De brand begon op 22 maart 2023 in Nga, Laos, en satellieten zagen hem 24 dagen lang branden. Het wereldwijde GWIS-systeem van Copernicus reconstrueerde uit de hittedetecties een verbrande omtrek van 9.603 hectare, verdeeld over één gemeente.
Het is de 14e grootste brand in Oudomxay sinds 2016 (van 216 met een eigen pagina). Nummer 26 in Laos in 2023, van 239.
klopt met de officiële gegevensmet kanttekeningenalleen satellietmodel
Bij kopiëren is de zin
Vink de cijfers aan die je wilt: daarmee worden de intro en de CSV samengesteld.
Verbrande oppervlakte
alleen satelliet
9.603ha
Vereniging van 2 perimeters van GWIS (Copernicus): overlap telt één keer.
Bron
GWIS (Copernicus)
Datum
22 mrt 2023 – 14 apr 2023
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld om mee te vergelijken.
Duur volgens satellieten
alleen satelliet
24dagen
Van 22 mrt 2023 tot 14 apr 2023: eerste en laatste dag met vuur op de pagina.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
laatste detectie: 15 apr 2023, 06:58 UTC
+− controle
Satellieten komen maar een paar keer per dag over en wolken of rook kunnen het vuur verbergen: het uitblijven van detecties is geen officiële melding dat de brand geblust is. Het is de hulpdienst van elk land die een brand onder controle of geblust verklaart.
Begin
alleen satelliet
22 mrt 2023
Eerste dag met vuur die de satellieten of de perimeter laten zien.
Bron
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
22 mrt 2023
+− controle
Aan deze pagina is geen officieel register gekoppeld: het tijdstip van de melding en de oorzaak zijn hier niet bekend.
Hittedetecties
alleen satelliet
379
VIIRS-detecties op 375 m. De felste detectie: 194 MW.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Datum
22 mrt 2023 – 14 apr 2023
+− controle
Er is geen officieel register om mee te vergelijken. Elke detectie is een pixel uit één satellietpassage, geen aparte brand.
De ergste dag
alleen satelliet
1.282MW
Opgeteld stralingsvermogen op 5 april 2023; detecties die dag: 67.
Bron
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
5 apr 2023
+− controle
Het stralingsvermogen (FRP) meet de energie die het vuur uitstraalt als de satelliet overkomt. Per dag opgeteld vergelijkt het de intensiteit, niet de oppervlakte.
Gevaar bij de start
model
22,3FWI · hoog
Meteorologische brandgevaarindex FWI (Canadees systeem), door WorldFires berekend voor de dag waarop de brand begon. Opeenvolgende dagen zonder regen daarvoor: 2.
Dit is een index berekend met gegevens van een weermodel, geen meting van de brand en geen officiële waarschuwing. Waarschuwingen voor brandgevaar komen van de bevoegde instantie in elk land. Alarmnummer en officiële waarschuwingen ›
Weer tijdens de brand
model
36,8°C · 36 % RV
Maximum van 36,8 °C en minimale luchtvochtigheid van 36 % op 14 april 2023; windstoten van 48 km/u op 22 maart 2023.
Dit zijn modelwaarden voor een cel van ongeveer 25 km, niet van een weerstation: ze kunnen afwijken van metingen ter plaatse.
Woonden erbinnen
model
≈ 300mensen
Geschatte bewoners binnen de perimeter en 1,3 ha bebouwing (raster van 100 m, tijdvak 2025).
Bron
GHSL R2023A · JRC
Datum
berekend op 24 oktober 2026
+− controle
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand.
ⓘHet wijzigingslogboek van deze pagina wordt bijgehouden sinds 24 oktober 2026: elke nacht wordt vergeleken wat ze publiceert en wordt het verschil genoteerd. Wat ervoor ligt, wordt gereconstrueerd met de datum van elke bron en als gereconstrueerd gemarkeerd.
Een versie bewaart oppervlakte, data, naam en officieel register; de oppervlakte zoals die werd genoteerd (wijzigingen onder 2 % worden niet genoteerd). Kaart, detecties en weer tonen altijd de stand van vandaag.
Bronvermelding
Intro van ongeveer 60 woorden alleen cijfers, geen bijvoeglijke naamwoorden
Het stralingsvermogen van het vuur dat elke dag werd gedetecteerd, in megawatt, en het aantal hittepunten. De magenta balk markeert de dag met de meeste activiteit.
