Incendiul de la Del Nayar, aprilie 2019
Del Nayar, Mezquitic
Stins · ultima detecție 9 mai 2019, 19:31 UTC
Focul a pornit pe 15 aprilie 2019 în Del Nayar, Mexic, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 25 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 10.927 hectare, împărțit între 2 comune. Potrivit CONAFOR, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 15 aprilie 2019 și declarat stins pe 8 mai 2019.
Este al 6-lea ca mărime din Nayarit din 2016 (din 171 cu pagină). Al 22-lea din Mexic în 2019, din 363.
coincide cu datele oficialecu rezervedoar satelitmodel
La copiere, fraza este
Bifează cifrele pe care le vrei: din ele se compun șapoul și fișierul CSV.
Suprafață arsă
coincide cu datele oficiale
10.927ha
Reuniunea a 2 perimetre GWIS (Copernicus): suprapunerile se numără o singură dată.
Fișa10.927CONAFOR13.582
Sursă
GWIS (Copernicus)
Dată
15 apr. 2019 – 9 mai 2019
+− verificare
CONAFOR: 13.582 ha (înregistrări asociate: 2). Diferența fișei față de registrul oficial: −19,5 %. Asociere din 1 noiembrie 2026.
Durată din satelit
coincide cu datele oficiale
25de zile
De pe 15 apr. 2019 până pe 9 mai 2019: prima și ultima zi cu foc din fișă.
Sursă
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Dată
ultima detecție: 9 mai 2019, 19:31 UTC
+− verificare
CONAFOR declară incendiul stins pe 8 mai 2019. Sateliții pot vedea jar și după aceea.
Început și cauză
coincide cu datele oficiale
15 apr. 2019
Alertă potrivit CONAFOR: 15 aprilie 2019. Cauză oficială: neglijență.
Sursă
CONAFOR · 19-18-0010, 19-14-0611
Dată
asociat cu fișa pe 1 noiembrie 2026
+− verificare
Prima zi cu foc din fișă (satelit sau perimetru): 15 aprilie 2019.
Focare termice
doar satelit
587
Detecții VIIRS la 375 m. Cel mai intens focar: 172 MW.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Dată
15 apr. 2019 – 9 mai 2019
+− verificare
Nu există un registru oficial cu care să se compare. Fiecare focar este un pixel detectat la o trecere a satelitului, nu un incendiu separat.
Cea mai grea zi
doar satelit
484MW
Putere radiativă însumată pe 26 aprilie 2019; focare în acea zi: 78.
Sursă
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Dată
26 apr. 2019
+− verificare
Puterea radiativă (FRP) măsoară energia emisă de foc când trece satelitul. Însumată pe zile, compară intensitatea, nu suprafața.
Pericol la început
model
51,4FWI · extrem
Indicele meteorologic de pericol FWI (sistemul canadian) calculat de WorldFires pentru ziua în care a început. Zile consecutive fără ploaie înainte: 27.
Este un indice calculat cu datele unui model meteorologic, nu o măsurătoare a incendiului și nici o avertizare oficială. Avertizările de pericol le emite autoritatea fiecărei țări. Numărul de urgență și avertizări oficiale ›
Vremea în timpul incendiului
model
31,0°C · 12 % UR
Maxima de 31,0 °C și umiditatea minimă de 12 % pe 19 aprilie 2019; rafale de 53 km/h pe 7 mai 2019.
Sunt valori de model pentru o celulă de circa 25 km, nu de la o stație: pot diferi de ce s-a măsurat pe teren.
Locuiau în interior
model
≈ 50persoane
Locuitori estimați în interiorul perimetrului și 0,40 ha construite (grilă de 100 m, epoca 2020).
Sursă
GHSL R2023A · JRC
Dată
calculat pe 24 octombrie 2026
+− verificare
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
ⓘJurnalul de modificări al acestei fișe este ținut din 24 octombrie 2026: în fiecare noapte se compară ce publică și se notează diferența. Ce e mai vechi se reconstituie cu data fiecărei surse și se marchează ca reconstituit.
