Przejdź do treści
worldfires
TH · Tajlandia · –

Pożar: Mae Taeng, marzec 2024 แม่แตง · Mae Taeng

Wygasły · ostatnie wykrycie: 13 mar 2024, 18:42 UTC

Pożar wybuchł 5 marca 2024 na terenie gminy Mae Taeng (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 9 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 596 ha, obejmujący obszar jednej gminy.

To 56. co do wielkości pożar w regionie Chiang Mai Province od 2016 roku (spośród 319 z własną stroną). Tajlandia, 2024: 60. miejsce na 277.

Moc zmierzona przez satelitę jest niska (14,7 MW w najsilniejszym punkcie cieplnym), bardziej typowa dla wypalania traw lub ściernisk albo powolnego pożaru pokrywy gleby niż dla dużego pożaru koron drzew.

Spalona powierzchnia
2 596ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
9dni
5 mar 2024 – 13 mar 2024
Dotknięte gminy
1
dystryktów
Początek
5 mar
2024
Detekcje cieplne
87
w jednym punkcie cieplnym: 15 MW
Zagrożenie na starcie
36
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
32MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 5 mar13 mar
13 mar 2024

Jak się rozwijał, dzień po dniu

6 mar 2024 · 42 MW · 13 7 mar 2024 · 22 MW · 7 8 mar 2024 · 20 MW · 7 9 mar 2024 · 13 MW · 7 10 mar 2024 · 44 MW · 21 11 mar 2024 · 85 MW · 16 12 mar 2024 · 30 MW · 14 13 mar 2024 · 3 MW · 2
6 mar 8 mar 11 mar

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

38°maksimum
40km/h · najsilniejszy poryw
22%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 22. Deszcz przyszedł po pożarze: 10,2 mm, 20 mar.

Ten teren już wcześniej płonął

93% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 874 ha w 2016 r., 1 750 ha w 2017 r., 751 ha w 2018 r., 828 ha w 2019 r., 766 ha w 2020 r., 523 ha w 2021 r., 739 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 413 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 2,9% obszaru porównawczego: Berlin (26 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mae Taeng แม่แตง tu się zaczął
    2 610 ha dotarł 6 mar
    1,8 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana2,9 ha
Mieszkańcy≈ 400

W obrysie znajdowało się około 2,9 ha zabudowy i mieszkało około 400 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
5 mar 37,7 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 36
6 mar 37,4 °C 22 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 36
7 mar 35,8 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 36
8 mar 36,6 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Wysokie 36
9 mar 37,7 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 36
10 mar 36,7 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 36
11 mar 36,7 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 36
12 mar 36,5 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 40
13 mar 36,6 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Wysokie 36
14 mar po 36,3 °C 23 % 21 km/h 0,0 mm Wysokie 36
15 mar po 35,8 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 36
16 mar po 37,0 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 36
17 mar po 37,3 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 38
18 mar po 38,0 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 36
19 mar po 36,8 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 36
20 mar po 30,8 °C 70 % 32 km/h 10,2 mm Bardzo niskie 1

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 36,2 i minimalnej wilgotności 23 %; wcześniej: 22 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 60.

FWI na starcie 36,2
Minimalna wilgotność 23 %
Dni bez deszczu 22
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Mae Suai, kwiecień 2023
1 006 ha 10 dni FWI 36,3 Min. wilgotność 24 % 65 km stąd, 2023 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 6,0 mm, 30 kwi.

Co się z nimi stało

9 dni
mediana czasu trwania
1 402 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
1,8 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 29 z 60)

Był 1,9 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 9 dni (mediana: 9 dni).

Większą powierzchnię spaliło tylko 8 z 60 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 31 z 60 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

10,2 mmpierwszy deszcz
20 mar7 dni po końcu
40km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 13 mar, a 20 mar spadło 10,2 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 29 z 60, z medianą 1,8 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 27 lut 2024
Po · 20 mar 2024

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

15 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 49 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 38, czyli 2,5 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.549 µg/m³
Dni powyżej normy10 dni
PM1072 µg/m³
Grubość optyczna1,30
4 mar7 mar10 mar13 mar
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 87Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Tajlandia

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mae Taeng?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 5 marca 2024 do 13 marca 2024 (9 dni). Obrys datuje go od 6 marca 2024 do 12 marca 2024.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 2 596 ha (26,0 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Pożar objął tylko jedną jednostkę: Mae Taeng (2 610 ha, 1,8 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 37,7 °C, wilgotność spadła do 22 %, a porywy wiatru osiągały 40 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 40, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Tajlandia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 60. Mediana czasu trwania wyniosła 9 dni, a mediana powierzchni 1 402 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 8 z 60 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 31 z 60 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 1,8 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 12 marca 2024 → 13 marca 2024.
  2. Data początku: 6 marca 2024 → 5 marca 2024.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 199 · 191.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 6 marca 2024 do 12 marca 2024. 87 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.