Pożary lasów: Penafiel
Penafiel (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (16) objęły 14 z 28 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 5 573 ha. Największy był pożar: Penafiel, lipiec 2025, z 1 213 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 16).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 5 573ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 24%
- 230 km²
- pożary
- 16
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 14
- z 28
- Największy pożar
- 1 213ha
- Penafiel · lipiec 2025
- Mieszkańcy
- 61 896
- 90,0 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- niedz. 1 Umiarkowane 22° · 31 % · 29 km/h
- pon. 2 Umiarkowane 19° · 31 % · 32 km/h
- wt. 3 Umiarkowane 16° · 42 % · 46 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 15° · 37 % · 31 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 16° · 35 % · 16 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 16° · 44 % · 21 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 17° · 67 % · 33 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 22° · 53 % · 29 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Capela 964 mieszk. 993 ha · 75 %
- Rio Mau 1 340 mieszk. 870 ha · 1,4×
- Lagares e Figueira 2 780 mieszk. 679 ha · 41 %
- Abragão 2 311 mieszk. 509 ha · 54 %
- Luzim e Vila Cova 1 539 mieszk. 484 ha · 45 %
- Penafiel 15 677 mieszk. 481 ha · 21 %
- Sebolido 823 mieszk. 462 ha · 90 %
- Croca 1 792 mieszk. 344 ha · 52 %
- Canelas 283 ha · 24 %
- Duas Igrejas 251 ha · 31 %
- Termas de São Vicente 4 758 mieszk. 156 ha · 15 %
- Recezinhos (São Martinho) 1 708 mieszk. 36 ha · 6,9 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym69 %
- Inne tereny naturalne12 %
- Las liściasty10 %
- Tereny rolnicze3,9 %
- Las mieszany3,5 %
- Tereny zabudowane1,1 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 5×Capela993 ha
- 4×Rio Mau870 ha
- 4×Lagares e Figueira679 ha
- 4×Penafiel481 ha
- 4×Canelas283 ha
- 4×Duas Igrejas251 ha
- 3×Abragão509 ha
- 3×Luzim e Vila Cova484 ha
Największe odnotowane pożary
- 1 213 haPenafiel Sobreiralipiec 2025 · 4 dni z łącznie 1 705 ha
- 883 haAguiar de Sousawrzesień 2024 · 4 dni z łącznie 4 706 ha
- 555 haPenafiel Rio Mauwrzesień 2017 · 1 dzień
- 491 haDuas Igrejas7 sierpnia 2016 · 7 dni z łącznie 752 ha
- 437 haPenafiel Duas Igrejas27 lipca 2026 · 4 dni
- 387 haPenafiel Vila Boa de Quires e Maureleswrzesień 2024 · 5 dni z łącznie 573 ha
- 309 haPenafiel Lagares e Figueirasierpień 2024 · 2 dni
- 249 haParedes Lagares e Figueirasierpień 2017 · 2 dni z łącznie 334 ha
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
| Rok | pożary | hektarów spłonęło | Największy w roku |
|---|---|---|---|
| 2026 | 3 | 750 | Penafiel 437 ha |
| 2025 | 1 | 1 213 | Penafiel 1 213 ha |
| 2024 | 3 | 1 579 | Aguiar de Sousa 883 ha |
| 2022 | 2 | 373 | Penafiel 221 ha |
| 2017 | 2 | 803 | Penafiel 555 ha |
| 2016 | 5 | 855 | Duas Igrejas 491 ha |
Wszystkie pożary: Penafiel · 16
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 224 haMarco de Canaveses Vila Boa de Quires e Maurelessierpień 2026 · 3 dni z łącznie 278 ha
- 89 haPenafiel Abragão29 lipca 2026 · 2 dni z łącznie 115 ha
- 437 haPenafiel Duas Igrejas27 lipca 2026 · 4 dni
- 1 213 haPenafiel Sobreiralipiec 2025 · 4 dni z łącznie 1 705 ha
- 883 haAguiar de Sousawrzesień 2024 · 4 dni z łącznie 4 706 ha
- 387 haPenafiel Vila Boa de Quires e Maureleswrzesień 2024 · 5 dni z łącznie 573 ha
- 309 haPenafiel Lagares e Figueirasierpień 2024 · 2 dni
- 153 haPenafiel Canelassierpień 2022 · 1 dzień
- 221 haPenafiellipiec 2022 · 2 dni z łącznie 259 ha
- 555 haPenafiel Rio Mauwrzesień 2017 · 1 dzień
- 249 haParedes Lagares e Figueirasierpień 2017 · 2 dni z łącznie 334 ha
- 16 haSobreirasierpień 2016 · 2 dni z łącznie 211 ha
- 491 haDuas Igrejas7 sierpnia 2016 · 7 dni z łącznie 752 ha
- 148 haVila Boa de Quires e Maurelessierpień 2016 · 5 dni z łącznie 354 ha
- 130 haDuas Igrejas6 sierpnia 2016 · 6 dni
- 70 haGondomar União das Freguesias de Melres e Medas5 sierpnia 2016 · 3 dni z łącznie 286 ha
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.