Het weer tijdens de brand
37°maximum
48km/h · zwaarste windstoot
29%laagste luchtvochtigheid
Het had 2 dagen niet geregend (1 mm of meer) toen de brand begon. Na de brand kwam de regen: 4,7 mm op 22 apr.
Dit gebied had al eerder gebrand
70% van de omtrek valt samen met eerdere branden die sinds 2016 zijn geregistreerd: 75 ha in 2016, 529 ha in 2017, 2.527 ha in 2018, 4.185 ha in 2020, 1.673 ha in 2021. Een deel brandde meer dan eens, daarom tellen de cijfers per jaar op tot meer dan de 6.676 ha die al eerder was verbrand.
Verbrande oppervlakte binnen elke gemeente, berekend door de GWIS-omtrek te combineren met de bestuurlijke grenzen. De afstand is gemeten van het punt dat het centrum van elk gebied markeert tot het dichtstbijzijnde vuur: dat het op een kilometer bleef, betekent niet dat het de huizen bereikte.
Mensen en gebouwen binnen de omtrek
GHSL 2025
Bebouwd oppervlak1,3ha
Inwoners≈ 300
Binnen de omtrek lag ongeveer 1,3 hectare bebouwd oppervlak en woonden ongeveer 300 mensen (GHSL 2025, schatting op basis van satellietbeelden).
Dit is een schatting op cellen van 100 m, gemaakt met satellietbeelden en volkstellingen: het betekent niet dat er huizen zijn afgebrand of dat er slachtoffers vielen. De omtrek bevat ook gebied dat niet heeft gebrand. Het GHSL-tijdvak 2025 is een projectie op basis van gegevens van 2020 en eerder.
ERA5-heranalyse van het ECMWF op de plek van de brand, de standaardbron voor het weer van vroegere dagen, en de Canadese Fire Weather Index (hetzelfde systeem dat Copernicus gebruikt), door WorldFires berekend uit die gegevens. De dagen na de brand lopen door tot de eerste regen.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dag
Maximum
Min. luchtvochtigheid
Zwaarste windstoot
Regen
Gevaar (FWI)
22 mrt
33,6 °C
33 %
48 km/h
0,0 mm
Hoog 22
23 mrt
34,2 °C
31 %
48 km/h
0,0 mm
Hoog 24
24 mrt
33,6 °C
33 %
34 km/h
0,0 mm
Hoog 22
25 mrt
33,6 °C
36 %
36 km/h
0,0 mm
Hoog 23
26 mrt
33,1 °C
33 %
41 km/h
0,0 mm
Hoog 25
27 mrt
32,6 °C
39 %
31 km/h
0,0 mm
Hoog 22
28 mrt
31,6 °C
47 %
41 km/h
0,0 mm
Hoog 22
29 mrt
30,8 °C
49 %
36 km/h
3,6 mm
Zeer laag 4
30 mrt
31,3 °C
50 %
35 km/h
3,3 mm
Zeer laag 3
31 mrt
32,3 °C
42 %
36 km/h
0,0 mm
Matig 11
1 apr
33,8 °C
38 %
39 km/h
0,0 mm
Matig 18
2 apr
34,4 °C
33 %
45 km/h
0,0 mm
Hoog 24
3 apr
33,6 °C
34 %
44 km/h
0,0 mm
Hoog 24
4 apr
34,1 °C
31 %
44 km/h
0,0 mm
Hoog 25
5 apr
34,2 °C
29 %
33 km/h
0,0 mm
Hoog 25
6 apr
34,1 °C
35 %
22 km/h
0,0 mm
Hoog 23
7 apr
34,2 °C
36 %
34 km/h
0,0 mm
Hoog 26
8 apr
32,1 °C
51 %
30 km/h
0,2 mm
Matig 20
9 apr
32,8 °C
53 %
39 km/h
1,6 mm
Laag 10
10 apr
35,5 °C
35 %
36 km/h
0,0 mm
Hoog 23
11 apr
36,3 °C
35 %
28 km/h
0,0 mm
Hoog 24
12 apr
36,0 °C
35 %
29 km/h
0,0 mm
Hoog 25
13 apr
36,0 °C
38 %
36 km/h
0,0 mm
Hoog 27
14 apr
36,8 °C
36 %
32 km/h
0,0 mm
Hoog 26
15 apr erna
35,4 °C
40 %
28 km/h
0,0 mm
Hoog 26
16 apr erna
35,0 °C
47 %
41 km/h
0,3 mm
Hoog 26
17 apr erna
35,0 °C
41 %
40 km/h
0,0 mm
Hoog 27
18 apr erna
37,7 °C
31 %
42 km/h
0,0 mm
Hoog 32
19 apr erna
37,9 °C
28 %
38 km/h
0,0 mm
Hoog 34
20 apr erna
37,6 °C
30 %
40 km/h
0,1 mm
Hoog 35
21 apr erna
37,0 °C
32 %
38 km/h
0,0 mm
Hoog 35
22 apr erna
35,0 °C
39 %
37 km/h
4,7 mm
Laag 10
Zijn tweelingen: branden die met hetzelfde weer begonnen
Hij begon met een FWI van 22,3, een minimale luchtvochtigheid van 33 % en 2 dagen zonder regen. Branden in de omgeving die sinds 2016 met zulk weer begonnen: 20.
