Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 21 gru 2025 – 25 gru 2025
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 21 grudnia 2025 na terenie gminy Kandi (Benin), a satelity rejestrowały ogień przez 5 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 2 120 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
Benin, 2025: 47. miejsce na 126.
Obwód GWIS w czasie zbliżonym do rzeczywistego, po zmianie warstwy (sierpień 2025): ten pożar nie jest porównywany z pożarami z wcześniejszych lat, bo od tamtej pory warstwa GWIS daje więcej i większych obwodów.
Propozycje: Kandi · 2017Kandi · 2016Kandi · 2021Kandi · 2024
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 21 gru 2025 do 25 gru 2025: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 66 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 24 grudnia 2025; detekcje tego dnia: 12.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 36,8 °C i minimalna wilgotność 19 % w dniu 23 grudnia 2025; porywy 28 km/h w dniu 21 grudnia 2025.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2025-12-21 | 0 | 0 | 35,2 | 20,8 | 19 | 12,1 | 28,4 | 0 | 44,5 | muy_alto | 1 |
| 2025-12-22 | 0 | 0 | 35,9 | 20,9 | 17 | 12,7 | 27,7 | 0 | 45,4 | muy_alto | 1 |
| 2025-12-23 | 2 | 79 | 36,8 | 20,4 | 19 | 11,1 | 27,4 | 0 | 44 | muy_alto | 1 |
| 2025-12-24 | 12 | 213 | 36 | 21,4 | 22 | 10,2 | 17,3 | 0 | 43,3 | muy_alto | 1 |
| 2025-12-25 | 19 | 37 | 36,4 | 21,5 | 22 | 9 | 19,4 | 0 | 42,4 | muy_alto | 1 |
| 2025-12-26 | 0 | 0 | 36,8 | 21,1 | 20 | 11,9 | 29,9 | 0 | 45,6 | muy_alto | 0 |
| 2025-12-27 | 0 | 0 | 37,2 | 22,4 | 18 | 11 | 28,1 | 0 | 44,9 | muy_alto | 0 |
| 2025-12-28 | 0 | 0 | 37,2 | 21,4 | 13 | 13,1 | 31,7 | 0 | 49,2 | muy_alto | 0 |
| 2025-12-29 | 0 | 0 | 37,5 | 22 | 18 | 11,5 | 29,2 | 0 | 47,7 | muy_alto | 0 |
| 2025-12-30 | 0 | 0 | 37,5 | 23,1 | 19 | 12,9 | 29,2 | 0 | 49,5 | muy_alto | 0 |
| 2025-12-31 | 0 | 0 | 37,6 | 21,7 | 18 | 16,1 | 34,9 | 0 | 53,5 | extremo | 0 |
| 2026-01-01 | 0 | 0 | 37,2 | 21,4 | 16 | 17,4 | 36,4 | 0 | 55,4 | extremo | 0 |
| 2026-01-02 | 0 | 0 | 37,2 | 22,1 | 18 | 15,6 | 33,8 | 0 | 53,5 | extremo | 0 |
| 2026-01-03 | 0 | 0 | 36,9 | 21,3 | 18 | 13,4 | 28,8 | 0 | 51,1 | extremo | 0 |
| 2026-01-04 | 0 | 0 | 36,5 | 21 | 19 | 15,7 | 33,1 | 0 | 53,1 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
98% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 1 149 ha w 2016 r., 1 246 ha w 2017 r., 18 ha w 2020 r., 1 127 ha w 2021 r., 619 ha w 2023 r., 325 ha w 2024 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 2 087 ha, które spłonęły wcześniej.
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 44 % powierzchni (Benin)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 gru | 35,2 °C | 19 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 22 gru | 35,9 °C | 17 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 23 gru | 36,8 °C | 19 % | 27 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 24 gru | 36,0 °C | 22 % | 17 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 25 gru | 36,4 °C | 22 % | 19 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 42 |
| 26 gru po | 36,8 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 46 |
| 27 gru po | 37,2 °C | 18 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 28 gru po | 37,2 °C | 13 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 29 gru po | 37,5 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 48 |
| 30 gru po | 37,5 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 50 |
| 31 gru po | 37,6 °C | 18 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 1 sty po | 37,2 °C | 16 % | 36 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 55 |
| 2 sty po | 37,2 °C | 18 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 3 sty po | 36,9 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 4 sty po | 36,5 °C | 19 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
19 grudnia 2025 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 87 µg/m³. Średnia z tego dnia wyniosła 69, czyli 4,6 razy więcej niż dobowa norma WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.