Sari la conținut
worldfires
PT · Portugalia · –

Incendiul de la Alijó, septembrie 2024 Vila Verde, Vilar de Maçada, Parada de Pinhão

Stins · ultima detecție 19 sept. 2024, 13:41 UTC

Focul a început pe 18 septembrie 2024 în comuna Vilar de Maçada, Portugalia, iar sateliții au detectat foc timp de 2 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 478 hectare, repartizat între 3 comune. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 septembrie 2024 la ora 17:59 și declarat stins pe 18 septembrie 2024.

Este al 6-lea ca mărime din Alijó din 2016 (din 11 cu pagină). Al 35-lea din Portugalia în 2024, din 69.

Puterea măsurată de satelit este mică (20,9 MW în cel mai intens focar), mai degrabă specifică unei arderi de miriște sau pășune, ori unui foc de suprafață care înaintează încet, decât unui mare incendiu de pădure cu flacără înaltă.

Suprafață arsă
478ha
perimetru Copernicus
Durată
2zile
18 sept. 2024 – 19 sept. 2024
Freguesii afectate
3
freguesii
A început pe
18 sept.
2024
Focare termice
25
într-un singur focar: 21 MW
Pericol la început
31
Ridicat · indice FWI
Putere medie zilnică
103MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 18 sept.19 sept.
19 sept. 2024

Cum a evoluat, zi de zi

18 sept. 2024 · 60 MW · 10 19 sept. 2024 · 146 MW · 15
18 sept. 19 sept.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

24°maximă
32km/h · rafală maximă
32%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 50 de zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 3,9 mm pe 20 sept..

Zona mai arsese

36 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 133 ha în 2016, 38 ha în 2017.

Ce s-a întâmplat în fiecare freguesie

  1. Vila Verde la 1,0 km de centru
    407 ha a ajuns pe 18 sept.
    9,7 %
  2. Vilar de Maçada 816 loc. · la 2,2 km de centru a început aici
    71 ha a ajuns pe 18 sept.
    3,5 %
  3. Parada de Pinhão 257 loc. · la 0,7 km de centru
    0 ha
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare freguesie, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale60 %
  • Tufărișuri și tranziție25 %
  • Terenuri agricole9,5 %
  • Conifere4,4 %
  • Pădure mixtă0,6 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită0,23 ha
Locuitori< 20

În perimetru se aflau aproximativ 0,23 ha construite, dar aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Registru oficial

Potrivit ICNF, acest incendiu a început la 17 septembrie 2024 și a ars 468 ha (satelitul a măsurat 478 ha).

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Este registrul operativ al instituției: cifrele pot fi revizuite la închiderea statisticii anuale.

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
18 sept. 24,0 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Ridicat 31
19 sept. 23,9 °C 43 % 26 km/h 0,9 mm Moderat 17
20 sept. după 20,6 °C 58 % 24 km/h 3,9 mm Foarte scăzut 3

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 31,0 și o umiditate minimă de 32 %; înainte: 50 de zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 23.

FWI la pornire 31,0
Umiditate minimă 32 %
Zile fără ploaie 50
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Torre de Moncorvo, octombrie 2017
106 ha 1 zi FWI 31,7 Umiditate min. 34 % la 46 km, în 2017

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 9,8 mm pe 17 oct..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
221 ha
suprafață mediană
9 %
au trecut de 1.000 ha
1,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 19 din 23)

A fost de 2,2 ori mai mare decât mediana gemenilor săi și a durat 2 zile, față de 2 zile.

Doar 5 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

3,9 mmprima ploaie
20 sept.a doua zi după final
32km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 19 sept., iar pe 20 sept. au căzut 3,9 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 19 din 23, cu o mediană de 1,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 11 sept. 2024
După · 26 sept. 2024

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 19 septembrie 2024 aerul de lângă foc a ajuns la 201 µg/m³ de PM2,5. Media zilei a fost 79: de 5,3 ori valoarea zilnică recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,5201 µg/m³
Zile peste prag4 zile
PM10218 µg/m³
Grosime optică3,53
16 sept.18 sept.20 sept.22 sept.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabelul detecțiilor · 25Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Portugalia

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Alijó?
Copernicus îl datează între 18 septembrie 2024 și 19 septembrie 2024: 2 zile între prima și ultima imagine cu foc. Potrivit ICNF, a fost detectat pe 17 septembrie 2024 la ora 17:59 și declarat stins pe 18 septembrie 2024.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 478 hectare (4,8 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce freguesii au ars?
Focul a intrat în 3 de freguesii: Vila Verde (407 ha, 9,7 %); Vilar de Maçada (71 ha, 3,5 %); Parada de Pinhão (0 ha, 0,0 %).
A ajuns focul la vreo localitate?
Focul s-a oprit la 0,7 km de centrul zonei Parada de Pinhão, cea mai apropiată dintre cele atinse. Este distanța de la perimetru, sau de la cel mai apropiat focar, până la punctul care marchează centrul; nu înseamnă că a intrat în case.
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 24,0 °C, o umiditate minimă de 32 % și rafale de 32 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 31, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Portugalia (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 23. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 221 ha; 9 % au trecut de 1.000 ha. Doar 5 din cei 23 gemeni ai săi au ars mai mult. Vremea din prima zi nu explică totul: contează și vântul din zilele următoare, combustibilul și intervenția. La 4 din 23 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 1,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Datele perimetrului: focarele VIIRS din interior nu le-au schimbat. 25 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Comparat cu ICNF: 468 ha oficiale față de 478 ha ale perimetrului; diferența este sub 25%.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Suprafața pe freguesie este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.