Naar de inhoud
worldfires
PT · Portugal · –

Natuurbrand bij Ovadas e Panchora, april 2026 Ovadas e Panchora, Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires

Uit · laatste detectie 6 apr 2026, 12:33 UTC

De brand begon op 4 april 2026 in Ovadas e Panchora, Portugal, en satellieten zagen hem 3 dagen lang branden. Copernicus mat op satellietbeelden een verbrande omtrek van 296 hectare, verdeeld over 2 freguesia’s.

Het is de 6e grootste brand in Resende sinds 2016 (van 10 met een eigen pagina). Nummer 29 in Portugal in 2026, van 87.

Verbrande oppervlakte
296ha
omtrek Copernicus
Duur
≈ 3dagen
4 apr 2026 – 6 apr 2026
Getroffen freguesia’s
2
freguesias
Begonnen op
4 apr
2026
Hittedetecties
20
in één hittepunt: 108 MW
Gevaar bij de start
9
Laag · FWI-index
Gemiddeld vermogen per dag
206MW
gedetecteerd vermogen per dag, gemiddeld

Waar het brandde

HITTEPUNTEN PER DAG 4 apr6 apr
6 apr 2026

Hoe de brand zich ontwikkelde, dag voor dag

5 apr 2026 · 359 MW · 10 6 apr 2026 · 54 MW · 10
5 apr 6 apr

Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.

Het weer tijdens de brand

22°maximum
56km/h · zwaarste windstoot
21%laagste luchtvochtigheid

Het had 14 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 12,8 mm op 7 apr.

Dit gebied had al eerder gebrand

62% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 96 ha in 2016, 123 ha in 2017, 3 ha in 2022, 22 ha in 2023. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 183 ha die al eerder was verbrand.

Wat er met elke freguesia gebeurde

  1. Ovadas e Panchora 283 inwoners · op 0,9 km van het centrum waar de brand begon
    269 ha bereikt op 5 apr
    11 %
  2. Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires 517 inwoners · op 1,7 km van het centrum
    27 ha bereikt op 5 apr
    0,7 %

Verbrande oppervlakte binnen elke freguesia, berekend door de officiële omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.

Wat er verbrandde

  • Overig natuurlijk terrein84 %
  • Loofbos12 %
  • Struikgewas en overgangsbos3,4 %

Getroffen Natura 2000-gebied: 100 %

Natura 2000-gebieden (Europees Milieuagentschap, versie 2024) die door de omtrek worden doorsneden.

Bodembedekking binnen de omtrek volgens Corine Land Cover, zoals Copernicus die rapporteert.

Officiële registratie

Meerdere officiële registraties komen overeen met dit gebied

Volgens ICNF begonnen binnen deze omtrek op deze data 3 branden, samen 175 ha (de satelliet mat 296 ha). De twee cijfers verschillen sterk, dus het is misschien niet precies dezelfde brand: zie ze als records uit de buurt.

ICNF registreert elke brand die op een ander moment of op een andere plek begon apart; de satelliet ziet één verbrand gebied, daarom groepeert deze pagina ze. De nummers op de kaart geven aan waar elke brand begon.

Wanneer elke brand woedde

1 18 ha 2 5 ha 3 152 ha
3 apr6 apr
nalatigheid
  1. 1 Cinfães Ramires 3 april 2026 · 15:08 18 ha · geblust op 3 april 2026 · oorzaak: nalatigheid
  2. 2 Cinfães Ramires 4 april 2026 · 13:55 5 ha · geblust op 4 april 2026 · oorzaak: nalatigheid
  3. 3 Cinfães Ramires 5 april 2026 · 13:45 152 ha · geblust op 5 april 2026 · oorzaak: nalatigheid

Totaal volgens ICNF: 175 ha, 59 % van de 296 ha van de satellietperimeter.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Dit is de operationele registratie van de instantie: de cijfers kunnen nog worden herzien wanneer de jaarstatistiek wordt afgesloten.

Het weer dag voor dag

ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dag Maximum Min. luchtvochtigheid Zwaarste windstoot Regen Gevaar (FWI)
4 apr 20,3 °C 34 % 29 km/h 0,0 mm Laag 9
5 apr 21,4 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Laag 9
6 apr 21,8 °C 21 % 56 km/h 4,9 mm Zeer laag 2
7 apr erna 11,9 °C 75 % 74 km/h 12,8 mm Zeer laag 0

Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen

Hij begon met een FWI van 9,4, een minimale luchtvochtigheid van 34 % en 14 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 34.

