Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 12 mar 2020 – 21 mar 2020
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 12 marca 2020 na terenie gminy Pai (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 198 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 118. co do wielkości pożar w regionie Mae Hong Son Province od 2016 roku (spośród 361 z własną stroną). Tajlandia, 2020: 137. miejsce na 457.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (18,1 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 12 mar 2020 do 21 mar 2020: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 18 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 17 marca 2020; detekcje tego dnia: 19.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,7 °C i minimalna wilgotność 26 % w dniu 15 marca 2020; porywy 49 km/h w dniu 21 marca 2020.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020-03-12 | 4 | 6 | 35,5 | 15,5 | 23 | 10,4 | 33,8 | 0 | 37 | alto | 1 |
| 2020-03-13 | 2 | 3 | 36,3 | 16,3 | 25 | 9,2 | 31 | 0 | 36,3 | alto | 1 |
| 2020-03-14 | 10 | 29 | 36,1 | 16,7 | 27 | 6,4 | 20,5 | 0 | 34,1 | alto | 1 |
| 2020-03-15 | 12 | 36 | 36,7 | 17,7 | 26 | 10,5 | 31 | 0 | 38 | alto | 1 |
| 2020-03-16 | 17 | 61 | 35,7 | 19,5 | 24 | 13,1 | 42,8 | 0 | 40,7 | muy_alto | 1 |
| 2020-03-17 | 19 | 88 | 35,4 | 18,5 | 25 | 12,8 | 41,4 | 0 | 40,7 | muy_alto | 1 |
| 2020-03-18 | 2 | 8 | 35,2 | 18 | 25 | 13,1 | 42,8 | 0 | 41,3 | muy_alto | 1 |
| 2020-03-19 | 0 | 0 | 35,1 | 16,7 | 23 | 9,7 | 32 | 0 | 38,3 | muy_alto | 1 |
| 2020-03-20 | 0 | 0 | 34,8 | 19,1 | 26 | 14,2 | 43,9 | 0,2 | 42,9 | muy_alto | 1 |
| 2020-03-21 | 0 | 0 | 33,2 | 18,6 | 30 | 15,1 | 49,3 | 0,4 | 41,2 | muy_alto | 1 |
| 2020-03-22 | 0 | 0 | 33,3 | 17,5 | 27 | 13,1 | 43,6 | 0,4 | 39,5 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-23 | 0 | 0 | 34 | 16,4 | 23 | 14,2 | 45,7 | 0 | 40,8 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-24 | 0 | 0 | 34 | 16,2 | 24 | 14,7 | 49,7 | 0 | 41,6 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-25 | 0 | 0 | 33,9 | 15,6 | 23 | 14,9 | 47,9 | 0 | 42 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-26 | 0 | 0 | 34,3 | 16,4 | 23 | 13,4 | 45,4 | 0 | 40,8 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-27 | 0 | 0 | 35,1 | 17 | 25 | 10,9 | 36,4 | 0 | 38,6 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-28 | 0 | 0 | 36,4 | 16,7 | 26 | 11,2 | 34,9 | 0 | 39,1 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-29 | 0 | 0 | 36,1 | 18,1 | 28 | 11,4 | 36,7 | 0 | 39,5 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-30 | 0 | 0 | 36,5 | 18,7 | 29 | 11 | 36 | 0 | 39,4 | muy_alto | 0 |
| 2020-03-31 | 0 | 0 | 37,4 | 20,3 | 26 | 10,1 | 35,3 | 0 | 38,7 | muy_alto | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
88% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 205 ha w 2016 r., 1 709 ha w 2017 r., 1 115 ha w 2018 r., 1 101 ha w 2019 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 928 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 14 % powierzchni (Tajlandia)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12 mar | 35,5 °C | 23 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 13 mar | 36,3 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 14 mar | 36,1 °C | 27 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 15 mar | 36,7 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 16 mar | 35,7 °C | 24 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 17 mar | 35,4 °C | 25 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 mar | 35,2 °C | 25 % | 43 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 19 mar | 35,1 °C | 23 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 20 mar | 34,8 °C | 26 % | 44 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 21 mar | 33,2 °C | 30 % | 49 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 22 mar po | 33,3 °C | 27 % | 44 km/h | 0,4 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 23 mar po | 34,0 °C | 23 % | 46 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 24 mar po | 34,0 °C | 24 % | 50 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 25 mar po | 33,9 °C | 23 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 26 mar po | 34,3 °C | 23 % | 45 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 27 mar po | 35,1 °C | 25 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 28 mar po | 36,4 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 29 mar po | 36,1 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 30 mar po | 36,5 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 31 mar po | 37,4 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
Zaczął się przy FWI 37,0 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 40.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 21 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,9 mm, 4 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 21 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,6 mm, 4 kwi.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (2 198 ha przy medianie 2 256 ha) i trwał 10 dni (mediana: 13 dni).
W 20 z 40 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 21 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 20 z 40, z medianą 2,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.