Sari la conținut
worldfires
TH · Thailanda · –

Incendiul de la Ban Rai, 3 februarie 2016 บ้านไร่ · Ban Rai, Lan Sak, Mae Poen

Stins · ultima detecție 26 mar. 2016, 06:55 UTC

Focul a pornit pe 3 februarie 2016 în Ban Rai, Thailanda, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 52 de zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 81.712 hectare, împărțit între 3 comune.

Este cel mai mare incendiu din Uthai Thani Province din 2016 (din 65 cu pagină). Cel mai mare din Thailanda în 2016, din 387.

Suprafață arsă
81.712ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
52de zile
3 feb. 2016 – 25 mar. 2016
Comune afectate
3
districte
A început pe
3 feb.
2016
Focare termice
4.177
într-un singur focar: 0 MW
Pericol la început
9
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
321MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 3 feb.25 mar.
26 mar. 2016

Cum a evoluat, zi de zi

3 feb. 2016 · 97 MW · 46 4 feb. 2016 · 36 MW · 10 5 feb. 2016 · 53 MW · 25 6 feb. 2016 · 316 MW · 108 7 feb. 2016 · 283 MW · 73 8 feb. 2016 · 834 MW · 263 9 feb. 2016 · 458 MW · 170 10 feb. 2016 · 100 MW · 42 11 feb. 2016 · 17 MW · 8 12 feb. 2016 · 197 MW · 48 13 feb. 2016 · 318 MW · 68 14 feb. 2016 · 168 MW · 62 15 feb. 2016 · 112 MW · 39 16 feb. 2016 · 35 MW · 7 17 feb. 2016 · 4 MW · 1 18 feb. 2016 · 87 MW · 30 19 feb. 2016 · 161 MW · 61 20 feb. 2016 · 226 MW · 48 21 feb. 2016 · 77 MW · 25 22 feb. 2016 · 31 MW · 16 23 feb. 2016 · 96 MW · 32 24 feb. 2016 · 186 MW · 34 25 feb. 2016 · 24 MW · 25 26 feb. 2016 · 66 MW · 11 27 feb. 2016 · 123 MW · 31 28 feb. 2016 · 299 MW · 88 29 feb. 2016 · 342 MW · 99 1 mar. 2016 · 653 MW · 228 2 mar. 2016 · 423 MW · 157 3 mar. 2016 · 81 MW · 40 4 mar. 2016 · 266 MW · 40 5 mar. 2016 · 462 MW · 107 6 mar. 2016 · 490 MW · 95 7 mar. 2016 · 59 MW · 34 8 mar. 2016 · 569 MW · 87 9 mar. 2016 · 1.251 MW · 147 10 mar. 2016 · 669 MW · 76 11 mar. 2016 · 446 MW · 170 12 mar. 2016 · 1.058 MW · 279 13 mar. 2016 · 845 MW · 181 14 mar. 2016 · 383 MW · 74 15 mar. 2016 · 435 MW · 83 16 mar. 2016 · 569 MW · 120 17 mar. 2016 · 662 MW · 149 18 mar. 2016 · 267 MW · 81 19 mar. 2016 · 323 MW · 59 20 mar. 2016 · 669 MW · 91 21 mar. 2016 · 846 MW · 136 22 mar. 2016 · 527 MW · 158 23 mar. 2016 · 161 MW · 64 24 mar. 2016 · 124 MW · 40 25 mar. 2016 · 31 MW · 9 26 mar. 2016 · 6 MW · 2
3 feb. 14 feb. 25 feb. 9 mar. 18 mar.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

36°maximă
49km/h · rafală maximă
24%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 6 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 4,7 mm pe 27 mar..

Zona mai arsese

Niciun perimetru anterior nu se suprapune cu acest incendiu din 2016, când începe înregistrarea din satelit.

Cât de mare este?

20 km
A ars o suprafață de 3,5 ori mai mare decât cea pe care o are București (817 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Ban Rai บ้านไร่ a început aici
    43.391 ha
    13 %
  2. Lan Sak ลานสัก
    38.464 ha
    26 %
  3. Mae Poen แม่เปิน
    727 ha
    2,2 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2015
Suprafață construită0,67 ha
Locuitori≈ 40

