Pożar: Guintéguéla, 30 grudnia 2019 Gouiné, Guintéguéla, Sifié
Pożar wybuchł 30 grudnia 2019 na terenie gminy Guintéguéla (Côte d’Ivoire), a satelity rejestrowały ogień przez 16 dni. Globalny system GWIS programu Copernicus odtworzył z detekcji cieplnych obrys spalonego terenu o powierzchni 9 951 ha, obejmujący obszar 4 gmin.
To 2. co do wielkości pożar w regionie Woroba od 2016 roku (spośród 128 z własną stroną). Côte d’Ivoire, 2019: 3. miejsce na 142.
Porównaj z…
- Spalona powierzchnia
- 9 951ha
- obrys GWIS (Copernicus)
- Czas trwania
- 16dni
- 30 gru 2019 – 14 sty 2020
- Dotknięte gminy
- 4
- podprefektur
- Początek
- 30 gru
- 2019
- Detekcje cieplne
- 290
- w jednym punkcie cieplnym: 66 MW
- Zagrożenie na starcie
- 35
- Wysokie · wskaźnik FWI
- Średnia moc dzienna
- 118MW
- wykryta moc na dobę, średnio
Gdzie płonęło
Jak się rozwijał, dzień po dniu
Moc promieniowania ognia wykrywana każdego dnia, w megawatach, oraz liczba punktów cieplnych. Purpurowy słupek oznacza dzień szczytowy.
Pogoda w czasie pożaru
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 41. Deszcz przyszedł po pożarze: 4,2 mm, 22 sty.
Ten teren już wcześniej płonął
88% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 916 ha w 2016 r., 7 462 ha w 2017 r., 3 846 ha w 2018 r., 2 195 ha w 2019 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 8 750 ha, które spłonęły wcześniej.
- 4 459 ha Pożar: Gouiné, styczeń 2017 łącznie 6 269 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 3 830 ha Pożar: Gouiné, grudzień 2017 łącznie 25 038 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 769 ha Pożar: Gouiné, styczeń 2019 łącznie 1 874 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 1 477 ha Pożar: Gouiné, grudzień 2018 łącznie 7 208 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 990 ha Pożar: Gouiné, styczeń 2018 łącznie 1 702 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 916 ha Pożar: Guintéguéla, grudzień 2016 łącznie 1 134 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 560 ha Pożar: Guintéguéla, grudzień 2018 łącznie 1 123 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
- 396 ha Pożar: Guintéguéla, styczeń 2019 łącznie 2 770 ha; podane hektary to część wspólna z tym pożarem
Jak duży jest ten pożar?
Granice: Berlin — geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Granice: Paryż — geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granice: Londyn — geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granice: Madryt — geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Porównujemy wielkość, nie położenie: oba kształty są w tej samej skali, z północą u góry, i wyśrodkowane jeden na drugim.
Co stało się z każdą miejscowością
-
4 995 ha dotarł 1 sty3,6 %
-
Guintéguéla tu się zaczął4 590 ha dotarł 30 gru3,1 %
-
256 ha dotarł 9 sty0,6 %
-
171 ha dotarł 9 sty0,4 %
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie obrysu GWIS na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Ludzie i budynki w obrysie
GHSL 2020W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2020, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Pogoda dzień po dniu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 30 gru | 35,5 °C | 14 % | 32 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 31 gru | 35,0 °C | 10 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 1 sty | 34,4 °C | 13 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 2 sty | 33,1 °C | 16 % | 30 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 3 sty | 32,0 °C | 18 % | 26 km/h | 0,0 mm | Wysokie 38 |
| 4 sty | 31,0 °C | 19 % | 25 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 5 sty | 32,9 °C | 17 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 6 sty | 33,1 °C | 19 % | 20 km/h | 0,0 mm | Wysokie 34 |
| 7 sty | 34,5 °C | 20 % | 17 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 8 sty | 34,9 °C | 21 % | 17 km/h | 0,0 mm | Wysokie 37 |
| 9 sty | 34,7 °C | 32 % | 22 km/h | 0,0 mm | Wysokie 31 |
| 10 sty | 36,0 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 35 |
| 11 sty | 34,8 °C | 32 % | 21 km/h | 0,0 mm | Wysokie 33 |
| 12 sty | 35,6 °C | 29 % | 29 km/h | 0,0 mm | Wysokie 32 |
| 13 sty | 35,2 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 38 |
| 14 sty | 34,2 °C | 11 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 15 sty po | 34,8 °C | 14 % | 26 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 40 |
| 16 sty po | 36,1 °C | 17 % | 28 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 17 sty po | 36,1 °C | 16 % | 25 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 41 |
| 18 sty po | 35,2 °C | 16 % | 32 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 19 sty po | 35,0 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 44 |
| 20 sty po | 35,7 °C | 27 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo wysokie 39 |
| 21 sty po | 34,9 °C | 41 % | 31 km/h | 0,2 mm | Wysokie 29 |
| 22 sty po | 30,6 °C | 56 % | 27 km/h | 4,2 mm | Bardzo niskie 4 |
Przed i po, z kosmosu
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
Tabela detekcji · 290Każda satelitarna detekcja cieplna z osobna, z godziną, satelitą, mocą i współrzędnymi.