Arată
· reconstituitmeteo
Vremea și FWI calculate cu reanaliza ERA5
· reconstituitoficial
Asociere cu registrul oficial CONAFOR
Coincide: 13.582 ha în registrul oficial (înregistrări: 2).
Versiunea păstrează suprafața, datele, numele și registrul oficial; suprafața așa cum a fost notată (modificările sub 2 % nu se notează). Harta, focarele și vremea se văd mereu ca azi.
Citare
Șapou de circa 60 de cuvinte doar cifre, fără adjective
CSV-ul fișei del-nayar-2019-04.csv · pe zile, fără focare individuale
fecha
focos_viirs
frp_mw
tmax_c
tmin_c
hr_min_pct
viento_max_kmh
racha_max_kmh
precip_mm
fwi
clase_fwi
dentro_del_incendio
2019-04-15
2
1
27,1
6
18
11,1
43,9
0
51,4
extremo
1
2019-04-16
18
49
27,4
6,9
24
11
45,4
0
47,6
muy_alto
1
2019-04-17
21
52
26,5
9
23
11,9
50
0
45,7
muy_alto
1
2019-04-18
21
107
28,2
6,9
14
11,3
42,5
0
48,6
muy_alto
1
2019-04-19
30
69
31
7,5
12
12
51,5
0
48,8
muy_alto
1
2019-04-20
19
84
28,4
8,8
19
12,5
49,3
0
51,2
extremo
1
2019-04-21
18
283
26,3
10,5
24
12,1
50
0
46,7
muy_alto
1
2019-04-22
38
128
28
8,9
17
12,4
51,1
0
48
muy_alto
1
2019-04-23
0
0
26,7
10,1
18
11,3
46,1
0
50,1
extremo
1
2019-04-24
49
227
26,5
7,5
13
12,6
52,2
0
53,9
extremo
1
2019-04-25
20
199
29,4
8,9
12
12
50
0
47,8
muy_alto
1
2019-04-26
78
484
30,3
7,7
17
10,9
45
0
49
muy_alto
1
2019-04-27
28
175
28,3
9,7
14
12,1
51,1
0
52
extremo
1
2019-04-28
34
62
27,7
9,1
16
12,4
50
0
53,7
extremo
1
2019-04-29
2
16
28,7
11,5
19
11,8
50,4
0
53,2
extremo
1
2019-04-30
25
196
30,6
9,1
13
11,4
46,4
0,1
52,7
extremo
1
2019-05-01
38
351
29,9
10
18
11,4
44,6
0
53,1
extremo
1
2019-05-02
49
172
29,8
10,3
19
12,2
50
0
53,9
extremo
1
2019-05-03
0
0
28,3
11,8
17
12,5
51,5
0
55,8
extremo
1
2019-05-04
21
295
27,8
12,3
17
12,4
50,8
0
53,3
extremo
1
2019-05-05
49
164
27,1
9
18
11,8
49
0
55,7
extremo
1
2019-05-06
19
42
26,3
6,2
15
12,6
51,8
0
54,9
extremo
1
2019-05-07
2
4
26,6
5,9
14
13,4
53,3
0
56
extremo
1
2019-05-08
5
17
26,5
7,2
12
12,6
51,8
0
57
extremo
1
2019-05-09
1
2
27,1
6,8
15
12,6
53,3
0
53,1
extremo
1
2019-05-10
0
0
27,6
7,4
14
11,5
47,9
0
53,3
extremo
0
2019-05-11
0
0
28,1
8,3
20
12,5
52,2
0
55,7
extremo
0
2019-05-12
0
0
26,7
7,7
20
13,2
55,8
0
56,3
extremo
0
2019-05-13
0
0
27,9
6,2
14
12,9
52,2
0
54
extremo
0
2019-05-14
0
0
29
6,8
14
11
42,1
0
50,6
extremo
0
2019-05-15
0
0
29,4
7,8
12
9,7
38,9
0
51,3
extremo
0
2019-05-16
0
0
29,4
8,2
17
12,4
45,7
0
53,5
extremo
0
2019-05-17
0
0
28,6
9,7
21
12,1
50,4
0
51,6
extremo
0
2019-05-18
0
0
27,4
9,5
22
12,8
54,4
0
53,4
extremo
0
2019-05-19
0
0
30,2
7,4
12
13,1
53,3
0
57,3
extremo
0
Se generează în browserul tău cu datele acestei pagini: un fișier pe incendiu, agregat pe zile și fără focare individuale.