În perimetru se aflau aproximativ 0,67 ha construite și locuiau aproximativ 40 de persoane (GHSL 2015, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
3 feb. 27,3 °C 54 % 26 km/h 0,0 mm Scăzut 9
4 feb. 28,0 °C 54 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 9
5 feb. 28,9 °C 48 % 27 km/h 0,0 mm Scăzut 10
6 feb. 24,9 °C 52 % 43 km/h 0,0 mm Moderat 12
7 feb. 21,3 °C 42 % 49 km/h 0,0 mm Moderat 13
8 feb. 21,3 °C 32 % 45 km/h 0,0 mm Moderat 15
9 feb. 24,4 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 13
10 feb. 27,4 °C 38 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 13
11 feb. 29,5 °C 37 % 18 km/h 0,0 mm Moderat 14
12 feb. 31,5 °C 41 % 24 km/h 0,0 mm Moderat 15
13 feb. 32,2 °C 36 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 16
14 feb. 32,4 °C 30 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 18
15 feb. 31,6 °C 44 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 18
16 feb. 30,7 °C 51 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 16
17 feb. 30,4 °C 53 % 27 km/h 0,3 mm Moderat 15
18 feb. 30,8 °C 47 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 16
19 feb. 32,5 °C 41 % 19 km/h 0,0 mm Moderat 16
20 feb. 31,5 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Moderat 18
21 feb. 29,9 °C 53 % 28 km/h 0,0 mm Moderat 16
22 feb. 31,1 °C 46 % 20 km/h 0,0 mm Moderat 16
23 feb. 31,3 °C 46 % 23 km/h 0,0 mm Moderat 16
24 feb. 29,1 °C 62 % 36 km/h 1,0 mm Scăzut 10
25 feb. 26,5 °C 54 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 13
26 feb. 27,7 °C 49 % 39 km/h 0,0 mm Moderat 16
27 feb. 27,4 °C 46 % 36 km/h 0,0 mm Moderat 17
28 feb. 28,5 °C 46 % 29 km/h 0,0 mm Moderat 16
29 feb. 28,0 °C 45 % 40 km/h 0,0 mm Moderat 19
1 mar. 28,0 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Ridicat 24
2 mar. 29,3 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 24
3 mar. 30,4 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 24
4 mar. 31,8 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 22
5 mar. 31,5 °C 44 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 23
6 mar. 32,1 °C 45 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 23
7 mar. 32,5 °C 43 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 22
8 mar. 34,3 °C 33 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 25
9 mar. 34,9 °C 27 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 28
10 mar. 33,0 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 29
11 mar. 33,2 °C 40 % 29 km/h 0,0 mm Ridicat 28
12 mar. 33,9 °C 40 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 27
13 mar. 34,2 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 28
14 mar. 34,0 °C 37 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 29
15 mar. 34,9 °C 33 % 25 km/h 0,0 mm Ridicat 29
16 mar. 34,7 °C 26 % 26 km/h 0,0 mm Ridicat 31
17 mar. 36,1 °C 24 % 21 km/h 0,0 mm Ridicat 32
18 mar. 36,5 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Ridicat 34
19 mar. 35,9 °C 24 % 22 km/h 0,0 mm Ridicat 33
20 mar. 36,2 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Ridicat 33
21 mar. 36,3 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 34
22 mar. 36,4 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 36
23 mar. 35,4 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Ridicat 35
24 mar. 36,5 °C 25 % 23 km/h 0,0 mm Ridicat 34
25 mar. 32,6 °C 45 % 36 km/h 0,8 mm Ridicat 23
26 mar. după 31,8 °C 45 % 30 km/h 0,0 mm Ridicat 22
27 mar. după 29,8 °C 59 % 35 km/h 4,7 mm Foarte scăzut 5

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 9,1 și o umiditate minimă de 54 %; înainte: 6 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 28.

FWI la pornire 9,1
Umiditate minimă 54 %
Zile fără ploaie 6
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Ban Rai, februarie 2023
1.930 ha 17 zile FWI 8,8 Umiditate min. 54 % la 22 km, în 2023

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,1 mm pe 13 mar..

Ce s-a întâmplat cu ei

11 zile
durată mediană
1.744 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,4 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 22 din 28)

A fost de 46,8 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 52 de zile, față de 11 zile.

Niciunul dintre cei 28 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

4,7 mmprima ploaie
27 mar.la 2 zile după final
49km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 25 mar., iar pe 27 mar. au căzut 4,7 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 22 din 28, cu o mediană de 2,4 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 27 ian. 2016
După · 1 apr. 2016

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 0Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Thailanda

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Ban Rai?
GWIS (Copernicus) îl datează între 3 februarie 2016 și 25 martie 2016: 52 de zile între primul și ultimul punct fierbinte al perimetrului.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 81.712 hectare (817,1 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 3 comune: Ban Rai (43.391 ha, 13 %); Lan Sak (38.464 ha, 26 %); Mae Poen (727 ha, 2,2 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 36,5 °C, o umiditate minimă de 24 % și rafale de 49 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 36, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Thailanda (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 28. Durata lor mediană a fost de 11 zile, iar suprafața mediană de 1.744 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. Niciunul dintre cei 28 gemeni ai săi n-a ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 6 din 28 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,4 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 199 · 191 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 4 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 27 martie 2016 → 25 martie 2016.
  2. Data de început: 29 ianuarie 2016 → 3 februarie 2016.
  3. Ultima zi cu foc: 25 martie 2016 → 27 martie 2016.
  4. Data de început: 3 februarie 2016 → 29 ianuarie 2016.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 199 · 191.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini; 6 poligoane grupate în această fișă.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2015, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.