Przejdź do treści
worldfires
MM · Mjanma · –

Pożar: Lawksawk, 19 lutego 2024 Lawksawk, Hopong, Taunggyi

Wygasły · ostatnie wykrycie: 25 mar 2024, 07:28 UTC

Pożar wybuchł 19 lutego 2024 na terenie gminy Lawksawk (Mjanma), a satelity rejestrowały ogień przez 35 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 36 790 ha, obejmujący obszar 4 gmin.

To 2. co do wielkości pożar w regionie Shan od 2016 roku (spośród 625 z własną stroną). Mjanma, 2024: 2. miejsce na 174.

Spalona powierzchnia
36 790ha
obrys GWIS (Copernicus)
Czas trwania
35dni
19 lut 2024 – 24 mar 2024
Dotknięte gminy
4
gmin
Początek
19 lut
2024
Detekcje cieplne
3 243
w jednym punkcie cieplnym: 98 MW
Zagrożenie na starcie
24
Wysokie · wskaźnik FWI
Średnia moc dzienna
728MW
wykryta moc na dobę, średnio

Gdzie płonęło

PUNKTY CIEPLNE WEDŁUG DNI 19 lut24 mar
25 mar 2024

Jak się rozwijał, dzień po dniu

19 lut 2024 · 442 MW · 61 20 lut 2024 · 121 MW · 13 21 lut 2024 · 50 MW · 16 22 lut 2024 · 149 MW · 23 23 lut 2024 · 167 MW · 24 24 lut 2024 · 332 MW · 50 25 lut 2024 · 121 MW · 25 26 lut 2024 · 124 MW · 17 27 lut 2024 · 95 MW · 15 28 lut 2024 · 601 MW · 57 29 lut 2024 · 211 MW · 49 1 mar 2024 · 923 MW · 114 2 mar 2024 · 1 040 MW · 116 3 mar 2024 · 2 731 MW · 267 4 mar 2024 · 1 714 MW · 200 5 mar 2024 · 1 955 MW · 161 6 mar 2024 · 1 344 MW · 190 7 mar 2024 · 771 MW · 99 8 mar 2024 · 636 MW · 146 9 mar 2024 · 935 MW · 124 10 mar 2024 · 1 644 MW · 198 11 mar 2024 · 1 094 MW · 179 12 mar 2024 · 3 688 MW · 445 13 mar 2024 · 465 MW · 76 14 mar 2024 · 1 110 MW · 148 15 mar 2024 · 309 MW · 32 16 mar 2024 · 421 MW · 64 17 mar 2024 · 393 MW · 102 18 mar 2024 · 151 MW · 28 19 mar 2024 · 405 MW · 42 20 mar 2024 · 862 MW · 114 21 mar 2024 · 107 MW · 2 23 mar 2024 · 88 MW · 14 24 mar 2024 · 72 MW · 19 25 mar 2024 · 223 MW · 13
19 lut 26 lut 4 mar 12 mar 18 mar

Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.

Pogoda w czasie pożaru

34°maksimum
39km/h · najsilniejszy poryw
30%najniższa wilgotność

Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 33.

Ten teren już wcześniej płonął

68% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 7 656 ha w 2016 r., 9 761 ha w 2017 r., 664 ha w 2018 r., 5 513 ha w 2019 r., 7 073 ha w 2020 r., 8 812 ha w 2021 r., 6 532 ha w 2022 r., 11 584 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 24 880 ha, które spłonęły wcześniej.

Jak duży jest ten pożar?

10 km
Spłonęła powierzchnia równa 41% obszaru porównawczego: Berlin (368 km² wobec 892 km²).

Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).

Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.

Co stało się z każdą miejscowością

  1. Lawksawk tu się zaczął
    20 092 ha dotarł 19 lut
    3,9 %
  2. 15 925 ha dotarł 19 lut
    5,4 %
  3. 675 ha dotarł 19 lut
    0,3 %
  4. 361 ha dotarł 21 lut
    0,1 %

Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.

Ludzie i budynki w obrysie

GHSL 2025
Powierzchnia zabudowana4,2 ha
Mieszkańcy≈ 2 800

W obrysie znajdowało się około 4,2 ha zabudowy i mieszkało około 2 800 osób (GHSL 2025, szacunek satelitarny).