Widget live pentru articol
Se actualizează singur cât timp focul e activ și trimite la această fișă. Gratuit, cu atribuirea din subsol.
Sursele acestei fișe: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), CONAFOR, ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Cum facem fișele: metodologie
Suprafață arsă
10.927ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
25de zile
15 apr. 2019 – 9 mai 2019
Comune afectate
2
comune
A început pe
15 apr.
2019
Focare termice
587
într-un singur focar: 172 MW
Pericol la început
51
Extrem · indice FWI
Putere medie zilnică
138MW
puterea detectată pe zi, în medie
Unde a ars
FOCARE PE ZI
15 apr.9 mai
Vezi evoluția9 mai 2019
Cum a evoluat, zi de zi
15 apr.20 apr.26 apr.1 mai7 mai
Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.
Pe ce vreme a ars
31°maximă
53km/h · rafală maximă
12%umiditate minimă
Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 27 de zile când a început.
Zona mai arsese
40 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 2.443 ha în 2016, 2.164 ha în 2017, 141 ha în 2018. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 4.366 ha care arseseră deja.
Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.
Oameni și clădiri în perimetru
GHSL 2020
Suprafață construită0,40ha
Locuitori≈ 50
În perimetru se aflau aproximativ 0,40 ha construite și locuiau aproximativ 50 de persoane (GHSL 2020, estimare din satelit).
Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.
Mai multe înregistrări oficiale corespund acestei zone
Potrivit CONAFOR, în acest perimetru au început 2 incendii în aceste zile, în total 13.582 ha (satelitul a măsurat 10.927 ha).
CONAFOR înregistrează separat fiecare incendiu care a început în alt moment sau în alt loc; satelitul vede o singură suprafață arsă, de aceea această fișă le grupează. Numerele de pe hartă arată unde a început fiecare.
Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zi
Maximă
Umiditate min.
Rafală max.
Ploaie
Pericol (FWI)
15 apr.
27,1 °C
18 %
44 km/h
0,0 mm
Extrem 51
16 apr.
27,4 °C
24 %
45 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
17 apr.
26,5 °C
23 %
50 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 46
18 apr.
28,2 °C
14 %
42 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
19 apr.
31,0 °C
12 %
52 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
20 apr.
28,4 °C
19 %
49 km/h
0,0 mm
Extrem 51
21 apr.
26,3 °C
24 %
50 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 47
22 apr.
28,0 °C
17 %
51 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
23 apr.
26,7 °C
18 %
46 km/h
0,0 mm
Extrem 50
24 apr.
26,5 °C
13 %
52 km/h
0,0 mm
Extrem 54
25 apr.
29,4 °C
12 %
50 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 48
26 apr.
30,3 °C
17 %
45 km/h
0,0 mm
Foarte ridicat 49
27 apr.
28,3 °C
14 %
51 km/h
0,0 mm
Extrem 52
28 apr.
27,7 °C
16 %
50 km/h
0,0 mm
Extrem 54
29 apr.
28,7 °C
19 %
50 km/h
0,0 mm
Extrem 53
30 apr.
