Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
- Źródło
- GWIS (Copernicus)
- Data
- 26 gru 2021 – 31 gru 2021
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 26 grudnia 2021 na terenie gminy Kandi (Benin), a satelity rejestrowały ogień przez 6 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 1 199 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 324. co do wielkości pożar w regionie Alibori od 2016 roku (spośród 448 z własną stroną). Benin, 2021: 101. miejsce na 128.
Obrys opublikowany przez GWIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 26 gru 2021 do 31 gru 2021: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Detekcje VIIRS o rozdzielczości 375 m. Najsilniejsza detekcja: 48 MW.
Brak oficjalnego rejestru do porównania. Każda detekcja to piksel wykryty podczas jednego przelotu satelity, a nie osobny pożar.
Łączna moc promieniowania w dniu 27 grudnia 2021; detekcje tego dnia: 8.
Moc promieniowania (FRP) mierzy energię, którą ogień emituje podczas przelotu satelity. Zsumowana w dniach porównuje intensywność, a nie powierzchnię.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 60.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 34,7 °C i minimalna wilgotność 16 % w dniu 26 grudnia 2021; porywy 41 km/h w dniu 28 grudnia 2021.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2021-12-26 | 1 | 7 | 34,7 | 19,9 | 16 | 13,5 | 28,4 | 0 | 47 | muy_alto | 1 |
| 2021-12-27 | 8 | 212 | 33,3 | 20,9 | 13 | 16,7 | 35,3 | 0 | 50,9 | extremo | 1 |
| 2021-12-28 | 6 | 23 | 32,2 | 19,5 | 14 | 20,3 | 40,7 | 0 | 55,5 | extremo | 1 |
| 2021-12-29 | 10 | 31 | 32,5 | 20,7 | 12 | 17 | 35,3 | 0 | 51,8 | extremo | 1 |
| 2021-12-30 | 4 | 12 | 33,3 | 19,8 | 11 | 15,8 | 33,5 | 0 | 51,5 | extremo | 1 |
| 2021-12-31 | 4 | 3 | 33,8 | 18,5 | 10 | 15,7 | 35,3 | 0 | 52,8 | extremo | 1 |
| 2022-01-01 | 0 | 0 | 33,4 | 20,9 | 11 | 16,3 | 34,2 | 0 | 53,8 | extremo | 0 |
| 2022-01-02 | 0 | 0 | 32,4 | 20,7 | 14 | 19,7 | 39,2 | 0 | 58,4 | extremo | 0 |
| 2022-01-03 | 0 | 0 | 29 | 21,4 | 14 | 21,5 | 41,8 | 0 | 59,4 | extremo | 0 |
| 2022-01-04 | 0 | 0 | 29,5 | 22,5 | 19 | 16,1 | 31,7 | 0 | 49,1 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-05 | 0 | 0 | 31,9 | 19,8 | 20 | 14,2 | 30,2 | 0 | 47 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-06 | 0 | 0 | 33,3 | 20 | 16 | 10,5 | 25,2 | 0 | 43,3 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-07 | 0 | 0 | 33,6 | 21,1 | 15 | 12,1 | 28,8 | 0 | 45,2 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-08 | 0 | 0 | 33,4 | 20,6 | 13 | 13 | 29,9 | 0 | 46,8 | muy_alto | 0 |
| 2022-01-09 | 0 | 0 | 33,1 | 20,4 | 12 | 16 | 34,2 | 0 | 50,9 | extremo | 0 |
| 2022-01-10 | 0 | 0 | 33,2 | 20 | 11 | 16,2 | 33,1 | 0 | 52,2 | extremo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Gdy wybuchł, od ponad dwóch miesięcy nie padał deszcz (co najmniej 1 mm).
16% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 197 ha w 2017 r..
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
W obrysie znajdowało się około 0,10 ha zabudowy, ale prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Zaczął się przy 60 dni bez deszczu: 44 % powierzchni (Benin)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26 gru | 34,7 °C | 16 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 27 gru | 33,3 °C | 13 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 28 gru | 32,2 °C | 14 % | 41 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 56 |
| 29 gru | 32,5 °C | 12 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 30 gru | 33,3 °C | 11 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
| 31 gru | 33,8 °C | 10 % | 35 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 53 |
| 1 sty po | 33,4 °C | 11 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 54 |
| 2 sty po | 32,4 °C | 14 % | 39 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 58 |
| 3 sty po | 29,0 °C | 14 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 59 |
| 4 sty po | 29,5 °C | 19 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 49 |
| 5 sty po | 31,9 °C | 20 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 6 sty po | 33,3 °C | 16 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 43 |
| 7 sty po | 33,6 °C | 15 % | 29 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 45 |
| 8 sty po | 33,4 °C | 13 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 47 |
| 9 sty po | 33,1 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 51 |
| 10 sty po | 33,2 °C | 11 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremalne 52 |
Zaczął się przy FWI 47,0 i minimalnej wilgotności 16 %; wcześniej: ponad dwa miesiące bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 45.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Spalił powierzchnię podobną do swoich bliźniaków (1 199 ha przy medianie 1 555 ha) i trwał 6 dni (mediana: 5 dni).
W żadnym w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł 1 mm: wszystkie zgasły bez deszczu.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 31 gru, a w ciągu kolejnych dziesięciu dni nie spadł nawet 1 mm: zgasł bez deszczu. Żaden z 45 bliźniaków nie miał deszczu na koniec.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Weryfikacja satelitarna
Bez zmian od 24 października 2026.
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM2 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.