FWI bij de start 9,4
Minimale luchtvochtigheid 34 %
Dagen zonder regen 14
deze brand gekozen tweelingen rest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar

Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen

Natuurbrand bij Aboadela, Sanche e Várzea, april 2017
374 ha 4 dagen FWI 9,2 Min. vochtigheid 37 % op 30 km, in 2017

Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 1,8 mm op 24 apr.

Hoe het hen verging

2 dagen
mediane duur
172 ha
mediane oppervlakte
3 %
kwamen boven 1.000 ha
4,9 mm
regen aan het eind (mediaan; 21 van de 34 kregen die)

Hij was 1,7 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 3 dagen, tegenover 2 dagen.

Maar 10 van zijn 34 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 13 van de 34 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 4,9 mm.

Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen

Hoe hij eindigde

12,8 mmeerste regen
7 aprde dag na het einde
56km/h · max. windstoot

Hij werd op 6 apr als beëindigd beschouwd en op 7 apr viel 12,8 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 21 van de 34, met een mediaan van 4,9 mm.

Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Hoe een tweeling wordt gekozen

  • Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
  • Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
  • Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
  • Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
  • Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.

Hoe we het berekenen

Voor en na, vanuit de ruimte

Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.

Voor · 28 mrt 2026
Na · 13 apr 2026

Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.

De rook

CAMS · Copernicus

Op 8 april 2026 bereikte de lucht naast de brand 21 µg/m³ PM2,5, maar geen enkel daggemiddelde kwam boven de grens van de WHO (15).

Piek PM2,521 µg/m³
Dagen boven de grens0 dagen
PM1036 µg/m³
Optische dikte0,53
3 apr5 apr7 apr
Goed Redelijk Matig Slecht Zeer slecht Extreem slecht

Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabel met detecties · 20Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.
⬇ CSV downloaden Tijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Datum en tijdSatellietFRP (MW)LatLon

Andere branden in de omgeving

Alle branden in Portugal

Veelgestelde vragen

Hoe lang duurde de brand bij Ovadas e Panchora?
De officiële omtrek geeft alleen de begindatum (5 april 2026). Het einde komt uit de hittepunten binnen de omtrek: het brandde tot 6 april 2026 (3 dagen vanaf 4 april 2026), de laatste dag met hittepunten vóór meer dan 10 dagen op rij zonder één, dus het is bij benadering.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die Copernicus op satellietbeelden heeft gemeten, beslaat 296 hectare (3,0 km²). De officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke freguesia’s zijn getroffen?
Het vuur drong door in 2 freguesia’s: Ovadas e Panchora (269 ha, 11 %); Alhões, Bustelo, Gralheira e Ramires (27 ha, 0,7 %).
Heeft het vuur een dorp of stad bereikt?
Het vuur begon in Ovadas e Panchora en kwam tot 0,9 km van het centrum ervan. Dat is de afstand van de omtrek, of het dichtstbijzijnde hittepunt, tot het punt dat het centrum markeert; het betekent niet dat het de huizen bereikte.
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 21,8 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 21 % en waren er windstoten tot 56 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 9, klasse Laag.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van EFFIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Portugal (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 34. Hun mediane duur was 2 dagen en hun mediane oppervlakte 172 ha; 3 % kwam boven 1.000 ha. Maar 10 van zijn 34 tweelingen brandden groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 13 van de 34 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 4,9 mm.

Waar u dit kunt controleren

Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.

Alarmnummer: 112 · Alarmnummer en officiële waarschuwingen

Controle per satelliet

Geschiedenis van deze pagina Wijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.

Klopt er iets niet op deze pagina?

Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.

Fout melden
Wat is volgens u niet juist?

We gebruiken uw e-mail alleen om op deze melding te reageren. Privacy. Dit is geen hulpdienst: brandt het nu, bel dan 112.

Hoe we dit weten
  • Omtrek: EFFIS (Copernicus), gemeten op satellietbeelden.
  • De officiële omtrek heeft geen einddatum: het einde is de laatste dag met VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek vóór een gat van meer dan 10 dagen (hoogstens 150 dagen), dus bij benadering. 20 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
  • Vergeleken met ICNF: 175 ha officieel tegenover 296 ha volgens de omtrek; vergelijkbaar, maar met voorbehoud.
  • Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.

Hoe we de brandpagina’s maken: methodologie

Waar deze gegevens vandaan komen

De omtrek en de bodembedekking komen van het European Forest Fire Information System (EFFIS) van Copernicus, gemeten op MODIS- en Sentinel-2-beelden en gepubliceerd onder CC BY 4.0. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De grenzen van de freguesia’s komen van geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). De oppervlakte per freguesia berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan licht afwijken van het officiële cijfer van elk land.