Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 8 sty 2025 – 12 sty 2025
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 stycznia 2025 na terenie gminy Pochalla (Sudan Południowy), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 8 556 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 123. co do wielkości pożar w regionie Jonglei od 2016 roku (spośród 328 z własną stroną). Sudan Południowy, 2025: 22. miejsce na 57.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 sty 2025 do 12 sty 2025: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 250 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 11 stycznia 2025; detekcje tego dnia: 85.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 45.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 39,0 °C i minimalna wilgotność 13 % w dniu 10 stycznia 2025; porywy 30 km/h w dniu 9 stycznia 2025.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,01 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-01-08 | 1 | 2 | 38,2 | 25,2 | 12 | 11,4 | 28,8 | 0 | 48,8 | muy_alto | 1 |
| 2025-01-09 | 32 | 1 669 | 38,9 | 25,6 | 14 | 11,3 | 29,9 | 0 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2025-01-10 | 23 | 398 | 39 | 26,1 | 13 | 10,7 | 27 | 0 | 48,6 | muy_alto | 1 |
| 2025-01-11 | 85 | 2 222 | 37,9 | 25,1 | 16 | 10,4 | 25,9 | 0 | 48,5 | muy_alto | 1 |
| 2025-01-12 | 47 | 2 076 | 37,9 | 26,2 | 15 | 15,7 | 28,4 | 0 | 55 | extremo | 1 |
| 2025-01-13 | 0 | 0 | 36,8 | 26,2 | 13 | 15,4 | 32,8 | 0 | 54,9 | extremo | 0 |
| 2025-01-14 | 0 | 0 | 37,9 | 25,3 | 16 | 9,6 | 24,1 | 0 | 48,3 | muy_alto | 0 |
| 2025-01-15 | 0 | 0 | 38,5 | 27 | 18 | 12,4 | 32,4 | 0 | 51,6 | extremo | 0 |
| 2025-01-16 | 0 | 0 | 39 | 26,1 | 18 | 18,4 | 40,7 | 0 | 59,4 | extremo | 0 |
| 2025-01-17 | 0 | 0 | 39 | 26,6 | 16 | 16,2 | 37,8 | 0 | 56,8 | extremo | 0 |
| 2025-01-18 | 0 | 0 | 39,3 | 27 | 17 | 19 | 42,1 | 0 | 60,7 | extremo | 0 |
| 2025-01-19 | 0 | 0 | 40,1 | 26,6 | 18 | 12,2 | 30,6 | 0 | 52,3 | extremo | 0 |
| 2025-01-20 | 0 | 0 | 40,6 | 26,8 | 12 | 9,3 | 23,8 | 0 | 49,2 | muy_alto | 0 |
| 2025-01-21 | 0 | 0 | 39,8 | 24,7 | 12 | 10,7 | 27,4 | 0 | 51 | extremo | 0 |
| 2025-01-22 | 0 | 0 | 39,3 | 25,7 | 15 | 15,8 | 38,2 | 0 | 57,5 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 45.
85% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 345 ha w 2016 r., 3 004 ha w 2017 r., 3 640 ha w 2018 r., 672 ha w 2019 r., 495 ha w 2020 r., 3 154 ha w 2021 r., 1 373 ha w 2022 r., 925 ha w 2023 r., 469 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 7 231 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,01 ha zabudowy i mieszkało około 300 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 33 % powierzchni (Sudan Południowy)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 sty | 38,2 °C | 12 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 9 sty | 38,9 °C | 14 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 10 sty | 39,0 °C | 13 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 11 sty | 37,9 °C | 16 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 12 sty | 37,9 °C | 15 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 13 sty po | 36,8 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 14 sty po | 37,9 °C | 16 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 15 sty po | 38,5 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 16 sty po | 39,0 °C | 18 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 17 sty po | 39,0 °C | 16 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 57 |
| 18 sty po | 39,3 °C | 17 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 61 |
| 19 sty po | 40,1 °C | 18 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 20 sty po | 40,6 °C | 12 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 21 sty po | 39,8 °C | 12 % | 27 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 22 sty po | 39,3 °C | 15 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
Zaczął się przy FWI 48,8 i minimalnej wilgotności 12 %; wcześniej: 45 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 27.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Był 1,7 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 5 dni (mediana: 7 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 7 z 27 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 26 z 27 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,2 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 12 sty, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 1 z 27, z medianą 1,2 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
13 stycznia 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 80 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 48, czyli 3,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.