Wygasły · ostatnie wykrycie: 15 kwi 2023, 06:58 UTC
Pożar wybuchł 22 marca 2023 na terenie gminy Nga (Laos), a satelity rejestrowały ogień przez 24 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 9 603 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 14. co do wielkości pożar w regionie Oudomxay od 2016 roku (spośród 216 z własną stroną). Laos, 2023: 26. miejsce na 239.
zgodne z oficjalnymiz zastrzeżeniamitylko satelitamodel
Po skopiowaniu zdanie jest
Zaznacz wybrane liczby: z nich powstają lead i plik CSV.
Spalona powierzchnia
tylko satelita
9 603ha
Połączenie 2 obrysów GWIS (Copernicus): części nakładające się liczone są raz.
Źródło
GWIS (Copernicus)
Data
22 mar 2023 – 14 kwi 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Czas trwania według satelitów
tylko satelita
24dni
Od 22 mar 2023 do 14 kwi 2023: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Źródło
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Data
ostatnia detekcja: 15 kwi 2023, 06:58 UTC
+− weryfikacja
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Początek
tylko satelita
22 mar 2023
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Źródło
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Data
22 mar 2023
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje cieplne
tylko satelita
379
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 194 MW.
Źródło
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Data
22 mar 2023 – 14 kwi 2023
+− weryfikacja
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Najgorszy dzień
tylko satelita
1 282MW
Łączna moc promieniowania w dniu 5 kwietnia 2023; detekcje tego dnia: 67.
Źródło
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Data
5 kwi 2023
+− weryfikacja
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Zagrożenie na początku
model
22,3FWI · wysokie
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Pogoda w czasie pożaru
model
36,8°C · 36 % wilg.
Maksimum 36,8 °C i minimalna wilgotność 36 % w dniu 14 kwietnia 2023; porywy 48 km/h w dniu 22 marca 2023.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Mieszkańcy w obrębie
model
≈ 300osób
Szacowana liczba mieszkańców w obrębie obrysu i 1,3 ha zabudowy (siatka 100 m, epoka 2025).
Źródło
GHSL R2023A · JRC
Data
obliczono 24 października 2026
+− weryfikacja
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
ⓘDziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
Cytowanie
Lead na ok. 60 słów tylko liczby, bez przymiotników
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
37°maksimum
48km/h · najsilniejszy poryw
29%najniższa wilgotność
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,7 mm, 22 kwi.
Ten teren już wcześniej płonął
70% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 75 ha w 2016 r., 529 ha w 2017 r., 2 527 ha w 2018 r., 4 185 ha w 2020 r., 1 673 ha w 2021 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 6 676 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana1,3ha
Mieszkańcy≈ 300
W obrysie znajdowało się około 1,3 ha zabudowy i mieszkało około 300 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dzień
Maks.
Min. wilgotność
Najsilniejszy poryw
Deszcz
Zagrożenie (FWI)
22 mar
33,6 °C
33 %
48 km/h
0,0 mm
Wysokie 22
23 mar
34,2 °C
31 %
48 km/h
0,0 mm
Wysokie 24
24 mar
33,6 °C
33 %
34 km/h
0,0 mm
Wysokie 22
25 mar
33,6 °C
36 %
36 km/h
0,0 mm
Wysokie 23
26 mar
33,1 °C
33 %
41 km/h
0,0 mm
Wysokie 25
27 mar
32,6 °C
39 %
31 km/h
0,0 mm
Wysokie 22
28 mar
31,6 °C
47 %
41 km/h
0,0 mm
Wysokie 22
29 mar
30,8 °C
49 %
36 km/h
3,6 mm
Bardzo niskie 4
30 mar
31,3 °C
50 %
35 km/h
3,3 mm
Bardzo niskie 3
31 mar
32,3 °C
42 %
36 km/h
0,0 mm
Umiarkowane 11
1 kwi
33,8 °C
38 %
39 km/h
0,0 mm
Umiarkowane 18
2 kwi
34,4 °C
33 %
45 km/h
0,0 mm
Wysokie 24
