Pożar: Monghsat, 20 marca 2023 Monghsat
Pożar wybuchł 20 marca 2023 na terenie gminy Monghsat (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 4 506 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 193. co do wielkości pożar w regionie Shan od 2016 roku (spośród 806 z własną stroną). Mjanma, 2023: 60. miejsce na 240.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 4 506ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 16dni
- 20 mar 2023 – 4 kwi 2023
- Dotknięte gminy
- 1
- gmin
- Początek
- 20 mar
- 2023
- Detekcje cieplne
- 151
- w jednym punkcie cieplnym: 262 MW
- Zagrożenie na starcie
- 33
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 282MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 30.
Ten teren już wcześniej płonął
73% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 314 ha w 2016 r., 1 695 ha w 2017 r., 125 ha w 2018 r., 1 222 ha w 2019 r., 1 554 ha w 2020 r., 1 752 ha w 2021 r., 767 ha w 2022 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 3 285 ha, które spłonęły wcześniej.
- 1 695 ha Pożar: Monghsat, marzec 2017 łącznie 4 741 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 314 ha Pożar: Monghsat, marzec 2016 łącznie 2 808 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 222 ha Pożar: Monghsat, marzec 2019 łącznie 3 797 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 767 ha Pożar: Monghsat, marzec 2022 łącznie 2 652 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
Monghsat tu się zaczął4 533 ha dotarł 20 mar1,0 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 0,59 ha zabudowy i mieszkało około 1 100 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 20 mar | 31,0 °C | 35 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 21 mar | 32,8 °C | 30 % | 46 km/h | 1,1 mm | Wysokie 27 |
| 22 mar | 33,5 °C | 27 % | 49 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 23 mar | 33,7 °C | 28 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 24 mar | 33,0 °C | 28 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 25 mar | 33,6 °C | 24 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 26 mar | 34,0 °C | 24 % | 43 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 27 mar | 35,3 °C | 25 % | 40 km/h | 0,0 mm | Wysokie 36 |
| 28 mar | 35,6 °C | 23 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 29 mar | 32,7 °C | 30 % | 45 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 30 mar | 33,8 °C | 30 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 31 mar | 34,8 °C | 26 % | 44 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 1 kwi | 35,9 °C | 24 % | 43 km/h | 0,2 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 2 kwi | 34,4 °C | 24 % | 49 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 3 kwi | 34,0 °C | 27 % | 48 km/h | 0,1 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 4 kwi | 33,2 °C | 27 % | 48 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 5 kwi po | 34,8 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 6 kwi po | 35,7 °C | 25 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 7 kwi po | 35,8 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 8 kwi po | 37,6 °C | 24 % | 38 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 9 kwi po | 38,0 °C | 22 % | 41 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 10 kwi po | 37,7 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 11 kwi po | 36,6 °C | 27 % | 42 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 12 kwi po | 36,8 °C | 22 % | 40 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 13 kwi po | 37,2 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 14 kwi po | 37,9 °C | 21 % | 39 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus28 marca 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 245 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 138, czyli 9,2 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 151Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Monghsat?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 20 marca 2023 do 4 kwietnia 2023 (16 dni). Obrys datuje go od 20 marca 2023 do 28 marca 2023.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 4 506 ha (45,1 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Pożar objął tylko jedną jednostkę: Monghsat (4 533 ha, 1,0 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 35,9 °C, wilgotność spadła do 23 %, a porywy wiatru osiągały 49 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 42, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony · 1 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
- Ostatni dzień z ogniem: 28 marca 2023 → 4 kwietnia 2023.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 20 marca 2023 do 28 marca 2023. 151 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.