Pożar: Liúpo, 27 września 2026 Mogincual, Liúpo
Pożar wybuchł 27 września 2026 na terenie gminy Liúpo (Mozambik), a satelity rejestrowały ogień przez 38 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 11 111 ha, obejmujący obszar 2 gmin.
To 44. co do wielkości pożar w regionie Nampula od 2016 roku (spośród 392 z własną stroną). Mozambik, 2026: 88. miejsce na 561.
Porównaj z…
Czy nadal płonie?
Brak wykryć od 3 lis 2026, 11:44 UTC. Zwykle oznacza to, że z kosmosu nie widać już płomieni, choć mogą pozostawać zarzewia. Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
- Spalona powierzchnia
- 11 111ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 38dni
- 27 wrz 2026 – 3 lis 2026
- Dotknięte gminy
- 2
- dystryktów
- Początek
- 27 wrz
- 2026
- Detekcje cieplne
- 416
- w jednym punkcie cieplnym: 42 MW
- Zagrożenie na starcie
- 6
- Niskie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 96MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 3.
Ten teren już wcześniej płonął
81% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 2 567 ha w 2016 r., 3 359 ha w 2017 r., 2 113 ha w 2018 r., 2 329 ha w 2019 r., 39 ha w 2020 r., 3 787 ha w 2021 r., 471 ha w 2022 r., 3 896 ha w 2023 r., 2 856 ha w 2024 r., 4 669 ha w 2025 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 8 987 ha, które spłonęły wcześniej.
- 1 970 ha Pożar: Liúpo, październik 2023 łącznie 7 097 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 808 ha Pożar: Mogincual, październik 2021 łącznie 3 693 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 347 ha Pożar: Liúpo, październik 2025 łącznie 15 883 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 127 ha Pożar: Liúpo, listopad 2022 łącznie 4 534 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 82 ha Pożar: Liúpo, wrzesień 2025 łącznie 4 740 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 28 ha Pożar: Liúpo, wrzesień 2020 łącznie 4 055 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
7 452 ha dotarł 27 wrz3,2 %
-
Liúpo tu się zaczął3 728 ha dotarł 27 wrz1,8 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2025W obrysie znajdowało się około 19 ha zabudowy i mieszkało około 2 800 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · modele prognostyczne, tymczasowo do czasu reanalizy ERA5
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27 wrz | 29,3 °C | 63 % | 45 km/h | 2,6 mm | Niskie 6 |
| 28 wrz | 31,5 °C | 60 % | 56 km/h | 1,0 mm | Umiarkowane 11 |
| 29 wrz | 29,0 °C | 63 % | 42 km/h | 1,0 mm | Niskie 9 |
| 30 wrz | 28,4 °C | 61 % | 47 km/h | 2,3 mm | Niskie 6 |
| 1 paź | 28,5 °C | 55 % | 49 km/h | 0,9 mm | Niskie 10 |
| 2 paź | 28,2 °C | 58 % | 36 km/h | 0,6 mm | Niskie 10 |
| 3 paź | 26,6 °C | 70 % | 34 km/h | 2,4 mm | Bardzo niskie 3 |
| 4 paź | 28,2 °C | 63 % | 36 km/h | 2,2 mm | Bardzo niskie 3 |
| 5 paź | 28,5 °C | 65 % | 37 km/h | 2,2 mm | Bardzo niskie 3 |
| 6 paź | 29,7 °C | 58 % | 42 km/h | 0,0 mm | Niskie 8 |
| 7 paź | 31,2 °C | 57 % | 52 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 8 paź | 29,6 °C | 61 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 9 paź | 30,0 °C | 60 % | 39 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 12 |
| 10 paź | 29,6 °C | 52 % | 47 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 16 |
| 11 paź | 29,1 °C | 58 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 16 |
| 12 paź | 29,0 °C | 54 % | 37 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 14 |
| 13 paź | 29,8 °C | 58 % | 41 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 15 |
| 14 paź | 30,3 °C | 57 % | 43 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 16 |
| 15 paź | 30,4 °C | 56 % | 38 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 15 |
| 16 paź | 29,9 °C | 52 % | 41 km/h | 1,7 mm | Niskie 9 |
| 17 paź | 29,4 °C | 57 % | 41 km/h | 0,5 mm | Umiarkowane 14 |
| 18 paź | 30,3 °C | 48 % | 50 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 20 |
| 19 paź | 30,8 °C | 57 % | 56 km/h | 0,6 mm | Umiarkowane 20 |
| 20 paź | 35,6 °C | 35 % | 59 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 21 paź | 33,7 °C | 53 % | 60 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 22 paź | 34,2 °C | 48 % | 58 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 23 paź | 35,2 °C | 42 % | 52 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 24 paź | 29,9 °C | 65 % | 38 km/h | 0,5 mm | Umiarkowane 16 |
| 25 paź | 29,8 °C | 55 % | 52 km/h | 0,3 mm | Umiarkowane 21 |
| 26 paź | 29,5 °C | 57 % | 36 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 27 paź | 30,4 °C | 64 % | 47 km/h | 1,4 mm | Umiarkowane 12 |
| 28 paź | 36,2 °C | 38 % | 50 km/h | 0,1 mm | Wysokie 32 |
| 29 paź | 34,2 °C | 45 % | 51 km/h | 5,4 mm | Niskie 10 |
| 30 paź | 28,3 °C | 49 % | 58 km/h | 1,7 mm | Umiarkowane 12 |
| 31 paź | 28,3 °C | 49 % | 51 km/h | 0,4 mm | Umiarkowane 18 |
| 1 lis | 28,8 °C | 48 % | 41 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 17 |
| 2 lis | 30,0 °C | 50 % | 45 km/h | 0,0 mm | Umiarkowane 18 |
| 3 lis | 29,4 °C | 60 % | 44 km/h | 0,2 mm | Umiarkowane 19 |
| 4 lis po | 30,3 °C | 59 % | 47 km/h | 0,1 mm | Umiarkowane 20 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Dym
CAMS · Copernicus9 października 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 64 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 29, czyli 1,9 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tabela detekcji · 416Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 27 354 haLiúposierpień 2026 · 31 dni · 14 km stąd
- 15 883 haLiúpo9 października 2025 · 40 dni · 18 km stąd
- 13 785 haLiúpo18 września 2018 · 19 dni · 18 km stąd
- 18 931 haLiúpo3 października 2022 · 14 dni · 19 km stąd
- 16 681 haLiúpo6 września 2020 · 23 dni · 25 km stąd
- 11 656 haLiúpo15 października 2017 · 13 dni · 32 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Liúpo?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 27 września 2026 do 3 listopada 2026 (38 dni). Obrys datuje go od 4 października 2026 do 2 listopada 2026.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 11 111 ha (111,1 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (2): Mogincual (7 452 ha, 3,2 %); Liúpo (3 728 ha, 1,8 %).
- Czy pożar: Liúpo nadal jest aktywny?
- Brak wykryć ognia od 3 lis 2026, 11:44 UTC. Brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia.
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 36,2 °C, wilgotność spadła do 35 %, a porywy wiatru osiągały 60 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 34, klasa: Wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mozambik (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony · 4 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
- Powierzchnia: 10 833 → 11 097 ha.
- Powierzchnia: 10 554 → 10 833 ha.
- Powierzchnia: 10 081 → 10 554 ha.
- Powierzchnia: 9 701 → 10 081 ha.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 3 poligony.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 4 października 2026 do 2 listopada 2026. 416 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: model ECMWF IFS, wstępnie, do czasu nadejścia reanalizy ERA5.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.