Pożary lasów: Fundão
Fundão (Portugalia): od 2016 roku pożary z własną stroną (11) objęły 19 z 22 freguesii regionu; w jego granicach spłonęło 18 598 ha. Największy był pożar: Arganil, sierpień 2025, z 9 689 ha w granicach regionu. Zagrożenie pożarowe dziś: umiarkowane (FWI 20).
Własną stronę mają tylko pożary od 100 ha wzwyż: mniejszych nie ma na listach ani w sumach na tej stronie.
- hektarów spłonęło
- 18 598ha
- Od 2016 roku
- Regionu
- 29%
- 642 km²
- pożary
- 11
- Od 2016 roku
- gmin objętych pożarami
- 19
- z 22
- Największy pożar
- 9 689ha
- Arganil · sierpień 2025
- Mieszkańcy
- 24 557
- 757,4 ha spalonych na tysiąc mieszkańców
Zagrożenie pożarowe dziś i w najbliższych dniach
FWI w centrum regionu, z prognozy Open-Meteo- pon. 2 Umiarkowane 19° · 25 % · 26 km/h
- wt. 3 Umiarkowane 15° · 29 % · 42 km/h
- śr. 4 Umiarkowane 14° · 33 % · 23 km/h
- czw. 5 Umiarkowane 15° · 33 % · 29 km/h
- pt. 6 Bardzo niskie 14° · 44 % · 23 km/h
- sob. 7 Bardzo niskie 13° · 93 % · 18 km/h
- niedz. 8 Bardzo niskie 13° · 94 % · 29 km/h
- pon. 9 Bardzo niskie 15° · 96 % · 35 km/h
Kliknij obrys, aby zobaczyć, który to pożar
Gminy, w których spłonęło najwięcej
- Souto da Casa 746 mieszk. 3 243 ha · 1,1×
- Castelo Novo 353 mieszk. 3 047 ha · 74 %
- Castelejo 562 mieszk. 2 704 ha · 91 %
- Lavacolhos 180 mieszk. 1 762 ha · 89 %
- Silvares 372 mieszk. 1 472 ha · 72 %
- Telhado 579 mieszk. 1 227 ha · 70 %
- Barroca 378 mieszk. 1 008 ha · 44 %
- Pero Viseu 644 mieszk. 652 ha · 34 %
- Alpedrinha 544 ha · 34 %
- Vale de Prazeres e Mata da Rainha 1 197 mieszk. 513 ha · 7,1 %
- Capinha 411 mieszk. 495 ha · 13 %
- Soalheira 852 mieszk. 454 ha · 37 %
Co płonie w regionie
- Zarośla i lasy w stadium przejściowym46 %
- Inne tereny naturalne27 %
- Las iglasty13 %
- Tereny rolnicze8,5 %
- Las mieszany3,6 %
- Las liściasty1,6 %
Gminy, które płoną raz po raz
Gminy z dwoma lub więcej pożarami powyżej 100 ha od 2016 roku.
- 3×Souto da Casa3 243 ha
- 3×Silvares1 472 ha
- 3×Barroca1 008 ha
- 3×Pero Viseu652 ha
- 3×Capinha495 ha
- 2×Castelo Novo3 047 ha
- 2×Castelejo2 704 ha
- 2×Lavacolhos1 762 ha
Największe odnotowane pożary
- 9 689 haArganil Sobral de São Miguelsierpień 2025 · 15 dni z łącznie 68 190 ha
- 4 453 haCastelo Branco Louriçal do Camposierpień 2017 · 4 dni z łącznie 6 531 ha
- 1 436 haCastelejowrzesień 2017 · 2 dni z łącznie 2 434 ha
- 941 haFundão Silvareswrzesień 2024 · 2 dni
- 922 haFatelalipiec 2022 · 1 dzień
- 470 haFundão Capinha7 sierpnia 2020 · 2 dni
- 274 haFundão Pero Viseulipiec 2019 · 1 dzień
- 200 haFundão Vale de Prazeres e Mata da Rainhasierpień 2023 · 1 dzień
Hektary w granicach regionu; poza nim pożar mógł strawić więcej.
Rok po roku
Wszystkie pożary: Fundão · 11
Od najnowszych. Liczba to powierzchnia w granicach regionu; jeśli pożar strawił więcej poza nim, podajemy też sumę.
- 9 689 haArganil Sobral de São Miguelsierpień 2025 · 15 dni z łącznie 68 190 ha
- 941 haFundão Silvareswrzesień 2024 · 2 dni
- 200 haFundão Vale de Prazeres e Mata da Rainhasierpień 2023 · 1 dzień
- 922 haFatelalipiec 2022 · 1 dzień
- 104 haFundão Ferrolipiec 2022 · 3 dni z łącznie 284 ha
- 3 haCovilhã Aldeia de São Francisco de Assissierpień 2020 · 2 dni z łącznie 238 ha
- 470 haFundão Capinha7 sierpnia 2020 · 2 dni
- 274 haFundão Pero Viseulipiec 2019 · 1 dzień
- 1 436 haCastelejowrzesień 2017 · 2 dni z łącznie 2 434 ha
- 4 453 haCastelo Branco Louriçal do Camposierpień 2017 · 4 dni z łącznie 6 531 ha
- 106 haFundão Capinhapaździernik 2016 · 2 dni
Skąd pochodzą te dane
Obrysy pochodzą z EFFIS (Copernicus, CC BY 4.0), a granice gmin z geoBoundaries/Wikipedia (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając jedno na drugie. Prognoza pochodzi z Open-Meteo (CC BY 4.0).
Daj mi znać, co tu płonie
Nowe pożary z tego obszaru przez RSS: wklej link do czytnika, bez podawania e-maila.