FWI bij de start22,3
Minimale luchtvochtigheid33 %
Dagen zonder regen2
deze brandgekozen tweelingenrest van de omgeving
Bijna gelijkVergelijkbaar
Omtrekken van de meest gelijkende tweelingen
Deze brand · Natuurbrand bij Nga, 22 maart 2023
9.603 ha24 dagenFWI 22,3Min. vochtigheid 33 %
Natuurbrand bij Ngoi, april 2019
2.886 ha13 dagenFWI 22,3Min. vochtigheid 33 %op 73 km, in 2019
Eerste regen (1 mm of meer) na het einde: 1,7 mm op 28 apr.
regen aan het eind (mediaan; 19 van de 20 kregen die)
Hij was 3,8 keer zo groot als de mediaan van zijn tweelingen en duurde 24 dagen, tegenover 11 dagen.
Geen van zijn 20 tweelingen brandde groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 1 van de 20 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 3,0 mm.
Dit is een verzameling vergelijkbare gevallen: ze toont wat meestal gebeurt, niet wat er gaat gebeuren. Onder de 15 tweelingen geven we geen cijfers. Hoe we het berekenen
Hoe hij eindigde
4,7 mmeerste regen
22 apr8 dagen na het einde
48km/h · max. windstoot
Hij werd op 14 apr als beëindigd beschouwd en op 22 apr viel 4,7 mm. We weten niet of de regen of de bestrijding hem doofde. Tweelingen met regen aan het eind: 19 van de 20, met een mediaan van 3,0 mm.
Weer op deze pagina: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Hoe een tweeling wordt gekozen
Zelfde omgeving: al beëindigde branden op minder dan 250 km van deze, sinds 2016.
Zelfde start: we vergelijken de FWI van de eerste dag, de minimale luchtvochtigheid van die dag en het aantal droge dagen ervoor. De schuifregelaar bepaalt hoeveel ze mogen verschillen.
Alleen pagina’s met definitieve weergegevens (ERA5-heranalyse), berekend zoals bij deze brand; landbouw- en graslandbranden en pagina’s met gegevens in controle vallen af.
Branden die tegelijk met deze woedden (een week ervoor of erna) vallen af: ze delen dezelfde weersperiode en tellen niet als voorganger.
Ze worden op gelijkenis gesorteerd en van de eerste vijf worden de omtrekken getekend.
Sleep de lijn om hetzelfde terrein voor en na de brand te vergelijken.
↔
Voor · 15 mrt 2023
Na · 21 apr 2023
Sentinel-2 kwam die dag niet over. Probeer een andere datum, of gebruik valse kleuren, die dagelijks beschikbaar zijn.
Is het bewolkt op die dag, kies dan een andere datum: elke satelliet komt één keer per dag over. In valse kleuren is verbrand terrein bruin of rood.
De rook
CAMS · Copernicus
Op 8 april 2023 bereikte de lucht naast de brand 1.121 µg/m³ PM2,5. Het daggemiddelde was 739: 49 keer de daggrens van de WHO (15).
Piek PM2,51.121µg/m³
Dagen boven de grens29dagen
PM101.602µg/m³
Optische dikte7,83
WHO 15
20 mrt26 mrt1 apr7 apr13 apr
GoedRedelijkMatigSlechtZeer slechtExtreem slecht
Deeltjes volgens het CAMS-model van Copernicus in het midden van de omtrek; het zijn geen metingen in elke plaats. De lichte balk is het slechtste uur, de donkere het daggemiddelde.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabel met detecties· 379Elke hittedetectie van de satelliet, een voor een, met tijd, satelliet, vermogen en coördinaten.›
⬇ CSV downloadenTijden in UTC. Elke detectie is een pixel van 375 m: een grote brand levert er honderden per overkomst op.
