Spalona powierzchnia
tylko satelitaObrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
- Źródło
- EFFIS (Copernicus)
- Data
- obrys zrewidowany 9 marca 2026
+− weryfikacja
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Pożar wybuchł 23 lutego 2026 na terenie gminy Glamoč (Bośnia i Hercegowina), a satelity rejestrowały ogień przez 4 dni. Copernicus wyznaczył na podstawie zdjęć satelitarnych obrys spalonego terenu o powierzchni 104 ha, obejmujący obszar jednej gminy.
To 507. co do wielkości pożar w regionie Federation of Bosnia and Herzegovina od 2016 roku (spośród 520 z własną stroną). Bośnia i Hercegowina, 2026: 91. miejsce na 94.
Obrys opublikowany przez EFFIS (Copernicus).
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru, z którym można ją porównać.
Od 23 lut 2026 do 26 lut 2026: pierwszy i ostatni dzień z ogniem na stronie.
Satelity przelatują kilka razy na dobę, a chmury lub dym mogą zasłonić ogień: brak wykryć nie oznacza oficjalnego ugaszenia. O opanowaniu lub ugaszeniu pożaru decydują służby ratownicze każdego kraju.
Pierwszy dzień z ogniem widziany przez satelity lub obrys.
Z tą stroną nie powiązano żadnego oficjalnego rejestru: godzina zgłoszenia i przyczyna nie są tu znane.
Meteorologiczny wskaźnik zagrożenia pożarowego FWI (system kanadyjski) obliczany przez WorldFires na dzień rozpoczęcia pożaru. Kolejne dni bez deszczu wcześniej: 2.
To wskaźnik obliczony z danych modelu meteorologicznego, a nie pomiar pożaru ani oficjalne ostrzeżenie. Ostrzeżenia o zagrożeniu wydaje właściwy organ każdego kraju. Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Maksimum 15,7 °C i minimalna wilgotność 38 % w dniu 26 lutego 2026; porywy 33 km/h w dniu 23 lutego 2026.
To wartości modelu dla komórki o boku ok. 25 km, a nie ze stacji: mogą się różnić od pomiarów w terenie.
Dziennik zmian tej strony jest prowadzony od 24 października 2026: każdej nocy porównuje się to, co publikuje, i zapisuje różnicę. Wcześniejsze dane odtwarza się z daty każdego źródła i oznacza jako odtworzone.
Każdej nocy zapisuje się ujęcie tego, co pokazuje strona. Jeśli coś się zmieni, pojawi się na liście jako wpis dziennika.
Wersja przechowuje powierzchnię, daty, nazwę i oficjalny rejestr; powierzchnię w takiej postaci, w jakiej ją zapisano (zmiany poniżej 2 % nie są zapisywane). Mapa, detekcje i pogoda zawsze pokazują stan na dziś.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-02-23 | 0 | 0 | 14,1 | 2,5 | 48 | 9,8 | 33,1 | 0 | 0,2 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-24 | 0 | 0 | 9,4 | 3,3 | 73 | 9,2 | 26,6 | 0,6 | 0,3 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-25 | 0 | 0 | 12,2 | 0,8 | 42 | 7,7 | 24,5 | 0 | 0,4 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-26 | 0 | 0 | 15,7 | 3,6 | 38 | 4,9 | 17,6 | 0 | 0,7 | muy_bajo | 1 |
| 2026-02-27 | 0 | 0 | 17,7 | 2,9 | 34 | 3,5 | 15,1 | 0 | 1,5 | muy_bajo | 0 |
| 2026-02-28 | 0 | 0 | 17 | 1,1 | 40 | 5,4 | 15,8 | 0 | 2,2 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-01 | 0 | 0 | 15,5 | 2,2 | 50 | 6,2 | 22,7 | 0 | 2,5 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-02 | 0 | 0 | 9,8 | 3,4 | 68 | 6,6 | 24,1 | 0,4 | 1,4 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-03 | 0 | 0 | 13,8 | 3,3 | 46 | 4,2 | 14,8 | 0,2 | 1,6 | muy_bajo | 0 |
| 2026-03-04 | 0 | 0 | 11,3 | 1,3 | 60 | 8,7 | 32 | 2,1 | 0,4 | muy_bajo | 0 |
Plik powstaje w twojej przeglądarce z danych tej strony: jeden na pożar, zsumowany dziennie i bez pojedynczych detekcji.
Aktualizuje się sam, dopóki pożar jest aktywny, i prowadzi do tej strony. Bezpłatnie, z podaniem źródła na dole.
Źródła tej strony: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Jak powstają strony pożarów: metodologia
Mamy obrys Copernicus dla tego pożaru, ale jeszcze nie jego punkty cieplne: NASA publikuje roczne archiwum punktów cieplnych dopiero po zamknięciu roku. Strona pobierze je automatycznie, gdy będą dostępne.
Dni bez deszczu (co najmniej 1 mm) przed wybuchem pożaru: 2. Deszcz przyszedł po pożarze: 2,1 mm, 4 mar.
90% obrysu pokrywa się z wcześniejszymi pożarami odnotowanymi od 2016 roku: 31 ha w 2016 r., 57 ha w 2019 r., 6 ha w 2020 r., 94 ha w 2021 r., 3 ha w 2023 r.. Część płonęła więcej niż raz, dlatego liczby z poszczególnych lat sumują się do więcej niż 94 ha, które spłonęły wcześniej.
