Pożar: Mae Taeng, 18 marca 2026 แม่แตง · Mae Taeng
Pożar wybuchł 18 marca 2026 na terenie gminy Mae Taeng (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 17 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 9 323 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 11. co do wielkości pożar w regionie Chiang Mai Province od 2016 roku (spośród 399 z własną stroną). Tajlandia, 2026: 68. miejsce na 689.
Moc zmierzona przez satelitę jest niska (10,0 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 9 323ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 17dni
- 18 mar 2026 – 3 kwi 2026
- Dotknięte gminy
- 1
- dystryktów
- Początek
- 18 mar
- 2026
- Detekcje cieplne
- 152
- w jednym punkcie cieplnym: 10 MW
- Zagrożenie na starcie
- 9
- Niskie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 27MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Przed wybuchem pożaru przez jeden dzień nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
Ten teren już wcześniej płonął
82% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 182 ha w 2016 r., 2 747 ha w 2017 r., 874 ha w 2018 r., 2 263 ha w 2019 r., 5 029 ha w 2020 r., 2 700 ha w 2021 r., 410 ha w 2022 r., 2 135 ha w 2023 r., 4 444 ha w 2024 r., 1 038 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 7 679 ha, które spłonęły wcześniej.
- 1 776 ha Pożar: Mae Taeng, marzec 2017 łącznie 2 012 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 488 ha Pożar: Mae Taeng, marzec 2020 łącznie 1 891 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 347 ha Pożar: Mae Taeng, marzec 2024 łącznie 2 596 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 289 ha Pożar: Mae Taeng, kwiecień 2024 łącznie 1 870 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 962 ha Pożar: Mae Taeng, marzec 2023 łącznie 1 006 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Bangkok — geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
9 371 ha dotarł 18 mar6,6 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 20 ha zabudowy i mieszkało około 2 600 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 18 mar | 32,3 °C | 35 % | 17 km/h | 0,0 mm | Niskie 9 |
| 19 mar | 33,1 °C | 34 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niskie 11 |
| 20 mar | 31,9 °C | 37 % | 20 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 21 mar | 32,6 °C | 42 % | 30 km/h | 2,4 mm | Bardzo niskie 5 |
| 22 mar | 33,1 °C | 35 % | 41 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 13 |
| 23 mar | 33,6 °C | 32 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 24 mar | 33,9 °C | 31 % | 25 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 25 mar | 34,3 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 26 mar | 34,8 °C | 29 % | 23 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 19 |
| 27 mar | 35,5 °C | 30 % | 29 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 20 |
| 28 mar | 35,7 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Wysokie 23 |
| 29 mar | 36,0 °C | 20 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 30 mar | 35,3 °C | 28 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 31 mar | 35,9 °C | 30 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 1 kwi | 34,5 °C | 37 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 2 kwi | 36,0 °C | 30 % | 28 km/h | 0,0 mm | Wysokie 24 |
| 3 kwi | 37,0 °C | 27 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 4 kwi po | 35,2 °C | 35 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 5 kwi po | 35,8 °C | 36 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 6 kwi po | 35,3 °C | 38 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 25 |
| 7 kwi po | 34,7 °C | 41 % | 32 km/h | 0,1 mm | Wysokie 26 |
| 8 kwi po | 35,6 °C | 32 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 9 kwi po | 35,1 °C | 31 % | 34 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 10 kwi po | 35,8 °C | 27 % | 44 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 11 kwi po | 35,7 °C | 26 % | 41 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 12 kwi po | 36,5 °C | 26 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 13 kwi po | 36,8 °C | 28 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus3 kwietnia 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 99 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 64, czyli 4,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 152Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Mae Taeng?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 18 marca 2026 do 3 kwietnia 2026 (17 dni). Obrys datuje go od 22 marca 2026 do 2 kwietnia 2026.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 9 323 ha (93,2 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Pożar objął tylko jedną jednostkę: Mae Taeng (9 371 ha, 6,6 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 37,0 °C, wilgotność spadła do 20 %, a porywy wiatru osiągały 41 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 28, klasa: Wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Tajlandia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
- Ostatni dzień z ogniem: 2 kwietnia 2026 → 3 kwietnia 2026.
- Data początku: 22 marca 2026 → 18 marca 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 2 poligony.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 22 marca 2026 do 2 kwietnia 2026. 152 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.