Sari la conținut
worldfires
MM · Myanmar · –

Incendiul de la Taunggyi, aprilie 2018 Taunggyi, Hsihseng

Stins · ultima detecție 13 apr. 2018, 06:30 UTC

Focul a pornit pe 1 aprilie 2018 în Taunggyi, Myanmar, iar sateliții l-au văzut arzând timp de 14 zile. Sistemul mondial GWIS al Copernicus a reconstituit din punctele fierbinți un perimetru ars de 2.727 hectare, împărțit între 2 comune.

Este al 332-lea ca mărime din Shan din 2016 (din 625 cu pagină). Al 26-lea din Myanmar în 2018, din 55.

Suprafață arsă
2.727ha
perimetru GWIS (Copernicus)
Durată
14zile
1 apr. 2018 – 14 apr. 2018
Comune afectate
2
comune
A început pe
1 apr.
2018
Focare termice
87
într-un singur focar: 86 MW
Pericol la început
7
Scăzut · indice FWI
Putere medie zilnică
120MW
puterea detectată pe zi, în medie

Unde a ars

FOCARE PE ZI 1 apr.14 apr.
13 apr. 2018

Cum a evoluat, zi de zi

1 apr. 2018 · 8 MW · 1 3 apr. 2018 · 24 MW · 1 4 apr. 2018 · 619 MW · 43 5 apr. 2018 · 42 MW · 10 6 apr. 2018 · 388 MW · 19 7 apr. 2018 · 58 MW · 5 9 apr. 2018 · 6 MW · 1 11 apr. 2018 · 9 MW · 1 12 apr. 2018 · 49 MW · 5 13 apr. 2018 · 4 MW · 1
1 apr. 4 apr. 6 apr. 9 apr. 12 apr.

Puterea radiativă detectată în fiecare zi, în megawați, și numărul de focare. Bara magenta marchează ziua de activitate maximă.

Pe ce vreme a ars

34°maximă
42km/h · rafală maximă
27%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 0 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 1,8 mm pe 16 apr..

Zona mai arsese

57 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 420 ha în 2016, 1.454 ha în 2017. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 1.541 ha care arseseră deja.

Cât de mare este?

5 km
A ars echivalentul a 12 % din suprafața pe care o are București (27 km² față de 236 km²).

Limita: București — geoBoundaries · World Bank (CC BY 4.0).

Se compară mărimea, nu locul: cele două forme sunt la aceeași scară, cu nordul în sus, centrate una peste alta.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Taunggyi a început aici
    2.726 ha a ajuns pe 1 apr.
    1,4 %
  2. 8 ha a ajuns pe 12 apr.
    0,0 %

Suprafața arsă în fiecare localitate, din intersectarea perimetrului GWIS cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2020
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2020, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
1 apr. 30,9 °C 34 % 26 km/h 3,0 mm Scăzut 7
2 apr. 30,3 °C 42 % 27 km/h 3,8 mm Foarte scăzut 4
3 apr. 29,2 °C 50 % 29 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 3
4 apr. 30,8 °C 43 % 34 km/h 0,7 mm Scăzut 11
5 apr. 29,8 °C 32 % 36 km/h 0,1 mm Moderat 20
6 apr. 31,4 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Ridicat 22
7 apr. 28,5 °C 46 % 39 km/h 0,6 mm Moderat 20
8 apr. 24,5 °C 61 % 29 km/h 3,1 mm Foarte scăzut 3
9 apr. 30,7 °C 45 % 28 km/h 0,0 mm Scăzut 10
10 apr. 32,8 °C 36 % 32 km/h 0,2 mm Moderat 18
11 apr. 33,2 °C 34 % 41 km/h 0,3 mm Ridicat 23
12 apr. 33,9 °C 28 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 26
13 apr. 34,1 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Ridicat 27
14 apr. 32,5 °C 31 % 42 km/h 0,2 mm Ridicat 28
15 apr. după 34,0 °C 27 % 43 km/h 0,0 mm Ridicat 30
16 apr. după 33,2 °C 32 % 32 km/h 1,8 mm Moderat 15

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 6,9 și o umiditate minimă de 34 %; înainte: ploaie cu o zi înainte. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 27.

FWI la pornire 6,9
Umiditate minimă 34 %
Zile fără ploaie 0
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Pang Mapha, ianuarie 2022
2.730 ha 8 zile FWI 7,4 Umiditate min. 34 % la 143 km, în 2022

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 1,9 mm pe 5 feb..

Ce s-a întâmplat cu ei

12 zile
durată mediană
2.387 ha
suprafață mediană
100 %
au trecut de 1.000 ha
2,2 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 13 din 27)

A ars o suprafață asemănătoare cu a gemenilor săi (2.727 ha față de o mediană de 2.387 ha) și a durat 14 zile, față de 12 zile.

La 14 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

1,8 mmprima ploaie
16 apr.la 2 zile după final
42km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 14 apr., iar pe 16 apr. au căzut 1,8 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 13 din 27, cu o mediană de 2,2 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 25 mar. 2018
După · 21 apr. 2018

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Tabelul detecțiilor · 87Fiecare focar termic din satelit, unul câte unul, cu ora, satelitul, puterea și coordonatele.
⬇ Descarcă CSV Orele în UTC. Fiecare detecție este un pixel de 375 m: un incendiu mare produce sute pe trecere.
Data și oraSatelitFRP (MW)LatLon

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Myanmar

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Taunggyi?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 1 aprilie 2018 și 14 aprilie 2018 (14 zile). Perimetrul îl datează între 4 aprilie 2018 și 9 aprilie 2018.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul reconstituit de GWIS (Copernicus) din punctele fierbinți are 2.727 hectare (27,3 km²). Este o estimare: cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat în 2 comune: Taunggyi (2.726 ha, 1,4 %); Hsihseng (8 ha, 0,0 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 34,1 °C, o umiditate minimă de 27 % și rafale de 42 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 28, clasa Ridicat.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars GWIS (Copernicus), punctele fierbinți VIIRS de la NASA FIRMS și limitele administrative din Myanmar (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 27. Durata lor mediană a fost de 12 zile, iar suprafața mediană de 2.387 ha; 100 % au trecut de 1.000 ha. La 14 din 27 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 2,2 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 2 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 9 aprilie 2018 → 14 aprilie 2018.
  2. Data de început: 4 aprilie 2018 → 1 aprilie 2018.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate.

De unde știm asta
  • Perimetru: GWIS (Copernicus), reconstruit din focare termice, nu măsurat pe imagini.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 4 aprilie 2018 – 9 aprilie 2018. 87 de focare VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2020, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul provine din Global Wildfire Information System (GWIS) al Copernicus, care îl reconstituie din punctele fierbinți ale senzorilor MODIS și VIIRS și îl publică sub licența CC BY 4.0. Nu este măsurat pe imagine ca în Europa, deci este o estimare. Punctele fierbinți provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 de metri. Limitele administrative provin de la geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Suprafața pe localitate este calculată de WorldFires prin intersectarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi de cifra oficială a fiecărei țări.