Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 7 mar 2022 – 25 mar 2022
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 7 marca 2022 na terenie gminy Nieni (Sierra Leone), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 911 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 195. co do wielkości pożar w regionie Northern od 2016 roku (spośród 937 z własną stroną). Sierra Leone, 2022: 34. miejsce na 167.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 7 mar 2022 do 25 mar 2022: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 116 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 10 marca 2022; detekcje tego dnia: 2.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 4.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 37,8 °C i minimalna wilgotność 7 % w dniu 7 marca 2022; porywy 38 km/h w dniu 12 marca 2022.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 0,60 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2020).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2022-03-07 | 2 | 12 | 37,8 | 22,9 | 7 | 10 | 28,1 | 0 | 51,2 | extremo | 1 |
| 2022-03-08 | 2 | 29 | 37 | 22 | 9 | 12,7 | 28,4 | 0 | 54,8 | extremo | 1 |
| 2022-03-09 | 2 | 11 | 37,2 | 23,3 | 22 | 14,1 | 32 | 0 | 50 | extremo | 1 |
| 2022-03-10 | 2 | 177 | 36,4 | 23,9 | 19 | 16 | 35,6 | 0 | 52,5 | extremo | 1 |
| 2022-03-11 | 1 | 8 | 37,6 | 22,2 | 16 | 15,9 | 35,6 | 0 | 52,7 | extremo | 1 |
| 2022-03-12 | 0 | 0 | 36,4 | 22,2 | 20 | 16 | 38,5 | 0 | 52,5 | extremo | 1 |
| 2022-03-13 | 0 | 0 | 35,1 | 23,6 | 27 | 17,6 | 38,2 | 0 | 48,3 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-14 | 4 | 25 | 34,4 | 22,5 | 21 | 13 | 30,2 | 0 | 43,6 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-15 | 0 | 0 | 36,6 | 21,2 | 21 | 16 | 36,7 | 0 | 47 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-16 | 0 | 0 | 34,8 | 22,3 | 30 | 13 | 28,8 | 0 | 40,9 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-17 | 14 | 162 | 37,4 | 23,6 | 20 | 13,9 | 29,2 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-18 | 9 | 38 | 37,7 | 23,7 | 20 | 14,5 | 34,9 | 0 | 45,5 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-19 | 6 | 77 | 35,7 | 24 | 21 | 14,1 | 34,6 | 0 | 45,3 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-20 | 1 | 2 | 35,2 | 23,4 | 25 | 14,2 | 33,8 | 0,5 | 45,5 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-21 | 3 | 31 | 37,5 | 24,2 | 19 | 16,8 | 37,4 | 0 | 48,7 | muy_alto | 1 |
| 2022-03-22 | 0 | 0 | 37,4 | 24 | 25 | 10,9 | 31,3 | 2,9 | 22,9 | alto | 1 |
| 2022-03-23 | 0 | 0 | 36,3 | 23,9 | 36 | 9,2 | 28,1 | 3 | 12,8 | moderado | 1 |
| 2022-03-24 | 0 | 0 | 35,7 | 23,9 | 36 | 12,7 | 28,1 | 6,3 | 8 | bajo | 1 |
| 2022-03-25 | 1 | 6 | 34,9 | 22,9 | 37 | 9,3 | 25,6 | 2,8 | 8,3 | bajo | 1 |
| 2022-03-26 | 0 | 0 | 35,8 | 23,2 | 34 | 15,3 | 32,8 | 2,3 | 14,6 | moderado | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,3 mm, 26 mar.
99% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 79 ha w 2016 r., 1 396 ha w 2017 r., 1 839 ha w 2019 r., 774 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 897 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,60 ha zabudowy i mieszkało około 200 osób (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy Bardzo suche powietrze: 13 % powierzchni (Sierra Leone)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 7 mar | 37,8 °C | 7 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 8 mar | 37,0 °C | 9 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 9 mar | 37,2 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 50 |
| 10 mar | 36,4 °C | 19 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 11 mar | 37,6 °C | 16 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 12 mar | 36,4 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 13 mar | 35,1 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 14 mar | 34,4 °C | 21 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 15 mar | 36,6 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 16 mar | 34,8 °C | 30 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 17 mar | 37,4 °C | 20 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 18 mar | 37,7 °C | 20 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 19 mar | 35,7 °C | 21 % | 35 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 20 mar | 35,2 °C | 25 % | 34 km/h | 0,5 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 21 mar | 37,5 °C | 19 % | 37 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 22 mar | 37,4 °C | 25 % | 31 km/h | 2,9 mm | Wysokie 23 |
| 23 mar | 36,3 °C | 36 % | 28 km/h | 3,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 24 mar | 35,7 °C | 36 % | 28 km/h | 6,3 mm | Niskie 8 |
| 25 mar | 34,9 °C | 37 % | 26 km/h | 2,8 mm | Niskie 8 |
| 26 mar po | 35,8 °C | 34 % | 33 km/h | 2,3 mm | Umiarkowane 15 |
Zaczął się przy FWI 51,2 i minimalnej wilgotności 7 %; wcześniej: 4 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 41.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 911 ha przy medianie 2 094 ha) i trwał 19 dni (mediana: 7 dni).
W 27 z 41 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,6 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 25 mar, a 26 mar spadło 2,3 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 14 z 41, z medianą 2,6 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.