Incendii în Taunggyi
Taunggyi, Myanmar, a avut 36 de incendii mari înregistrate de GWIS din 2016: 108.872 hectare arse în limitele sale, 54 % din suprafață. Pericol de incendiu azi: foarte scăzut (FWI 0).
Doar incendiile de 2.000 ha sau mai mult au fișă: cele mai mici nu intră în liste și nici în totalurile acestei pagini.
Pericol de incendiu, azi și în zilele următoare
FWI calculat cu prognoza Open-Meteo- lun. 2 Foarte scăzut 27° · 58 % · 17 km/h
- mar. 3 Foarte scăzut 27° · 58 % · 27 km/h
- mie. 4 Foarte scăzut 27° · 60 % · 26 km/h
- joi 5 Foarte scăzut 27° · 61 % · 22 km/h
- vin. 6 Foarte scăzut 26° · 74 % · 20 km/h
- sâm. 7 Foarte scăzut 25° · 77 % · 21 km/h
- dum. 8 Foarte scăzut 25° · 65 % · 26 km/h
- lun. 9 Foarte scăzut 25° · 66 % · 35 km/h
- mar. 10 Foarte scăzut 22° · 66 % · 31 km/h
Indicele canadian FWI, același sistem folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu prognoza meteo și două luni de vreme trecută pentru starea combustibilului. Este o estimare pe comună, nu o avertizare oficială: avertizările le emite serviciul de urgență al fiecărei țări.
Comuna și incendiile ei
Din 2016
- 108.872
- hectare arse
- 54 %
- din comună
- 36
- incendii
- 2.017
- km²
De câte ori a ars Taunggyi?
Taunggyi a ars de 36 de ori din 2016, în 11 ani: 2016, 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, 2022, 2023, 2024, 2025 și 2026. Ultima dată: Incendiul de la Taunggyi, 15 martie 2026, cu 11.567 hectare în interiorul localității. În total au ars 108.872 hectare în interiorul localității, dar suprafața distinctă este de 42.686 hectare, 21 % din teritoriu: o parte a ars de mai multe ori.
- 36
- incendii
- 11
- ani cu foc
- 108.872
- ha cumulate
- 42.686
- ha distincte
Incendii de peste 2.000 hectare cu perimetru din 2016 care au atins localitatea, chiar și parțial. Hectarele cumulate adună fiecare incendiu; suprafața distinctă numără o singură dată ce a ars de mai multe ori. Perimetre și limite suprapuse de WorldFires.
Incendii care au intrat în Taunggyi
- 11.567 ha Incendiul de la Taunggyi, 15 martie 2026 a început aici 5,7 % din comună · 18.198 ha în total · 23 de zile
- 2.687 ha Incendiul de la Taunggyi, 2 martie 2026 a început aici 1,3 % din comună · 2.678 ha în total · 8 zile
- 3.447 ha Incendiul de la Lawksawk, 27 februarie 2026 1,7 % din comună · 24.421 ha în total · 14 zile
- 2.289 ha Incendiul de la Taunggyi, 19 februarie 2026 a început aici 1,1 % din comună · 8.195 ha în total · 19 zile
- 2.999 ha Incendiul de la Taunggyi, 10 februarie 2026 a început aici 1,5 % din comună · 2.977 ha în total · 13 zile
- 1.062 ha Incendiul de la Nyaungshwe, 25 ianuarie 2026 0,5 % din comună · 2.349 ha în total · 24 de zile
- 2.199 ha Incendiul de la Taunggyi, ianuarie 2026 a început aici 1,1 % din comună · 2.184 ha în total · 22 de zile
- 5.520 ha Incendiul de la Taunggyi, martie 2025 a început aici 2,7 % din comună · 7.326 ha în total · 27 de zile
- 1.286 ha Incendiul de la Hopong, 6 martie 2025 0,6 % din comună · 12.822 ha în total · 10 zile
- 1.025 ha Incendiul de la Hopong, februarie 2025 0,5 % din comună · 4.679 ha în total · 24 de zile
- 1.551 ha Incendiul de la Taunggyi, martie 2024 a început aici 0,8 % din comună · 4.306 ha în total · 12 zile