| Data i godzina | Satelita | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Inne pożary w pobliżu
- 24 388 haGouiné14 stycznia 2021 · 22 dni · 6 km stąd
- 14 988 haGouiné25 stycznia 2020 · 23 dni · 8 km stąd
- 15 503 haGouiné1 stycznia 2019 · 18 dni · 9 km stąd
- 25 038 haGouinégrudzień 2017 · 30 dni · 10 km stąd
- 10 668 haSifiégrudzień 2022 · 23 dni · 11 km stąd
- 21 060 haGouiné6 stycznia 2024 · 32 dni · 12 km stąd
Najczęstsze pytania
- Jak długo trwał pożar: Guintéguéla?
- Według ognisk cieplnych wykrytych przez satelity wewnątrz obrysu płonął od 30 grudnia 2019 do 14 stycznia 2020 (16 dni). Obrys datuje go od 30 grudnia 2019 do 10 stycznia 2020.
- Jaką powierzchnię strawił?
- Obrys odtworzony przez GWIS (Copernicus) z detekcji cieplnych ma 9 951 ha (99,5 km²). To szacunek: oficjalne dane krajowe mogą się różnić.
- Które gminy płonęły?
- Gminy objęte pożarem (4): Gouiné (4 995 ha, 3,6 %); Guintéguéla (4 590 ha, 3,1 %); Sifié (256 ha, 0,6 %); Kamalo (171 ha, 0,4 %).
- Jaka była pogoda?
- W czasie pożaru temperatura sięgnęła 36,0 °C, wilgotność spadła do 10 %, a porywy wiatru osiągały 33 km/h. Wskaźnik zagrożenia pożarowego (FWI) doszedł do 41, klasa: Bardzo wysokie.
- Skąd pochodzą te dane?
- Z obrysu spalonego terenu GWIS (Copernicus), punktów cieplnych VIIRS z NASA FIRMS i granic administracyjnych kraju Côte d’Ivoire (geoBoundaries). To nie jest oficjalny komunikat.
Gdzie to sprawdzić
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 180 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia ›
Weryfikacja satelitarna
Historia tej strony Zmiany powierzchni, dat, nazwy, oficjalnego rejestru lub połączonych stron, porównywane każdej nocy od 24 października 2026.
Bez zmian od 24 października 2026.
Coś się nie zgadza na tej stronie?
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Zgłoś błąd
Skąd to wiemy
- Obrys: GWIS (Copernicus), odtworzony z detekcji cieplnych, a nie mierzony na zdjęciach; na tej stronie połączono 3 poligony.
- Daty skorygowane na podstawie detekcji VIIRS wewnątrz obrysu, według którego pożar trwał od 30 grudnia 2019 do 10 stycznia 2020. 290 detekcji VIIRS z satelity Suomi-NPP w tych dniach.
- Nie dopasowaliśmy tej strony do żadnego oficjalnego wpisu.
- Pogoda: reanaliza ERA5 programu Copernicus w miejscu pożaru, w komórkach o boku około 25 km.
- Powierzchnia zabudowana i ludność pochodzą z Global Human Settlement Layer JRC (epoka 2020, komórki 100 m), zsumowane w obrysie: to szacunek tego, co tam było, a nie bilans szkód.
Skąd pochodzą te dane
Obrys pochodzi z Globalnego Systemu Informacji o Pożarach (GWIS) programu Copernicus, który odtwarza go z detekcji cieplnych MODIS i VIIRS i publikuje na licencji CC BY 4.0. Nie jest mierzony na zdjęciach, jak w Europie, więc to szacunek. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona różnić się od oficjalnych danych danego kraju.