Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 8 mar 2021 – 26 mar 2021
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 8 marca 2021 na terenie gminy Lawksawk (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 19 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 3 025 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 264. co do wielkości pożar w regionie Shan od 2016 roku (spośród 625 z własną stroną). Mjanma, 2021: 85. miejsce na 190.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 8 mar 2021 do 26 mar 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 32 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 18 marca 2021; detekcje tego dnia: 16.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 15.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,8 °C i minimalna wilgotność 29 % w dniu 20 marca 2021; porywy 34 km/h w dniu 23 marca 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-03-08 | 5 | 48 | 32,2 | 14,5 | 29 | 10,9 | 30,6 | 0 | 26,8 | alto | 1 |
| 2021-03-09 | 12 | 49 | 33,4 | 14,1 | 27 | 9,7 | 26,6 | 0 | 26,6 | alto | 1 |
| 2021-03-10 | 14 | 82 | 33,2 | 13,9 | 29 | 10,1 | 29,5 | 0 | 27,5 | alto | 1 |
| 2021-03-11 | 2 | 10 | 33 | 14,8 | 33 | 10 | 29,2 | 0 | 26,2 | alto | 1 |
| 2021-03-12 | 6 | 13 | 34,3 | 16,6 | 28 | 11,1 | 31 | 0 | 27,5 | alto | 1 |
| 2021-03-13 | 9 | 102 | 34,8 | 15 | 27 | 7,8 | 24,8 | 0 | 25,8 | alto | 1 |
| 2021-03-14 | 4 | 15 | 34,9 | 16,9 | 30 | 11,2 | 31 | 0 | 28,7 | alto | 1 |
| 2021-03-15 | 9 | 54 | 34,9 | 17,5 | 30 | 10,8 | 31,3 | 0 | 28,9 | alto | 1 |
| 2021-03-16 | 3 | 9 | 35,7 | 16,5 | 30 | 7,9 | 24,5 | 0 | 27,4 | alto | 1 |
| 2021-03-17 | 4 | 33 | 35,8 | 17,1 | 30 | 6,7 | 23,4 | 0 | 27 | alto | 1 |
| 2021-03-18 | 16 | 236 | 36,1 | 16,5 | 25 | 7,3 | 22,7 | 0 | 28 | alto | 1 |
| 2021-03-19 | 24 | 168 | 36,6 | 17,9 | 28 | 7,8 | 25,6 | 0 | 28,8 | alto | 1 |
| 2021-03-20 | 26 | 215 | 36,8 | 18,5 | 29 | 8,4 | 24,8 | 0 | 29,7 | alto | 1 |
| 2021-03-21 | 5 | 47 | 36,6 | 18,8 | 26 | 7,9 | 22 | 0 | 29,8 | alto | 1 |
| 2021-03-22 | 4 | 42 | 36,1 | 18,7 | 25 | 9,4 | 29,2 | 0 | 31,4 | alto | 1 |
| 2021-03-23 | 10 | 120 | 35,6 | 18,6 | 35 | 12,1 | 33,8 | 0,2 | 32,2 | alto | 1 |
| 2021-03-24 | 5 | 33 | 35,6 | 19,7 | 30 | 11,3 | 32,8 | 0,3 | 32 | alto | 1 |
| 2021-03-25 | 3 | 12 | 36,6 | 19 | 31 | 8,7 | 29,5 | 0 | 30,4 | alto | 1 |
| 2021-03-26 | 3 | 8 | 34,2 | 20,4 | 36 | 9,8 | 31 | 0 | 30 | alto | 1 |
| 2021-03-27 | 0 | 0 | 36,1 | 18 | 25 | 7,7 | 24,8 | 0 | 30,7 | alto | 0 |
| 2021-03-28 | 0 | 0 | 34,1 | 17,7 | 33 | 8,6 | 26,6 | 0 | 31 | alto | 0 |
| 2021-03-29 | 0 | 0 | 31,5 | 20,5 | 41 | 8,7 | 29,2 | 0 | 26,8 | alto | 0 |
| 2021-03-30 | 0 | 0 | 34,1 | 16,6 | 27 | 14,4 | 42,1 | 0 | 34,3 | alto | 0 |
| 2021-03-31 | 0 | 0 | 36,1 | 19,3 | 25 | 14,7 | 42,1 | 0 | 37,4 | alto | 0 |
| 2021-04-01 | 0 | 0 | 36,5 | 19,7 | 26 | 14,5 | 41,8 | 0 | 37,7 | alto | 0 |
| 2021-04-02 | 0 | 0 | 36,6 | 19,4 | 29 | 9,6 | 30,2 | 0 | 33,8 | alto | 0 |
| 2021-04-03 | 0 | 0 | 35,7 | 18,6 | 28 | 7 | 24,1 | 0 | 32,1 | alto | 0 |
| 2021-04-04 | 0 | 0 | 26,8 | 20,3 | 48 | 10,7 | 31,3 | 2 | 9,2 | bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 15. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,0 mm, 4 kwi.
57% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 63 ha w 2016 r., 648 ha w 2017 r., 107 ha w 2018 r., 884 ha w 2019 r., 594 ha w 2020 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 1 712 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 mar | 32,2 °C | 29 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 9 mar | 33,4 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 10 mar | 33,2 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 11 mar | 33,0 °C | 33 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 12 mar | 34,3 °C | 28 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 13 mar | 34,8 °C | 27 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 26 |
| 14 mar | 34,9 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 15 mar | 34,9 °C | 30 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 16 mar | 35,7 °C | 30 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 17 mar | 35,8 °C | 30 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 18 mar | 36,1 °C | 25 % | 23 km/h | 0,0 mm | Wysokie 28 |
| 19 mar | 36,6 °C | 28 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 29 |
| 20 mar | 36,8 °C | 29 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 21 mar | 36,6 °C | 26 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 22 mar | 36,1 °C | 25 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 23 mar | 35,6 °C | 35 % | 34 km/h | 0,2 mm | Wysokie 32 |
| 24 mar | 35,6 °C | 30 % | 33 km/h | 0,3 mm | Wysokie 32 |
| 25 mar | 36,6 °C | 31 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 26 mar | 34,2 °C | 36 % | 31 km/h | 0,0 mm | Wysokie 30 |
| 27 mar po | 36,1 °C | 25 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 28 mar po | 34,1 °C | 33 % | 27 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 29 mar po | 31,5 °C | 41 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 27 |
| 30 mar po | 34,1 °C | 27 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 31 mar po | 36,1 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 1 kwi po | 36,5 °C | 26 % | 42 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 2 kwi po | 36,6 °C | 29 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 3 kwi po | 35,7 °C | 28 % | 24 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 4 kwi po | 26,8 °C | 48 % | 31 km/h | 2,0 mm | Niskie 9 |
Zaczął się przy FWI 26,8 i minimalnej wilgotności 29 %; wcześniej: 15 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 25.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,6 mm, 19 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,9 mm, 7 kwi.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (3 025 ha przy medianie 2 477 ha) i trwał 19 dni (mediana: 14 dni).
W 10 z 25 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 2,4 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 26 mar, a 4 kwi spadło 2,0 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 15 z 25, z medianą 2,4 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.