- 1.612 ha Incendiul de la Nyaungshwe, martie 2024 0,8 % din comună · 2.426 ha în total · 20 de zile
- 675 ha Incendiul de la Lawksawk, 19 februarie 2024 0,3 % din comună · 36.894 ha în total · 35 de zile
- 352 ha Incendiul de la Hsihseng, 19 februarie 2024 0,2 % din comună · 2.503 ha în total · 30 de zile
- 6.135 ha Incendiul de la Taunggyi, ianuarie 2023 a început aici 3,0 % din comună · 13.906 ha în total · 37 de zile
- 3.252 ha Incendiul de la Taunggyi, martie 2022 a început aici 1,6 % din comună · 3.243 ha în total · 11 zile
- 6.404 ha Incendiul de la Hsihseng, martie 2021 3,2 % din comună · 6.724 ha în total · 17 zile
- 724 ha Incendiul de la Taunggyi, 12 ianuarie 2021 a început aici 0,4 % din comună · 2.672 ha în total · 15 zile
- 7.166 ha Incendiul de la Taunggyi, 10 ianuarie 2021 a început aici 3,6 % din comună · 7.126 ha în total · 26 de zile
- 3.595 ha Incendiul de la Taunggyi, decembrie 2020 a început aici 1,8 % din comună · 3.570 ha în total · 15 zile
- 3.766 ha Incendiul de la Taunggyi, 9 martie 2020 a început aici 1,9 % din comună · 3.756 ha în total · 9 zile
- 2.017 ha Incendiul de la Taunggyi, 1 martie 2020 a început aici 1,0 % din comună · 2.271 ha în total · 23 de zile
- 9.440 ha Incendiul de la Taunggyi, februarie 2020 a început aici 4,7 % din comună · 11.481 ha în total · 25 de zile
- 2.012 ha Incendiul de la Taunggyi, 20 martie 2019 a început aici 1,0 % din comună · 2.007 ha în total · 17 zile
- 4.626 ha Incendiul de la Taunggyi, 12 martie 2019 a început aici 2,3 % din comună · 4.684 ha în total · 20 de zile
- 2.726 ha Incendiul de la Taunggyi, aprilie 2018 a început aici 1,4 % din comună · 2.727 ha în total · 14 zile
- 949 ha Incendiul de la Nyaungshwe, martie 2018 0,5 % din comună · 4.429 ha în total · 16 zile
- 5.303 ha Incendiul de la Taunggyi, 19 martie 2017 a început aici 2,6 % din comună · 5.291 ha în total · 26 de zile
- 38 ha Incendiul de la Hsihseng, 16 martie 2017 0,0 % din comună · 2.364 ha în total · 16 zile
- 300 ha Incendiul de la Taunggyi, 15 martie 2017 a început aici 0,2 % din comună · 2.787 ha în total · 12 zile
- 352 ha Incendiul de la Lawksawk, 2 martie 2017 0,2 % din comună · 3.537 ha în total · 8 zile
- 1.500 ha Incendiul de la Taunggyi, 2 martie 2017 a început aici 0,7 % din comună · 2.525 ha în total · 5 zile
- 3.762 ha Incendiul de la Taunggyi, februarie 2017 a început aici 1,9 % din comună · 3.734 ha în total · 15 zile
- 3.293 ha Incendiul de la Taunggyi, 26 martie 2016 a început aici 1,6 % din comună · 3.283 ha în total · 12 zile
- 916 ha Incendiul de la Taunggyi, 19 martie 2016 a început aici 0,4 % din comună · 2.670 ha în total · 16 zile
- 2.324 ha Incendiul de la Taunggyi, februarie 2016 a început aici 1,2 % din comună · 2.307 ha în total · 11 zile
De unde vin aceste date
Perimetrele provin din GWIS (Copernicus, CC BY 4.0), reconstituite din punctele fierbinți, iar limitele localității de la geoBoundaries/The Myanmar Analytics Project, USAID (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea celor două. Prognoza este de la Open-Meteo (CC BY 4.0).
Anunță-mă ce arde aici
Incendiile noi din această zonă prin RSS: lipește linkul în cititorul tău, fără să dai adresa de e-mail.