Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · →

Incendiul de la Gilé, 18 august 2026 Gilé, Alto Molocue

Stins · ultima detecție 29 sept. 2026, 10:41 UTC

Focul a pornit pe 18 august 2026 în Gilé, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 43 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 116.749 hectare, împărțit între 2 comune.

Această fișă este probabil un complex de incendii, nu un singur foc. GWIS unește într-un singur perimetru focurile care se ating timp de săptămâni, iar în sezoanele mari asta poate aduna zeci de incendii distincte. Suprafața totală este de încredere; originea și datele se referă la ansamblu.

Alte fișe din aceeași zonă și din aceleași zile:

Este al 9-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 839 cu pagină). Al 8-lea din Mozambic în 2026, din 561.

Compară cu…
Suprafață arsă
116.749ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
43de zile
18 aug. 2026 – 29 sept. 2026
Comune afectate
2
districte
A început pe
18 aug.
2026
Focare termice
3.817
într-un singur focar: 123 MW
Pericol la început
20
Moderat · indice FWI
Putere medie zilnică
837MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 aug.29 sept.
29 sept. 2026

Cum a evoluat, zi de zi

18 aug. 2026 · 135 MW · 8 19 aug. 2026 · 154 MW · 22 20 aug. 2026 · 169 MW · 14 21 aug. 2026 · 306 MW · 42 22 aug. 2026 · 653 MW · 91 23 aug. 2026 · 302 MW · 49 24 aug. 2026 · 183 MW · 24 25 aug. 2026 · 252 MW · 34 27 aug. 2026 · 245 MW · 32 28 aug. 2026 · 34 MW · 6 29 aug. 2026 · 12 MW · 3 30 aug. 2026 · 408 MW · 48 31 aug. 2026 · 2.590 MW · 306 1 sept. 2026 · 4.316 MW · 425 2 sept. 2026 · 1.089 MW · 82 3 sept. 2026 · 802 MW · 82 4 sept. 2026 · 2.970 MW · 425 5 sept. 2026 · 2.425 MW · 232 6 sept. 2026 · 1.367 MW · 208 7 sept. 2026 · 676 MW · 84 8 sept. 2026 · 57 MW · 10 10 sept. 2026 · 150 MW · 20 11 sept. 2026 · 922 MW · 103 12 sept. 2026 · 2.879 MW · 235 13 sept. 2026 · 1.253 MW · 210 14 sept. 2026 · 1.482 MW · 163 15 sept. 2026 · 3.832 MW · 347 16 sept. 2026 · 1.922 MW · 187 17 sept. 2026 · 543 MW · 55 18 sept. 2026 · 534 MW · 52 19 sept. 2026 · 156 MW · 22 20 sept. 2026 · 71 MW · 9 21 sept. 2026 · 116 MW · 14 22 sept. 2026 · 108 MW · 24 23 sept. 2026 · 21 MW · 5 24 sept. 2026 · 127 MW · 14 25 sept. 2026 · 284 MW · 36 26 sept. 2026 · 187 MW · 28 27 sept. 2026 · 377 MW · 50 28 sept. 2026 · 102 MW · 7 29 sept. 2026 · 85 MW · 9
18 aug. 24 aug. 31 aug. 1 sept. 6 sept. 13 sept. 19 sept. 25 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
54km/h · rafală maximă
20%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 4 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 6,1 mm pe 30 sept..

