Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 24 lut 2024 – 29 lut 2024
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 24 lutego 2024 na terenie gminy Pai (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 164 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 292. co do wielkości pożar w regionie Mae Hong Son Province od 2016 roku (spośród 361 z własną stroną). Tajlandia, 2024: 219. miejsce na 277.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (19,8 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Propozycje: Langkho · 2016Langkho · 2021Pai · 2020Pai · 2017
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 24 lut 2024 do 29 lut 2024: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 20 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 lutego 2024; detekcje tego dnia: 4.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 28.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,9 °C i minimalna wilgotność 21 % w dniu 26 lutego 2024; porywy 44 km/h w dniu 28 lutego 2024.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-02-24 | 7 | 16 | 33,5 | 13,4 | 21 | 11,4 | 37,4 | 0 | 33,9 | alto | 1 |
| 2024-02-25 | 16 | 44 | 34,4 | 14,4 | 19 | 11,2 | 36,7 | 0 | 35,8 | alto | 1 |
| 2024-02-26 | 1 | 1 | 34,9 | 15,4 | 21 | 8,1 | 27,7 | 0 | 33,6 | alto | 1 |
| 2024-02-27 | 4 | 57 | 34,9 | 16,9 | 26 | 10,8 | 34,9 | 0 | 36,3 | alto | 1 |
| 2024-02-28 | 9 | 26 | 34,2 | 17,7 | 24 | 13,6 | 44,3 | 0 | 39,3 | muy_alto | 1 |
| 2024-02-29 | 1 | 7 | 34,2 | 15,9 | 25 | 11,6 | 37,8 | 0 | 37,9 | alto | 1 |
| 2024-03-01 | 0 | 0 | 33,7 | 15,3 | 25 | 12 | 40,3 | 0 | 38,6 | muy_alto | 0 |
| 2024-03-02 | 0 | 0 | 34,7 | 15,3 | 20 | 12,8 | 41,4 | 0 | 39,9 | muy_alto | 0 |
| 2024-03-03 | 0 | 0 | 32,7 | 16,1 | 33 | 14,1 | 45 | 0 | 36,2 | alto | 0 |
| 2024-03-04 | 0 | 0 | 34,2 | 15,7 | 23 | 11,2 | 36,7 | 0 | 35 | alto | 0 |
| 2024-03-05 | 0 | 0 | 33,8 | 15,5 | 27 | 10,2 | 35,3 | 0 | 34,5 | alto | 0 |
| 2024-03-06 | 0 | 0 | 34,5 | 15,9 | 25 | 9,1 | 30,6 | 0 | 34 | alto | 0 |
| 2024-03-07 | 0 | 0 | 34,2 | 16,1 | 30 | 6,5 | 24,5 | 0 | 32,2 | alto | 0 |
| 2024-03-08 | 0 | 0 | 34,8 | 17,1 | 29 | 12,3 | 41 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
| 2024-03-09 | 0 | 0 | 35 | 16,3 | 23 | 12,9 | 42,5 | 0 | 38,2 | muy_alto | 0 |
| 2024-03-10 | 0 | 0 | 34,4 | 17,6 | 29 | 12,7 | 42,1 | 0 | 38,4 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 28.
99% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 531 ha w 2016 r., 1 010 ha w 2017 r., 609 ha w 2018 r., 976 ha w 2019 r., 1 024 ha w 2020 r., 647 ha w 2021 r., 8 ha w 2022 r., 420 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 152 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 24 lut | 33,5 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 25 lut | 34,4 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 26 lut | 34,9 °C | 21 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 27 lut | 34,9 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 28 lut | 34,2 °C | 24 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 29 lut | 34,2 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 1 mar po | 33,7 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 2 mar po | 34,7 °C | 20 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 3 mar po | 32,7 °C | 33 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 4 mar po | 34,2 °C | 23 % | 37 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 5 mar po | 33,8 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 6 mar po | 34,5 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 7 mar po | 34,2 °C | 30 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 8 mar po | 34,8 °C | 29 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 9 mar po | 35,0 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 10 mar po | 34,4 °C | 29 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
Zaczął się przy FWI 33,9 i minimalnej wilgotności 21 %; wcześniej: 28 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 36.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 1 164 ha przy medianie 1 974 ha. Trwał 6 dni (mediana: 10 dni).
W 25 z 36 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,1 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 29 lut, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 11 z 36, z medianą 2,1 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
27 lutego 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 34 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 20, czyli 1,4 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.