Przejdź do treści
worldfires
TH · Tajlandia · →

Pożar: Mae Chan, marzec 2026 แม่จัน · Mae Fa Luang, Mae Chan

Wygasły · ostatnie wykrycie: 4 kwi 2026, 06:19 UTC

Pożar wybuchł 26 marca 2026 na terenie gminy Mae Chan (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 10 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 232 ha, obejmujący obszar 2 gmin.

To 63. co do wielkości pożar w regionie Chiang Rai Province od 2016 roku (spośród 187 z własną stroną). Tajlandia, 2026: 271. miejsce na 689.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
2 232ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
10dni
26 mar 2026 – 4 kwi 2026
Dotknięte gminy
2
dystryktów
Początek
26 mar
2026
Detekcje cieplne
102
w jednym punkcie cieplnym: 68 MW
Zagrożenie na starcie
19
Umiarkowane · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
138MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 26 mar4 kwi
4 kwi 2026

Jak się rozwijał, dzień po dniu

26 mar 2026 · 25 MW · 4 27 mar 2026 · 165 MW · 18 28 mar 2026 · 404 MW · 27 29 mar 2026 · 394 MW · 30 30 mar 2026 · 41 MW · 13 31 mar 2026 · 22 MW · 4 1 kwi 2026 · 30 MW · 3 4 kwi 2026 · 24 MW · 3
26 mar 28 mar 30 mar 1 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

37°maksimum
41km/h · najsilniejszy poryw
20%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 9.

Ten teren już wcześniej płonął

97% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 883 ha w 2016 r., 1 935 ha w 2019 r., 1 714 ha w 2020 r., 2 192 ha w 2023 r., 73 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 173 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 2,5% obszaru porównawczego: Berlin (22 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mae Fa Luang แม่ฟ้าหลวง
    1 336 ha dotarł 26 mar
    2,0 %
  2. Mae Chan แม่จัน tu się zaczął
    907 ha dotarł 26 mar
    1,2 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana3,8 ha
Mieszkańcy≈ 350

W obrysie znajdowało się około 3,8 ha zabudowy i mieszkało około 350 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
26 mar 35,3 °C 31 % 19 km/h 0,0 mm Umiarkowane 19
27 mar 35,8 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 21
28 mar 36,3 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 24
29 mar 36,6 °C 20 % 41 km/h 0,0 mm Wysokie 28
30 mar 36,3 °C 27 % 29 km/h 0,0 mm Wysokie 26
31 mar 36,8 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 25
1 kwi 35,6 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 25
2 kwi 36,7 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 26
3 kwi 37,5 °C 29 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 25
4 kwi 37,1 °C 31 % 25 km/h 0,0 mm Wysokie 27
5 kwi po 37,4 °C 32 % 25 km/h 0,0 mm Wysokie 27
6 kwi po 36,9 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 27
7 kwi po 36,1 °C 39 % 29 km/h 0,6 mm Wysokie 23
8 kwi po 36,1 °C 35 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 25
9 kwi po 35,7 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 25
10 kwi po 35,9 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 30
11 kwi po 37,2 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 31

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 19 mar 2026
Po · 11 kwi 2026

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

31 marca 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 123 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 87, czyli 5,8 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5123 µg/m³
Dni powyżej normy12 dni
PM10149 µg/m³
Grubość optyczna1,84
24252627282930311234
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 102Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Tajlandia ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mae Chan?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 26 marca 2026 do 4 kwietnia 2026 (10 dni). Obrys datuje go od 26 marca 2026 do 1 kwietnia 2026.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 2 232 ha (22,3 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (2): Mae Fa Luang (1 336 ha, 2,0 %); Mae Chan (907 ha, 1,2 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 36,8 °C, wilgotność spadła do 20 %, a porywy wiatru osiągały 41 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 28, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Tajlandia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 1 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 1 kwietnia 2026 → 4 kwietnia 2026.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 199 · 191.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 26 marca 2026 do 1 kwietnia 2026. 102 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.