Cel mai mare incendiu
- 4.487ha
- Harmancık · iulie 2025
- Locuitori
- 2.051.017
- 3,9 ha arse la mia de locuitori
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI în centrul județului, cu prognoza Open-Meteo- vin. 6 Foarte scăzut 9° · 63 % · 32 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 7° · 68 % · 40 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 8° · 52 % · 30 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 12° · 26 % · 18 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 8° · 43 % · 23 km/h
- mie. 11 Foarte scăzut 13° · 51 % · 32 km/h
- joi 12 Foarte scăzut 16° · 61 % · 26 km/h
- vin. 13 Foarte scăzut 18° · 70 % · 34 km/h
Apasă pe un perimetru ca să vezi ce incendiu este
Comunele care au ars cel mai mult
- Harmancık 6.576 loc. 3.335 ha · 9,0 %
- Orhaneli 19.492 loc. 1.306 ha · 1,5 %
- Gürsu 91.339 loc. 1.239 ha · 10 %
- Büyükorhan 10.042 loc. 791 ha · 1,5 %
- Yenişehir 53.704 loc. 550 ha · 0,7 %
- Osmangazi 263 ha · 0,4 %
- Mustafakemalpaşa 100.696 loc. 171 ha · 0,1 %
- Karacabey 83.115 loc. 164 ha · 0,1 %
- Kestel 65.256 loc. 153 ha · 0,4 %
Ce arde în județ
- Conifere50 %
- Tufărișuri și tranziție26 %
- Terenuri agricole9,8 %
- Alte terenuri naturale6,1 %
- Pădure mixtă5,7 %
- Vegetație sclerofilă1,1 %
- Suprafețe artificiale0,6 %
Comune care ard iar și iar
Comune cu două sau mai multe incendii de peste 100 ha din 2016.
- 4×Büyükorhan791 ha
- 3×Orhaneli1.306 ha
- 3×Kestel153 ha
- 2×Yenişehir550 ha
- 2×Osmangazi263 ha
Cele mai mari incendii înregistrate
- 4.487 haHarmancıkiulie 2025 · 3 zile
- 1.285 haGürsuiulie 2025 · 3 zile
- 478 haBüyükorhaniunie 2024 · 2 zile
- 373 haYenişehiraugust 2023 · 1 zi
- 336 haMustafakemalpaşadecembrie 2019 · 1 zi
- 204 haBüyükorhannoiembrie 2024 · 1 zi
- 182 haYenişehiraugust 2025 · 2 zile
- 160 haOsmangaziaprilie 2022 · 2 zile
Hectare în interiorul județului; incendiul poate să fi ars mai mult în afara lui.
An cu an
| An | incendii | hectare arse | Cel mai mare al anului |
|---|---|---|---|
| 2025 | 6 | 6.194 | Harmancık 4.487 ha |
| 2024 | 3 | 806 | Büyükorhan 478 ha |
| 2023 | 1 | 373 | Yenişehir 373 ha |
| 2022 | 1 | 160 | Osmangazi 160 ha |
| 2019 | 2 | 440 | Mustafakemalpaşa 336 ha |
Toate incendiile din Bursa · 14
De la cel mai recent la cel mai vechi. Cifra este suprafața din județ; dacă focul a ars mai mult în afara lui, se indică totalul.
- 140 haSusurlukoctombrie 2026 · provizorie · nu se numără · 4 zile
- 103 haOsmangaziseptembrie 2025 · 1 zi
- 182 haYenişehiraugust 2025 · 2 zile
- 4.487 haHarmancıkiulie 2025 · 3 zile
- 1.285 haGürsuiulie 2025 · 3 zile
- 35 haDursunbeyiulie 2025 · 1 zi
- 102 haKesteliunie 2025 · 2 zile
- 204 haBüyükorhannoiembrie 2024 · 1 zi
- 478 haBüyükorhaniunie 2024 · 2 zile
- 125 haOrhaneliiunie 2024 · 1 zi
- 373 haYenişehiraugust 2023 · 1 zi
- 160 haOsmangaziaprilie 2022 · 2 zile
- 336 haMustafakemalpaşadecembrie 2019 · 1 zi
- 104 haOrhaneliaugust 2019 · 2 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), iar limitele comunei din geoBoundaries/Open Street Map (Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea lor. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.