To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.

Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Pogoda dzień po dniu

Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dzień Maks. Min. wilgotność Najsilniejszy poryw Deszcz Zagrożenie (FWI)
19 lut 29,7 °C 32 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 24
20 lut 29,5 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 25
21 lut 29,7 °C 38 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 24
22 lut 31,0 °C 38 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 25
23 lut 31,2 °C 41 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 24
24 lut 30,3 °C 37 % 21 km/h 0,0 mm Wysokie 25
25 lut 31,5 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 25
26 lut 31,7 °C 39 % 21 km/h 0,0 mm Wysokie 25
27 lut 32,3 °C 35 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 26
28 lut 32,0 °C 32 % 35 km/h 0,0 mm Wysokie 30
29 lut 31,9 °C 35 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 26
1 mar 31,4 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 25
2 mar 32,2 °C 31 % 20 km/h 0,0 mm Wysokie 26
3 mar 32,1 °C 33 % 28 km/h 0,0 mm Wysokie 29
4 mar 32,6 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 29
5 mar 31,8 °C 31 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 31
6 mar 32,1 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 28
7 mar 32,3 °C 33 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 27
8 mar 32,8 °C 31 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 28
9 mar 32,3 °C 35 % 27 km/h 0,0 mm Wysokie 31
10 mar 32,9 °C 34 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 29
11 mar 33,0 °C 35 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 30
12 mar 32,5 °C 32 % 39 km/h 0,0 mm Wysokie 36
13 mar 32,1 °C 35 % 19 km/h 0,0 mm Wysokie 30
14 mar 31,2 °C 30 % 33 km/h 0,0 mm Wysokie 34
15 mar 32,3 °C 38 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 29
16 mar 32,4 °C 44 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 27
17 mar 32,8 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Wysokie 27
18 mar 33,2 °C 38 % 24 km/h 0,0 mm Wysokie 27
19 mar 33,9 °C 34 % 23 km/h 0,1 mm Wysokie 26
20 mar 34,1 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 32
21 mar 32,4 °C 38 % 28 km/h 7,4 mm Bardzo niskie 5
22 mar 28,7 °C 35 % 34 km/h 2,3 mm Niskie 8
23 mar 30,7 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Umiarkowane 17
24 mar 31,6 °C 33 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 24
25 mar po 32,7 °C 33 % 23 km/h 0,0 mm Wysokie 24
26 mar po 32,9 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Wysokie 22
27 mar po 33,2 °C 30 % 26 km/h 0,1 mm Wysokie 27
28 mar po 32,8 °C 34 % 23 km/h 0,4 mm Wysokie 25
29 mar po 32,3 °C 37 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 29
30 mar po 33,8 °C 37 % 31 km/h 0,0 mm Wysokie 29
31 mar po 34,6 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Wysokie 32
1 kwi po 35,2 °C 32 % 32 km/h 0,0 mm Wysokie 32
2 kwi po 34,5 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Wysokie 30
3 kwi po 35,5 °C 33 % 31 km/h 0,3 mm Wysokie 31

Jego bliźniaki: zaczęły się przy tej samej pogodzie

Zaczął się przy FWI 24,0 i minimalnej wilgotności 32 %; wcześniej: 33 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 48.

FWI na starcie 24,0
Minimalna wilgotność 32 %
Dni bez deszczu 33
ten pożar wybrane bliźniaki reszta okolicy
Niemal identycznePodobne

Kontury najbardziej podobnych bliźniaków

Pożar: Hopong, marzec 2022
2 153 ha 17 dni FWI 24,2 Min. wilgotność 31 % 15 km stąd, 2022 r.

Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 4,3 mm, 22 mar.

Co się z nimi stało

15 dni
mediana czasu trwania
2 825 ha
mediana powierzchni
100 %
przekroczyły 1 000 ha
3,0 mm
deszcz na koniec (mediana; miało go 16 z 48)

Był 13,0 raza większy od mediany swoich bliźniaków i trwał 35 dni (mediana: 15 dni).

Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 48 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 32 z 48 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,0 mm.

