Przejdź do treści
worldfires
TH · Tajlandia · →

Pożar: Mae Chan, marzec 2023 แม่จัน · Mae Chan, Mueang Chiang Rai, Mae Fa Luang

Wygasły · ostatnie wykrycie: 20 kwi 2023, 07:04 UTC

Pożar wybuchł 21 marca 2023 na terenie gminy Mae Chan (Tajlandia), a satelity rejestrowały ogień przez 31 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 17 804 ha, obejmujący obszar 3 gmin.

To 3. co do wielkości pożar w regionie Chiang Rai Province od 2016 roku (spośród 187 z własną stroną). Tajlandia, 2023: 3. miejsce na 369.

Porównaj z…
Spalona powierzchnia
17 804ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
31dni
21 mar 2023 – 20 kwi 2023
Dotknięte gminy
3
dystryktów
Początek
21 mar
2023
Detekcje cieplne
865
w jednym punkcie cieplnym: 65 MW
Zagrożenie na starcie
14
Umiarkowane · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
141MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 21 mar20 kwi
20 kwi 2023

Jak się rozwijał, dzień po dniu

21 mar 2023 · 6 MW · 4 22 mar 2023 · 26 MW · 11 23 mar 2023 · 177 MW · 42 24 mar 2023 · 59 MW · 27 25 mar 2023 · 226 MW · 54 26 mar 2023 · 307 MW · 78 27 mar 2023 · 104 MW · 38 28 mar 2023 · 179 MW · 56 29 mar 2023 · 127 MW · 44 30 mar 2023 · 190 MW · 41 31 mar 2023 · 172 MW · 33 1 kwi 2023 · 132 MW · 42 2 kwi 2023 · 52 MW · 8 3 kwi 2023 · 33 MW · 13 4 kwi 2023 · 122 MW · 24 5 kwi 2023 · 422 MW · 59 6 kwi 2023 · 97 MW · 20 7 kwi 2023 · 91 MW · 23 8 kwi 2023 · 79 MW · 13 9 kwi 2023 · 37 MW · 10 10 kwi 2023 · 72 MW · 6 11 kwi 2023 · 10 MW · 3 12 kwi 2023 · 74 MW · 18 13 kwi 2023 · 106 MW · 14 14 kwi 2023 · 193 MW · 27 15 kwi 2023 · 155 MW · 33 16 kwi 2023 · 308 MW · 48 17 kwi 2023 · 346 MW · 34 18 kwi 2023 · 91 MW · 7 19 kwi 2023 · 340 MW · 32 20 kwi 2023 · 27 MW · 3
21 mar 26 mar 31 mar 5 kwi 10 kwi 15 kwi 20 kwi

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

41°maksimum
38km/h · najsilniejszy poryw
20%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 0. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,0 mm, 22 kwi.

Ten teren już wcześniej płonął

89% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 6 538 ha w 2016 r., 14 639 ha w 2019 r., 10 799 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 15 773 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 20% obszaru porównawczego: Berlin (178 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Mae Chan แม่จัน tu się zaczął
    9 491 ha dotarł 22 mar
    13 %
  2. Mueang Chiang Rai เมืองเชียงราย
    7 117 ha dotarł 21 mar
    4,5 %
  3. Mae Fa Luang แม่ฟ้าหลวง
    1 291 ha dotarł 22 mar
    2,0 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana20 ha
Mieszkańcy≈ 1 700

W obrysie znajdowało się około 20 ha zabudowy i mieszkało około 1 700 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
21 mar 33,8 °C 37 % 30 km/h 0,1 mm Umiarkowane 14
22 mar 35,8 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 22
23 mar 35,6 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Umiarkowane 21
24 mar 34,7 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Umiarkowane 21
25 mar 34,6 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 22
26 mar 36,0 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 23
27 mar 34,8 °C 32 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 25
28 mar 36,7 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Wysokie 29
29 mar 34,9 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 27
30 mar 35,9 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 26
31 mar 36,1 °C 27 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 27
1 kwi 36,6 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 30
2 kwi 36,5 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 32
3 kwi 35,2 °C 27 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 32
4 kwi 36,8 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 31
5 kwi 36,9 °C 20 % 21 km/h 0,0 mm Wysokie 32
6 kwi 36,3 °C 27 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 35
7 kwi 37,0 °C 30 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 33
8 kwi 37,0 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 32
9 kwi 38,2 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 32
10 kwi 38,9 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Wysokie 31
11 kwi 39,1 °C 26 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 31
12 kwi 39,2 °C 22 % 18 km/h 0,0 mm Wysokie 33
13 kwi 39,4 °C 28 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 34
14 kwi 40,2 °C 22 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 36
15 kwi 39,0 °C 24 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 37
16 kwi 39,7 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 37
17 kwi 38,7 °C 32 % 27 km/h 0,0 mm Bardzo wysokie 38
18 kwi 40,6 °C 26 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 34
19 kwi 40,3 °C 24 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 36
20 kwi 39,9 °C 26 % 26 km/h 0,8 mm Wysokie 33
21 kwi po 38,4 °C 30 % 28 km/h 0,6 mm Wysokie 32
22 kwi po 37,0 °C 35 % 30 km/h 2,0 mm Umiarkowane 20

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 14 mar 2023
Po · 27 kwi 2023

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

27 marca 2023 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 185 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 107, czyli 7,1 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.5185 µg/m³
Dni powyżej normy34 dni
PM10265 µg/m³
Grubość optyczna1,88
20212223242526272829303112345678910111213141516171819202122
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 865Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Tajlandia ›

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Mae Chan?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 21 marca 2023 do 20 kwietnia 2023 (31 dni). Obrys datuje go od 22 marca 2023 do 19 kwietnia 2023.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 17 804 ha (178,0 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (3): Mae Chan (9 491 ha, 13 %); Mueang Chiang Rai (7 117 ha, 4,5 %); Mae Fa Luang (1 291 ha, 2,0 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 40,6 °C, wilgotność spadła do 20 %, a porywy wiatru osiągały 38 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 38, klasa: Bardzo wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Tajlandia (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Numer alarmowy: 199 · 191 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 19 kwietnia 2023 → 20 kwietnia 2023.
  2. Data początku: 22 marca 2023 → 21 marca 2023.

RSS Zmiany tej strony

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność. To nie jest służba ratunkowa: jeśli teraz płonie, dzwoń pod 199 · 191.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 5 poligonów.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 22 marca 2023 do 19 kwietnia 2023. 865 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia ›

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.