Zona mai arsese

95 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 44.197 ha în 2016, 37.461 ha în 2017, 44.176 ha în 2018, 40.880 ha în 2019, 45.514 ha în 2020, 30.458 ha în 2021, 56.680 ha în 2022, 32.998 ha în 2023, 41.969 ha în 2024, 74.275 ha în 2025. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 110.834 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

10 km
A ars o suprafață de 5,0 ori mai mare decât cea pe care o are București (1.167 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Gilé a început aici
    71.940 ha a ajuns pe 18 aug.
    8,0 %
  2. 45.396 ha a ajuns pe 19 aug.
    7,1 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită194 ha
Locuitori≈ 14.000

În perimetru se aflau aproximativ 194 ha construite și locuiau aproximativ 14.000 de persoane (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
19 aug. 27,9 °C 44 % 23 km/h 0,4 mm Moderat 20
20 aug. 27,3 °C 50 % 26 km/h 0,6 mm Moderat 15
21 aug. 29,4 °C 44 % 37 km/h 0,2 mm Moderat 18
22 aug. 31,1 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 26
23 aug. 32,2 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 32
24 aug. 28,6 °C 36 % 37 km/h 0,2 mm Ridicat 29
25 aug. 28,9 °C 39 % 28 km/h 0,4 mm Ridicat 26
26 aug. 26,2 °C 55 % 28 km/h 0,6 mm Moderat 20
27 aug. 26,8 °C 42 % 42 km/h 0,8 mm Ridicat 21
28 aug. 26,9 °C 50 % 32 km/h 1,0 mm Moderat 14
29 aug. 26,8 °C 48 % 28 km/h 0,3 mm Moderat 17
30 aug. 31,2 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Ridicat 29
31 aug. 32,1 °C 25 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 34
1 sept. 31,5 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
2 sept. 31,1 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 34
3 sept. 31,0 °C 26 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 36
4 sept. 33,1 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 36
5 sept. 32,2 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
6 sept. 32,2 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 34
7 sept. 30,1 °C 33 % 43 km/h 0,1 mm Ridicat 38
8 sept. 24,5 °C 52 % 42 km/h 2,2 mm Scăzut 10
9 sept. 25,3 °C 57 % 32 km/h 1,8 mm Scăzut 8
10 sept. 28,9 °C 56 % 27 km/h 1,2 mm Scăzut 8
11 sept. 30,6 °C 41 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 22
12 sept. 32,1 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 31
13 sept. 31,9 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 33
14 sept. 31,5 °C 29 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 31
15 sept. 34,1 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 38
16 sept. 30,5 °C 33 % 54 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 42
17 sept. 33,1 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
18 sept. 33,5 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 41
19 sept. 31,5 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 40
20 sept. 31,8 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 39
21 sept. 32,8 °C 36 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 36
22 sept. 29,7 °C 48 % 27 km/h 0,8 mm Ridicat 22
23 sept. 30,2 °C 36 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 27
24 sept. 31,0 °C 36 % 36 km/h 0,3 mm Ridicat 30
25 sept. 31,0 °C 32 % 32 km/h 0,1 mm Ridicat 32
26 sept. 32,4 °C 32 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 29
27 sept. 35,0 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 34
28 sept. 35,7 °C 31 % 40 km/h 0,0 mm Foarte ridicat 38
29 sept. 32,9 °C 40 % 40 km/h 0,8 mm Ridicat 29
30 sept. după 29,8 °C 50 % 35 km/h 6,1 mm Scăzut 7

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 aug. 2026
După · 6 oct. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 3 septembrie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 110 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 54: de 3,6 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5110 µg/m³
Zile peste prag23 de zile
PM10112 µg/m³
Grosime optică1,53
1617181920212223242526272829303112345678910111213141516171819202122232425262728293012
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 3.817Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic ›

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gilé?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 18 august 2026 și 29 septembrie 2026 (43 de zile). Perimetrul îl datează între 19 august 2026 și 22 septembrie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 116.749 hectare (1.167,5 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Gilé (71.940 ha, 8,0 %); Alto Molocue (45.396 ha, 7,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,1 °C, o umiditate minimă de 20 % și rafale de 54 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 42, clasa Foarte ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Nicio modificare din 24 octombrie 2026.

RSS Modificările acestei fișe

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 11 poligoane grupate în această fișă.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 19 august 2026 – 22 septembrie 2026. 3.817 focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie ›

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.