Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Gorongosa, 16 octombrie 2026 Gorongosa, Gondola, Vanduzi

Stins · ultima detecție 23 oct. 2026, 11:49 UTC

Sateliții au detectat foc pentru prima dată pe 16 octombrie 2026 în Gorongosa, Mozambic. A fost activ 8 zile, cu 240 focare termice și o suprafață cu foc de circa 3.080 hectare reconstituită din ele, repartizată între 4 comune.

Perimetru GWIS în timp aproape real, de după schimbarea stratului (august 2025): acest incendiu nu este comparat cu incendii din anii anteriori, pentru că de atunci stratul GWIS dă perimetre mai numeroase și mai mari.

GWIS (Copernicus) nu a publicat încă perimetrul acestui foc. Îl reconstituie din punctele fierbinți, ceea ce poate dura câteva zile, și nu sosește întotdeauna. Deocamdată suprafața este cea reconstituită din punctele fierbinți (circa 14 hectare pe pixel). Dacă sosește perimetrul, fișa îl preia singură și își păstrează adresa.

Suprafață cu foc
≈ 3.080ha
reconstituită din focare, fără perimetru oficial
Durată
8zile
16 oct. 2026 – 23 oct. 2026
Comune afectate
4
districte
A început pe
16 oct.
2026
Focare termice
240
într-un singur focar: 98 MW
Pericol la început
31
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
252MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 16 oct.23 oct.
23 oct. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

16 oct. 2026 · 10 MW · 1 17 oct. 2026 · 264 MW · 43 18 oct. 2026 · 367 MW · 21 19 oct. 2026 · 301 MW · 35 20 oct. 2026 · 181 MW · 32 21 oct. 2026 · 138 MW · 21 22 oct. 2026 · 493 MW · 37 23 oct. 2026 · 263 MW · 47
16 oct. 18 oct. 20 oct. 22 oct.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

40°maximă
44km/h · rafală maximă
17%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 7 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,8 mm pe 24 oct..

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. 1.946 ha a ajuns pe 16 oct.
    0,3 %
  2. Gondola a început aici
    560 ha a ajuns pe 16 oct.
    0,2 %
  3. 532 ha a ajuns pe 16 oct.
    0,2 %
  4. 42 ha a ajuns pe 16 oct.
    0,0 %

Suprafața cu foc din fiecare comună, reconstituită din focare (circa 14 hectare pe pixel VIIRS). O estimare până la sosirea perimetrului oficial. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele de prognoză, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
16 oct. 33,2 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 31
17 oct. 33,3 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 30
18 oct. 34,8 °C 28 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 29
19 oct. 37,0 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 36
20 oct. 39,5 °C 17 % 38 km/h 0,2 mm Foarte ridicat 41
21 oct. 35,8 °C 44 % 27 km/h 0,2 mm Ridicat 24
22 oct. 39,9 °C 22 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 33
23 oct. 38,0 °C 26 % 44 km/h 0,5 mm Foarte ridicat 44
24 oct. după 28,9 °C 63 % 47 km/h 6,8 mm Scăzut 8

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 9 oct. 2026
După · 30 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 octombrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 58 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 34: de 2,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,558 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM1060 µg/m³
Grosime optică0,69
9 oct.12 oct.15 oct.18 oct.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 240Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gorongosa?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți, a ars între 16 octombrie 2026 și 23 octombrie 2026 (8 zile între primul și ultimul focar). Încă nu există un perimetru care să îl dateze.
Ce suprafață a ars?
Nu există încă un perimetru. Punctele fierbinți reconstituie circa 3.080 hectare cu foc (30,8 km²), o cifră aproximativă; GWIS o va da pe a sa când va publica perimetrul, ceea ce poate dura câteva zile.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 4 comune: Gorongosa (1.946 ha, 0,3 %); Gondola (560 ha, 0,2 %); Vanduzi (532 ha, 0,2 %); Macossa (42 ha, 0,0 %).
Incendiul de la Gorongosa mai este activ?
Nicio detecție de foc de la 23 oct. 2026, 11:49 UTC. Lipsa detecțiilor nu este o stingere oficială.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 39,9 °C, o umiditate minimă de 17 % și rafale de 44 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 44, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Suprafață: ≈ 3.640 → ≈ 3.080 ha.
  2. Data de început: 15 octombrie 2026 → 16 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Încă fără perimetru: suprafața (≈ 3.080 ha) este estimată numărând pixelii VIIRS cu foc, de circa 14 ha fiecare.
  • Datele primului și ultimului focar VIIRS din grup. 240 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Vremea: modelul ECMWF IFS, provizoriu până la sosirea reanalizei ERA5.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.