Przejdź do treści
worldfires
MM · Mjanma · →

Pożar: Monghsat, 19 marca 2026 Monghsat, Mongton

Wygasły · ostatnie wykrycie: 8 kwi 2026, 06:44 UTC

Pożar wybuchł 19 marca 2026 na terenie gminy Monghsat (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 21 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 34 370 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 7. co do wielkości pożar w regionie Shan od 2016 roku (spośród 806 z własną stroną). Mjanma, 2026: 9. miejsce na 480.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
34 370ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
21dni
19 mar 2026 – 8 kwi 2026
Dotknięte gminy
2
gmin
Początek
19 mar
2026
Detekcje cieplne
1 044
w jednym punkcie cieplnym: 318 MW
Zagrożenie na starcie
16
Umiarkowane · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
1,3GW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 19 mar8 kwi
8 kwi 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

19 mar 2026 · 11 MW · 2 21 mar 2026 · 7 MW · 2 22 mar 2026 · 18 MW · 5 23 mar 2026 · 1 233 MW · 66 24 mar 2026 · 1 040 MW · 53 25 mar 2026 · 2 283 MW · 116 26 mar 2026 · 12 868 MW · 296 27 mar 2026 · 2 110 MW · 84 28 mar 2026 · 1 812 MW · 163 29 mar 2026 · 291 MW · 38 30 mar 2026 · 1 933 MW · 61 31 mar 2026 · 768 MW · 24 1 kwi 2026 · 113 MW · 5 2 kwi 2026 · 208 MW · 35 3 kwi 2026 · 222 MW · 61 4 kwi 2026 · 59 MW · 13 5 kwi 2026 · 8 MW · 1 6 kwi 2026 · 4 MW · 1 7 kwi 2026 · 55 MW · 3 8 kwi 2026 · 74 MW · 15
19 mar 23 mar 26 mar 29 mar 1 kwi 4 kwi 7 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

36°maksimum
47km/h · najsilniejszy poryw
24%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 4.

Ten teren już wcześniej płonął

77% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 8 782 ha w 2016 r., 7 830 ha w 2017 r., 2 742 ha w 2018 r., 11 803 ha w 2019 r., 10 128 ha w 2020 r., 11 484 ha w 2021 r., 940 ha w 2022 r., 5 039 ha w 2023 r., 11 025 ha w 2024 r., 4 643 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 26 320 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 39% obszaru porównawczego: Berlin (344 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Monghsat tu się zaczął
    27 263 ha dotarł 19 mar
    5,9 %
  2. 7 262 ha dotarł 23 mar
    1,4 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana2,2 ha
Mieszkańcy≈ 1 200

W obrysie znajdowało się około 2,2 ha zabudowy i mieszkało około 1 200 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
19 mar 32,6 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Umiarkowane 16
20 mar 31,8 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Umiarkowane 17
21 mar 33,0 °C 37 % 32 km/h 0,2 mm Umiarkowane 18
22 mar 31,1 °C 43 % 43 km/h 0,2 mm Umiarkowane 18
23 mar 32,9 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Umiarkowane 18
24 mar 32,8 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Umiarkowane 18
25 mar 33,2 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Umiarkowane 20
26 mar 32,8 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Umiarkowane 21
27 mar 33,9 °C 29 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 23
28 mar 35,2 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Wysokie 26
29 mar 33,4 °C 25 % 47 km/h 0,1 mm Wysokie 29
30 mar 34,7 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Wysokie 28
31 mar 34,9 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Wysokie 28
1 kwi 34,8 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 27
2 kwi 35,1 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Wysokie 30
3 kwi 35,9 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Wysokie 30
4 kwi 35,3 °C 31 % 39 km/h 0,0 mm Wysokie 31
5 kwi 35,5 °C 35 % 41 km/h 0,1 mm Wysokie 30
6 kwi 34,7 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 28
7 kwi 34,0 °C 38 % 35 km/h 0,9 mm Umiarkowane 21
8 kwi 33,0 °C 40 % 34 km/h 0,2 mm Wysokie 22
9 kwi po 32,2 °C 42 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 22
10 kwi po 32,9 °C 34 % 49 km/h 0,0 mm Wysokie 28
11 kwi po 34,5 °C 29 % 42 km/h 0,0 mm Wysokie 31
12 kwi po 35,0 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 32
13 kwi po 35,7 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Wysokie 32
14 kwi po 36,4 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 32
15 kwi po 36,4 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 34
16 kwi po 34,5 °C 30 % 28 km/h 0,1 mm Wysokie 33
17 kwi po 36,7 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 35
18 kwi po 35,1 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 32

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 12 mar 2026
Po · 15 kwi 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

26 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 118 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 77, czyli 5,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5118 µg/m³
Dni powyżej normy19 dni
PM10127 µg/m³
Grubość optyczna1,48
1718192021222324252627282930311234
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 1 044Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mjanma ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Monghsat?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 19 marca 2026 do 8 kwietnia 2026 (21 dni). Obrys datuje go od 19 marca 2026 do 1 kwietnia 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 34 370 ha (343,7 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Monghsat (27 263 ha, 5,9 %); Mongton (7 262 ha, 1,4 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 35,9 °C, wilgotność spadła do 24 %, a porywy wiatru osiągały 47 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 31, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 1 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 1 kwietnia 2026 → 8 kwietnia 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 19 marca 2026 do 1 kwietnia 2026. 1 044 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.