30,6 °C
13 %
46 km/h
0,1 mm
Extrem 53
1 mai
29,9 °C
18 %
45 km/h
0,0 mm
Extrem 53
2 mai
29,8 °C
19 %
50 km/h
0,0 mm
Extrem 54
3 mai
28,3 °C
17 %
52 km/h
0,0 mm
Extrem 56
4 mai
27,8 °C
17 %
51 km/h
0,0 mm
Extrem 53
5 mai
27,1 °C
18 %
49 km/h
0,0 mm
Extrem 56
6 mai
26,3 °C
15 %
52 km/h
0,0 mm
Extrem 55
7 mai
26,6 °C
14 %
53 km/h
0,0 mm
Extrem 56
8 mai
26,5 °C
12 %
52 km/h
0,0 mm
Extrem 57
9 mai
27,1 °C
15 %
53 km/h
0,0 mm
Extrem 53
10 mai după
27,6 °C
14 %
48 km/h
0,0 mm
Extrem 53
11 mai după
28,1 °C
20 %
52 km/h
0,0 mm
Extrem 56
12 mai după
26,7 °C
20 %
56 km/h
0,0 mm
Extrem 56
13 mai după
27,9 °C
14 %
52 km/h
0,0 mm
Extrem 54
14 mai după
29,0 °C
14 %
42 km/h
0,0 mm
Extrem 51
15 mai după
29,4 °C
12 %
39 km/h
0,0 mm
Extrem 51
16 mai după
29,4 °C
17 %
46 km/h
0,0 mm
Extrem 54
17 mai după
28,6 °C
21 %
50 km/h
0,0 mm
Extrem 52
18 mai după
27,4 °C
22 %
54 km/h
0,0 mm
Extrem 53
19 mai după
30,2 °C
12 %
53 km/h
0,0 mm
Extrem 57
Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme
A pornit cu un FWI de 51,4 și o umiditate minimă de 18 %; înainte: 27 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 48.
FWI la pornire51,4
Umiditate minimă18 %
Zile fără ploaie27
acest focgemeni aleșirestul zonei
Aproape identiciAsemănători
Contururile celor mai asemănători gemeni
Acest foc · Incendiul de la Del Nayar, aprilie 2019
10.927 ha25 de zileFWI 51,4Umiditate min. 18 %
Incendiul de la La Yesca, mai 2017
11.521 ha18 zileFWI 49,7Umiditate min. 18 %la 46 km, în 2017
Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,8 mm pe 9 iun..
A fost de 2,7 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 25 de zile, față de 11 zile.
Doar 5 din cei 48 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 17 din 48 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm
Cum s-a terminat
—prima ploaie
—fără ploaie în zece zile
53km/h · rafală max.
A fost considerat încheiat pe 9 mai și în următoarele zece zile n-a căzut nici 1 mm: s-a stins fără ploaie. Gemeni cu ploaie la final: 31 din 48, cu o mediană de 2,2 mm.
Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Cum se alege un geamăn
Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 15 aprilie 2019 și 9 mai 2019 (25 de zile). Perimetrul îl datează între 15 aprilie 2019 și 6 mai 2019. Potrivit CONAFOR, cel mai mare dintre cele 2 incendii înregistrate a fost detectat pe 15 aprilie 2019 și declarat stins pe 8 mai 2019.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 10.927 hectare (109,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Del Nayar (10.505 ha, 2,0 %); Mezquitic (483 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 31,0 °C, o umiditate minimă de 12 % și rafale de 53 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 57, clasa Extrem.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Mexic (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 48. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 4.022 ha; 10 % au trecut de 10.000 ha. Doar 5 din cei 48 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 17 din 48 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.
Unde se verifică
O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.
Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.
⚑Semnalează o eroareDe unde știm asta›
Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 2 poligoane grupate în această fișă.
Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 15 aprilie 2019 – 6 mai 2019. 587 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
Comparat cu CONAFOR: 13.582 ha oficiale față de 10.927 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.
Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.