Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 3 maja 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 28 lutego 2022 na terenie gminy Zam (Rumunia), a satelity rejestrowały ogień przez 1 dzień. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 118 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 57. co do wielkości pożar w regionie Hunedoara od 2016 roku (spośród 72 z własną stroną). Rumunia, 2022: 151. miejsce na 186.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 28 lut 2022 do 28 lut 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 4,7 °C i minimalna wilgotność 47 % w dniu 28 lutego 2022; porywy 45 km/h w dniu 28 lutego 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-02-28 | 0 | 0 | 4,7 | 0 | 47 | 21,1 | 45,4 | 0,3 | 2,4 | muy_bajo | 1 |
| 2022-03-01 | 0 | 0 | 6,5 | -1,3 | 31 | 15,7 | 33,5 | 0 | 1,2 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-02 | 0 | 0 | 4,7 | -3,2 | 50 | 10,2 | 27 | 0 | 1,3 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-03 | 0 | 0 | 5,2 | -2 | 51 | 12,7 | 31 | 0 | 1,8 | muy_bajo | 0 |
| 2022-03-04 | 0 | 0 | 5 | -1,8 | 53 | 12,8 | 30,2 | 1,4 | 0,9 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Mamy obrys Copernicus dla tego pożaru, ale czujniki VIIRS nie uchwyciły go wystarczająco dokładnie: nie ma przebiegu dzień po dniu, jest za to podział na gminy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4. Deszcz przyszedł po pożarze: 1,4 mm, 4 mar.
1% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 ha w 2020 r..
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Dotknięty obszar chroniony Natura 2000: 99 %
Obszary Natura 2000 (Europejska Agencja Środowiska, wydanie z 2024 roku), przez które przechodzi obrys.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 28 lut | 4,7 °C | 47 % | 45 km/h | 0,3 mm | Bardzo niskie 2 |
| 1 mar po | 6,5 °C | 31 % | 34 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 2 mar po | 4,7 °C | 50 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 3 mar po | 5,2 °C | 51 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 4 mar po | 5,0 °C | 53 % | 30 km/h | 1,4 mm | Bardzo niskie 1 |
Zaczął się przy FWI 2,4 i minimalnej wilgotności 47 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 21.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 7,5 mm, 14 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,8 mm, 10 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,1 mm, 2 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,8 mm, 10 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 8,8 mm, 10 mar.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 118 ha przy medianie 191 ha. Trwał 1 dzień (mediana: 1 dzień).
W 1 z 21 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 28 lut, a 4 mar spadło 1,4 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 20 z 21, z medianą 3,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.