3 kwi
33,6 °C
34 %
44 km/h
0,0 mm
Wysokie 24
4 kwi
34,1 °C
31 %
44 km/h
0,0 mm
Wysokie 25
5 kwi
34,2 °C
29 %
33 km/h
0,0 mm
Wysokie 25
6 kwi
34,1 °C
35 %
22 km/h
0,0 mm
Wysokie 23
7 kwi
34,2 °C
36 %
34 km/h
0,0 mm
Wysokie 26
8 kwi
32,1 °C
51 %
30 km/h
0,2 mm
Umiarkowane 20
9 kwi
32,8 °C
53 %
39 km/h
1,6 mm
Niskie 10
10 kwi
35,5 °C
35 %
36 km/h
0,0 mm
Wysokie 23
11 kwi
36,3 °C
35 %
28 km/h
0,0 mm
Wysokie 24
12 kwi
36,0 °C
35 %
29 km/h
0,0 mm
Wysokie 25
13 kwi
36,0 °C
38 %
36 km/h
0,0 mm
Wysokie 27
14 kwi
36,8 °C
36 %
32 km/h
0,0 mm
Wysokie 26
15 kwi po
35,4 °C
40 %
28 km/h
0,0 mm
Wysokie 26
16 kwi po
35,0 °C
47 %
41 km/h
0,3 mm
Wysokie 26
17 kwi po
35,0 °C
41 %
40 km/h
0,0 mm
Wysokie 27
18 kwi po
37,7 °C
31 %
42 km/h
0,0 mm
Wysokie 32
19 kwi po
37,9 °C
28 %
38 km/h
0,0 mm
Wysokie 34
20 kwi po
37,6 °C
30 %
40 km/h
0,1 mm
Wysokie 35
21 kwi po
37,0 °C
32 %
38 km/h
0,0 mm
Wysokie 35
22 kwi po
35,0 °C
39 %
37 km/h
4,7 mm
Niskie 10
Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie
Zaczął się przy FWI 22,3 i minimalnej wilgotności 33 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 20.
FWI na starcie22,3
Minimalna wilgotność33 %
Dni bez deszczu2
ten pożarwybrane bliźniakireszta okolicy
Niemal identycznePodobne
Kontury najbardziej podobnych bliźniaków
Ten pożar · Pożar: Nga, 22 marca 2023
9 603 ha24 dniFWI 22,3Min. wilgotność 33 %
Pożar: Ngoi, kwiecień 2019
2 886 ha13 dniFWI 22,3Min. wilgotność 33 %73 km stąd, 2019 r.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 1,7 mm, 28 kwi.
Był 3,8 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 24 dni (mediana: 11 dni).
Żaden z 20 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 1 z 20 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,0 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Jak się skończył
4,7 mmpierwszy deszcz
22 kwi8 dni po końcu
48km/h · maks. poryw
Uznano go za zakończony 14 kwi, a 22 kwi spadło 4,7 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 19 z 20, z medianą 3,0 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Jak wybiera się bliźniaka
Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
↔
Przed · 15 mar 2023
Po · 21 kwi 2023
Tego dnia Sentinel-2 nie przelatywał nad tym miejscem. Wybierz inną datę albo użyj fałszywych barw, dostępnych codziennie.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus
8 kwietnia 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 1 121 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 739, czyli 49 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji· 379Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.›
⬇ Pobierz CSVGodziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 22 marca 2023 do 14 kwietnia 2023 (24 dni). Obrys datuje go od 24 marca 2023 do 8 kwietnia 2023.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 9 603 ha (96,0 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Pożar objął tylko jedną jednostkę: Nga (9 669 ha, 4,9 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 36,8 °C, wilgotność spadła do 29 %, a porywy wiatru osiągały 48 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 27, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Laos (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 20. Mediana czasu trwania wyniosła 11 dni, a mediana powierzchni 2 534 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Żaden z 20 bliźniaków nie spalił więcej. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 1 z 20 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,0 mm.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
⚑Zgłoś błądSkąd to wiemy›
Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 24 marca 2023 do 8 kwietnia 2023. 379 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.