Spalona powierzchnia w granicach każdej gminy, wyliczona przez nałożenie oficjalnego obrysu na granice administracyjne. Odległość mierzymy od punktu oznaczającego centrum każdego obszaru do najbliższego ognia: kilometr od niego nie oznacza, że ogień dotarł do domów.
Pokrycie terenu w obrębie obrysu według Corine Land Cover, podawane przez Copernicus.
W obrysie nie było zauważalnej zabudowy i prawie nikt tam nie mieszkał (GHSL 2025, szacunek satelitarny).
To szacunek w komórkach 100 m oparty na zdjęciach satelitarnych i spisach ludności: nie oznacza, że spłonęły domy ani że ktoś ucierpiał. W obrysie są też tereny, które nie spłonęły. Epoka GHSL 2025 to prognoza oparta na danych z 2020 roku i wcześniejszych.
Źródło: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej, © Unia Europejska, CC BY 4.0. Sumę w obrysie obliczył WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Reanaliza ERA5 ECMWF w miejscu pożaru, standardowe źródło danych o pogodzie z przeszłości, oraz kanadyjski wskaźnik pogodowego zagrożenia pożarowego FWI (ten sam system, którego używa Copernicus), wyliczony przez WorldFires z tych danych. Dni po pożarze pokazujemy aż do pierwszego deszczu.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dzień | Maks. | Min. wilgotność | Najsilniejszy poryw | Deszcz | Zagrożenie (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23 lut | 14,1 °C | 48 % | 33 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 24 lut | 9,4 °C | 73 % | 27 km/h | 0,6 mm | Bardzo niskie 0 |
| 25 lut | 12,2 °C | 42 % | 24 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 0 |
| 26 lut | 15,7 °C | 38 % | 18 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 1 |
| 27 lut po | 17,7 °C | 34 % | 15 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 28 lut po | 17,0 °C | 40 % | 16 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 1 mar po | 15,5 °C | 50 % | 23 km/h | 0,0 mm | Bardzo niskie 2 |
| 2 mar po | 9,8 °C | 68 % | 24 km/h | 0,4 mm | Bardzo niskie 1 |
| 3 mar po | 13,8 °C | 46 % | 15 km/h | 0,2 mm | Bardzo niskie 2 |
| 4 mar po | 11,3 °C | 60 % | 32 km/h | 2,1 mm | Bardzo niskie 0 |
Zaczął się przy FWI 0,2 i minimalnej wilgotności 48 %; wcześniej: 2 dni bez deszczu. Pożary w okolicy, które od 2016 r. zaczęły się przy takiej pogodzie: 17.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 16,3 mm, 3 lis.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 10,1 mm, 26 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 2,8 mm, 22 lut.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: 22,9 mm, 6 mar.
Pierwszy deszcz (1 mm lub więcej) po końcu: brak w ciągu kolejnych dziesięciu dni.
Pozostał poniżej swoich bliźniaków: 104 ha przy medianie 380 ha. Trwał 4 dni (mediana: 2 dni).
W 2 z 17 przypadków w ciągu dziesięciu dni po końcu nie spadł nawet 1 mm: zgasły bez deszczu. W pozostałych pierwszy deszczowy dzień przyniósł medianę 6,7 mm.
To zbiór analogicznych przypadków: pokazuje, co zwykle się dzieje, a nie co się stanie. Przy mniej niż 15 bliźniakach nie podajemy liczb. Jak to liczymy
Uznano go za zakończony 26 lut, a 4 mar spadło 2,1 mm. Nie wiemy, czy ugasił go deszcz, czy akcja gaśnicza. Bliźniaki z deszczem na koniec: 15 z 17, z medianą 6,7 mm.
Pogoda na tej stronie: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Przeciągnij linię, aby porównać ten sam teren przed pożarem i po nim.
Jeśli dzień jest pochmurny, zmień datę: każdy satelita przelatuje raz na dobę. W fałszywych barwach spalony teren jest brązowy lub czerwony.
23 lutego 2026 stężenie pyłu PM2.5 w powietrzu przy pożarze sięgnęło 14 µg/m³, ale żadna średnia dobowa nie przekroczyła normy WHO (15).
Pyły według modelu Copernicus CAMS w centrum obrysu; to nie są pomiary w poszczególnych miejscowościach. Jasny słupek to najgorsza godzina, pełny – średnia dobowa.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Wykrycie satelitarne nie jest oficjalnym komunikatem. Ostateczne dane i status pożaru publikują służby ratownicze każdego kraju.
Numer alarmowy: 123 · 112 · Numer alarmowy i oficjalne ostrzeżenia
Weryfikacja satelitarna
Ta strona powstaje z danych satelitarnych i oficjalnych rejestrów i czasem się myli: złe daty, niewłaściwa miejscowość, dwa pożary połączone w jeden albo coś, co wcale nie było pożarem lasu. Jeśli znasz ten pożar z bliska — mieszkasz tam, widziałeś go, gasiłeś go albo relacjonowałeś jako dziennikarz — napisz, co naprawdę się stało, a my to sprawdzimy.
Obrys i pokrycie terenu pochodzą z Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS) programu Copernicus, są mierzone na zdjęciach MODIS i Sentinel-2 i publikowane na licencji CC BY 4.0. Detekcje cieplne pochodzą z czujników VIIRS na satelitach Suomi-NPP i NOAA-20, udostępnianych przez NASA FIRMS w rozdzielczości 375 m. Granice gmin pochodzą z geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Powierzchnię w każdej gminie wylicza WorldFires, nakładając obrys na te granice, więc może ona nieco różnić się od oficjalnych danych danego kraju.