To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy

Jak się skończył

—pierwszy deszcz
—bez deszczu przez dziesięć dni
39km/h · maks. poryw

Uznano go za zakończony 24 mar, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Bliźniaki z deszczem na koniec: 16 z 48, z medianą 3,0 mm.

Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Jak wybiera się bliźniaka

  • Ta sama okolica: już zakończone pożary w odległości mniejszej niż 250 km od tego, od 2016 r.
  • Ten sam start: porównuje się FWI pierwszego dnia, minimalną wilgotność tego dnia i liczbę kolejnych dni bez deszczu przed nim. Suwak ustala, jak bardzo mogą się różnić.
  • Tylko strony z ostatecznymi danymi pogodowymi (reanaliza ERA5) liczonymi tak samo jak dla tego pożaru; pomijane są wypalania rolnicze i pastwisk oraz strony z danymi w weryfikacji.
  • Pomijane są pożary płonące w tym samym czasie co ten (tydzień przed lub po): dzielą ten sam okres pogody i nie liczą się jako precedens.
  • Są sortowane według podobieństwa, a rysuje się kontury pierwszych pięciu.

Jak to liczymy

Przed i po, z kosmosu

Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.

Przed · 12 lut 2024
Po · 31 mar 2024

Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.

Dym

CAMS · Copernicus

6 marca 2024 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 81 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 50, czyli 3,3 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).

Szczyt PM2.581 µg/m³
Dni powyżej normy26 dni
PM10117 µg/m³
Grubość optyczna1,00
24 lut1 mar7 mar13 mar19 mar
Dobra Dość dobra Umiarkowana Zła Bardzo zła Skrajnie zła

Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tabela detekcji · 3 243Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
⬇ Pobierz CSV Godziny w UTC. Każda detekcja to piksel 375 m: duży pożar daje ich setki przy jednym przelocie.
Data i godzinaSatelitaFRP (MW)LatLon

Inne pożary w pobliżu

Wszystkie pożary: Mjanma

Najczęstsze pytania

Jak długo trwał pożar: Lawksawk?
Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 19 lutego 2024 do 24 marca 2024 (35 dni). Obrys datuje go od 26 lutego 2024 do 17 marca 2024.
Jaką powierzchnię strawił?
Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 36 790 ha (367,9 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
Które gminy płonęły?
Gminy objęte pożarem (4): Lawksawk (20 092 ha, 3,9 %); Hopong (15 925 ha, 5,4 %); Taunggyi (675 ha, 0,3 %); Mongkaing (361 ha, 0,1 %).
Jaka była pogoda?
W czasie pożaru temperatura sięgnęła 34,1 °C, wilgotność spadła do 30 %, a porywy wiatru osiągały 39 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 36, klasa: Wysokie.
Skąd pochodzą te dane?
Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Mjanma (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Jak skończyły się pożary, które zaczęły się w tej okolicy przy podobnej pogodzie?
Pożary w odległości mniejszej niż 250 km, które od 2016 r. zaczęły się przy podobnym FWI, wilgotności i okresie suszy: 48. Mediana czasu trwania wyniosła 15 dni, a mediana powierzchni 2 825 ha; 100 % przekroczyło 1 000 ha. Większą powierzchnię spaliło tylko 2 z 48 bliźniaków. Pogoda pierwszego dnia nie wyjaśnia wszystkiego: liczą się też wiatr w kolejnych dniach, paliwo i gaszenie. W 32 z 48 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 3,0 mm.

Gdzie to sprawdzić

Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.

Weryfikacja satelitarna

Historia tej strony · 2 Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
  1. Ostatni dzień z ogniem: 17 marca 2024 → 24 marca 2024.
  2. Data początku: 26 lutego 2024 → 19 lutego 2024.

RSS Zmiany tej strony Z weryfikacjami i wersją do cytowania

Coś się nie zgadza na tej stronie?

Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.

Zgłoś błąd
Co Twoim zdaniem jest nie tak?

Twojego e-maila użyjemy tylko do odpowiedzi na to zgłoszenie. Prywatność.

Skąd to wiemy
  • Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 3 poligony.
  • Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 26 lutego 2024 do 17 marca 2024. 3 243 detekcje VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
  • Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
  • Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
  • Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2025, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.

Jak powstają strony pożarów: metodologia

Skąd pochodzą te dane

Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.