Volgens de hittepunten die satellieten binnen de omtrek zagen, brandde het van 22 maart 2023 tot 14 april 2023 (24 dagen). De omtrek dateert het van 24 maart 2023 tot 8 april 2023.
Hoeveel oppervlakte is er verbrand?
De omtrek die GWIS (Copernicus) uit de hittedetecties heeft gereconstrueerd, beslaat 9.603 hectare (96,0 km²). Het is een schatting: de officiële cijfers van elk land kunnen afwijken.
Welke gemeenten zijn getroffen?
Het vuur drong alleen door in Nga (9.669 ha, 4,9 %).
Wat voor weer was het?
Tijdens de brand liep de temperatuur op tot 36,8 °C, daalde de luchtvochtigheid tot 29 % en waren er windstoten tot 48 km/u. De brandgevaarindex (FWI) bereikte 27, klasse Hoog.
Waar komen deze gegevens vandaan?
Uit de verbrande omtrek van GWIS (Copernicus), de VIIRS-hittepunten van NASA FIRMS en de bestuurlijke grenzen van Laos (geoBoundaries). Het is geen officieel bericht.
Hoe eindigden de branden die in deze omgeving met vergelijkbaar weer begonnen?
Branden op minder dan 250 km die sinds 2016 begonnen met een vergelijkbare FWI, luchtvochtigheid en droge periode: 20. Hun mediane duur was 11 dagen en hun mediane oppervlakte 2.534 ha; 100 % kwam boven 1.000 ha. Geen van zijn 20 tweelingen brandde groter. Het weer van de eerste dag verklaart niet alles: ook de wind van de dagen erna, de brandstof en de bestrijding tellen mee. Bij 1 van de 20 viel in de tien dagen na het einde zelfs geen 1 mm: ze doofden zonder regen. Bij de rest bracht de eerste regendag een mediaan van 3,0 mm.
Waar u dit kunt controleren
Een satellietdetectie is geen officieel bericht. De definitieve cijfers en de status van de brand worden gepubliceerd door de hulpdienst van elk land.
Geschiedenis van deze paginaWijzigingen in oppervlakte, data, naam, officieel register of samengevoegde pagina's, elke nacht vergeleken sinds 24 oktober 2026.›
Deze pagina is gemaakt met satellietgegevens en officiële registers en zit er soms naast: verkeerde data, de verkeerde plaats, twee branden samengevoegd of iets wat helemaal geen natuurbrand was. Kent u deze brand van dichtbij — u woont er, zag hem, hielp blussen of deed er als journalist verslag van —, vertel ons dan wat er echt gebeurde en we controleren het.
⚑Fout meldenHoe we dit weten›
Omtrek: GWIS (Copernicus), gereconstrueerd uit hittedetecties en niet op beelden gemeten; 2 polygonen samengevoegd op deze pagina.
Data bijgesteld met de VIIRS-hittedetecties binnen de omtrek, die 24 maart 2023 tot 8 april 2023 aangaf. 379 VIIRS-hittedetecties van Suomi-NPP op die data.
We hebben deze pagina aan geen enkele officiële registratie kunnen koppelen.
Weer: ERA5-heranalyse van Copernicus op de plek van de brand, in cellen van zo’n 25 km.
Bebouwd oppervlak en bevolking komen uit de Global Human Settlement Layer van het JRC (tijdvak 2025, cellen van 100 m), opgeteld binnen de omtrek: een schatting van wat er was, geen schadetelling.
De omtrek komt van het Global Wildfire Information System (GWIS) van Copernicus, dat hem reconstrueert uit hittedetecties van MODIS en VIIRS en publiceert onder CC BY 4.0. Hij wordt niet zoals in Europa op beelden gemeten en is dus een schatting. De hittedetecties komen van de VIIRS-sensoren aan boord van Suomi-NPP en NOAA-20, verspreid door NASA FIRMS met een resolutie van 375 meter. De gemeentegrenzen komen van geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). De oppervlakte per gemeente berekent WorldFires door de omtrek met die grenzen te combineren, dus die kan afwijken van het officiële cijfer van elk land.