Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 20 gru 2018 – 27 gru 2018
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 20 grudnia 2018 na terenie gminy Pochalla (Sudan Południowy), a satelity rejestrowały ogień przez 8 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 17 097 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 30. co do wielkości pożar w regionie Jonglei od 2016 roku (spośród 328 z własną stroną). Sudan Południowy, 2018: 13. miejsce na 120.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 20 gru 2018 do 27 gru 2018: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 208 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 grudnia 2018; detekcje tego dnia: 233.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 14.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 38,0 °C i minimalna wilgotność 23 % w dniu 23 grudnia 2018; porywy 30 km/h w dniu 23 grudnia 2018.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,00 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2018-12-20 | 11 | 55 | 37,7 | 26,8 | 23 | 13,1 | 29,2 | 0 | 42,2 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-21 | 14 | 54 | 36,5 | 26,9 | 24 | 12,8 | 27,4 | 0 | 42,3 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-22 | 47 | 398 | 37,6 | 25,9 | 23 | 12,8 | 28,4 | 0 | 42,7 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-23 | 216 | 4 309 | 38 | 27 | 23 | 14,1 | 30,2 | 0 | 44,3 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-24 | 233 | 11 689 | 37,7 | 26,8 | 22 | 12,4 | 28,1 | 0 | 42,9 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-25 | 11 | 50 | 37,9 | 27,3 | 21 | 10,1 | 24,5 | 0 | 41 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-26 | 0 | 0 | 37,8 | 26 | 21 | 10 | 27,4 | 0 | 41,2 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-27 | 1 | 2 | 37,6 | 26,2 | 23 | 11,5 | 28,8 | 0 | 43 | muy_alto | 1 |
| 2018-12-28 | 0 | 0 | 38,2 | 27,9 | 22 | 11,2 | 18,4 | 0 | 43 | muy_alto | 0 |
| 2018-12-29 | 0 | 0 | 38,3 | 27,3 | 23 | 8,6 | 24,8 | 0,3 | 40,7 | muy_alto | 0 |
| 2018-12-30 | 0 | 0 | 36,3 | 26,7 | 29 | 13,7 | 32 | 0 | 42,4 | muy_alto | 0 |
| 2018-12-31 | 0 | 0 | 36,2 | 26,1 | 26 | 11 | 29,5 | 0 | 40 | muy_alto | 0 |
| 2019-01-01 | 0 | 0 | 36,4 | 26,2 | 32 | 15,5 | 32 | 0 | 42,1 | muy_alto | 0 |
| 2019-01-02 | 0 | 0 | 36,9 | 24,8 | 23 | 7,2 | 19,1 | 0 | 35,1 | alto | 0 |
| 2019-01-03 | 0 | 0 | 37,5 | 25,9 | 20 | 12,4 | 26,6 | 0 | 42,4 | muy_alto | 0 |
| 2019-01-04 | 0 | 0 | 37,8 | 25,3 | 24 | 12,3 | 31,3 | 0 | 42,5 | muy_alto | 0 |
| 2019-01-05 | 0 | 0 | 37,8 | 27,6 | 24 | 13,8 | 31,7 | 0 | 44,3 | muy_alto | 0 |
| 2019-01-06 | 0 | 0 | 38,6 | 25,4 | 17 | 13 | 28,8 | 0 | 46,4 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 14.
70% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 9 413 ha w 2016 r., 6 612 ha w 2017 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 11 998 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,00 ha zabudowy i mieszkało około 100 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 gru | 37,7 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 21 gru | 36,5 °C | 24 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 22 gru | 37,6 °C | 23 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 23 gru | 38,0 °C | 23 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 24 gru | 37,7 °C | 22 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 25 gru | 37,9 °C | 21 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 26 gru | 37,8 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 27 gru | 37,6 °C | 23 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 28 gru po | 38,2 °C | 22 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 29 gru po | 38,3 °C | 23 % | 25 km/h | 0,3 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 30 gru po | 36,3 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 31 gru po | 36,2 °C | 26 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 1 sty po | 36,4 °C | 32 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 2 sty po | 36,9 °C | 23 % | 19 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 3 sty po | 37,5 °C | 20 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 4 sty po | 37,8 °C | 24 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 5 sty po | 37,8 °C | 24 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 6 sty po | 38,6 °C | 17 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
Zaczął się przy FWI 42,2 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 14 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 29.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 5 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,7 mm, 22 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,9 mm, 4 kwi.
Był 6,3 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 8 dni (mediana: 6 dni).
Większą powierzchnię spaliło tylko 1 z 29 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 18 z 29 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 27 gru, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 11 z 29, z medianą 1,8 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.