Sari la conținut
worldfires
MZ · Mozambic · –

Incendiul de la Gilé, 10 septembrie 2019 Gilé

Stins · ultima detecție 1 oct. 2019, 10:34 UTC

Focul a pornit pe 10 septembrie 2019 în Gilé, Mozambic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 21 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 15.431 hectare, împărțit între o singură comună.

Este al 56-lea ca mărime din Zambézia din 2016 (din 564 cu pagină). Al 9-lea din Mozambic în 2019, din 212.

Suprafață arsă
15.431ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
21de zile
10 sept. 2019 – 30 sept. 2019
Comune afectate
1
districte
A început pe
10 sept.
2019
Focare termice
829
într-un singur focar: 105 MW
Pericol la început
26
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
461MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 10 sept.30 sept.
1 oct. 2019

Cum a evoluat, zi de zi

10 sept. 2019 · 27 MW · 4 11 sept. 2019 · 14 MW · 1 13 sept. 2019 · 173 MW · 12 14 sept. 2019 · 109 MW · 15 15 sept. 2019 · 906 MW · 51 16 sept. 2019 · 704 MW · 54 17 sept. 2019 · 1.028 MW · 120 18 sept. 2019 · 1.061 MW · 94 19 sept. 2019 · 2.061 MW · 162 20 sept. 2019 · 935 MW · 79 21 sept. 2019 · 191 MW · 20 22 sept. 2019 · 439 MW · 49 23 sept. 2019 · 647 MW · 86 24 sept. 2019 · 378 MW · 29 25 sept. 2019 · 30 MW · 4 27 sept. 2019 · 39 MW · 6 28 sept. 2019 · 233 MW · 19 29 sept. 2019 · 120 MW · 12 30 sept. 2019 · 49 MW · 9 1 oct. 2019 · 69 MW · 3
10 sept. 15 sept. 19 sept. 23 sept. 28 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

33°maximă
57km/h · rafală maximă
26%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 39,8 mm pe 2 oct..

Zona mai arsese

70 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 3.183 ha în 2016, 5.218 ha în 2017, 7.645 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 10.768 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 66 % din suprafața pe care o are București (154 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Gilé a început aici
    15.495 ha a ajuns pe 10 sept.
    1,7 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită33 ha
Locuitori≈ 3.400

În perimetru se aflau aproximativ 33 ha construite și locuiau aproximativ 3.400 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
10 sept. 30,3 °C 28 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 26
11 sept. 31,2 °C 38 % 30 km/h 1,0 mm Moderat 19
12 sept. 31,0 °C 44 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 22
13 sept. 31,8 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 24
14 sept. 33,3 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
15 sept. 32,1 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 33
16 sept. 30,4 °C 35 % 33 km/h 0,0 mm Ridicat 32
17 sept. 30,9 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 32
18 sept. 29,7 °C 40 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 29
19 sept. 30,2 °C 37 % 36 km/h 0,0 mm Ridicat 32
20 sept. 30,6 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 31
21 sept. 30,9 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 30
22 sept. 32,0 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 32
23 sept. 33,1 °C 28 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 37
24 sept. 31,8 °C 30 % 40 km/h 0,0 mm Ridicat 36
25 sept. 29,0 °C 42 % 42 km/h 2,1 mm Moderat 16
26 sept. 24,3 °C 44 % 57 km/h 2,1 mm Moderat 12
27 sept. 25,0 °C 43 % 48 km/h 0,0 mm Moderat 21
28 sept. 30,5 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Ridicat 27
29 sept. 33,1 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 32
30 sept. 33,3 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Ridicat 32
1 oct. după 35,3 °C 27 % 45 km/h 0,0 mm Ridicat 36
2 oct. după 31,3 °C 48 % 38 km/h 39,8 mm Foarte scăzut 4

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 25,6 și o umiditate minimă de 28 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 21.

FWI la pornire 25,6
Umiditate minimă 28 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ribaué, septembrie 2021
12.519 ha 20 de zile FWI 27,6 Umiditate min. 28 % la 25 km, în 2021

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,0 mm pe 11 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

17 zile
durată mediană
5.685 ha
suprafață mediană
19 %
au trecut de 10.000 ha
2,9 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 16 din 21)

A fost de 2,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 21 de zile, față de 17 zile.

Doar 1 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

39,8 mmprima ploaie
2 oct.la 2 zile după final
57km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 30 sept., iar pe 2 oct. au căzut 39,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 16 din 21, cu o mediană de 2,9 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 3 sept. 2019
După · 7 oct. 2019

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 829Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Mozambic

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Gilé?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 10 septembrie 2019 și 30 septembrie 2019 (21 de zile). Perimetrul îl datează între 13 septembrie 2019 și 23 septembrie 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 15.431 hectare (154,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Gilé (15.495 ha, 1,7 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 33,3 °C, o umiditate minimă de 26 % și rafale de 57 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 37, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mozambic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 21. Durata lor mediană a fost de 17 zile, iar suprafața mediană de 5.685 ha; 19 % au trecut de 10.000 ha. Doar 1 din cei 21 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 5 din 21 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,9 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 23 septembrie 2019 → 30 septembrie 2019.
  2. Data de început: 13 septembrie 2019 → 10 septembrie 2019.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 13 septembrie 2019 – 23 septembrie 2019. 829 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.