Sari la conținut
worldfires
BA · Bosnia și Herțegovina · –

Incendiul de la Glamoč, 23 februarie 2026 Glamoč

Stins · ultima măsurătoare pe 26 feb. 2026

Focul a început pe 23 februarie 2026 în comuna Glamoč, Bosnia și Herțegovina, iar sateliții au detectat foc timp de 4 zile. Copernicus a măsurat din imagini satelitare un perimetru ars de 104 hectare, repartizat între o singură comună.

Este al 507-lea ca mărime din Federation of Bosnia and Herzegovina din 2016 (din 520 cu pagină). Al 91-lea din Bosnia și Herțegovina în 2026, din 94.

Pentru acest incendiu avem perimetrul măsurat de Copernicus, dar nu încă focarele: NASA publică arhiva anuală doar după închiderea anului. Când va fi disponibilă, pagina o preia singură.

Suprafață arsă
104ha
perimetru Copernicus
Durată
4zile
23 feb. 2026 – 26 feb. 2026
Comune afectate
1
comune
A început pe
23 feb.
2026
Pericol la început
0
Foarte scăzut · indice FWI

Unde a ars

Pe ce vreme a ars

16°maximă
33km/h · rafală maximă
38%umiditate minimă

Nu plouase (1 mm sau mai mult) de 2 zile când a început. După incendiu a venit ploaia: 2,1 mm pe 4 mar..

Zona mai arsese

90 % din perimetru se suprapune cu incendii anterioare înregistrate din 2016: 31 ha în 2016, 57 ha în 2019, 6 ha în 2020, 94 ha în 2021, 3 ha în 2023. O parte a ars de mai multe ori, de aceea cifrele fiecărui an însumează mai mult decât cele 94 ha care arseseră deja.

Ce s-a întâmplat în fiecare comună

  1. Glamoč a început aici
    104 ha
    0,1 %

Suprafața arsă în fiecare comună, din încrucișarea perimetrului oficial cu limitele administrative. Distanța este de la punctul care marchează centrul fiecărei zone la cel mai apropiat foc: că a rămas la un kilometru nu înseamnă că a ajuns la case.

Ce a ars

  • Alte terenuri naturale66 %
  • Terenuri agricole34 %

Acoperirea terenului în perimetru conform Corine Land Cover, așa cum raportează Copernicus.

Oameni și clădiri în perimetru

GHSL 2025
Suprafață construită< 0,1 ha
Locuitori< 20

În perimetru nu exista o suprafață construită notabilă și aproape nimeni nu locuia acolo (GHSL 2025, estimare din satelit).

Este o estimare pe celule de 100 m, făcută din imagini satelitare și recensăminte: nu înseamnă că au ars case sau că au existat victime. Perimetrul include și zone care nu au ars. Epoca 2025 din GHSL este o proiecție făcută cu date din 2020 și anterioare.

Sursa: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S și GHS-POP R2023A), Centrul Comun de Cercetare (JRC) al Comisiei Europene, © Uniunea Europeană, CC BY 4.0. Suma din perimetru calculată de WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vremea zi de zi

Reanaliza ERA5 a ECMWF în punctul incendiului, referința pentru vremea trecută, și indicele canadian de pericol FWI, același folosit de Copernicus, calculat de WorldFires cu aceste date. Zilele următoare merg până la prima ploaie.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Zi Maximă Umiditate min. Rafală max. Ploaie Pericol (FWI)
23 feb. 14,1 °C 48 % 33 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
24 feb. 9,4 °C 73 % 27 km/h 0,6 mm Foarte scăzut 0
25 feb. 12,2 °C 42 % 24 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 0
26 feb. 15,7 °C 38 % 18 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 1
27 feb. după 17,7 °C 34 % 15 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
28 feb. după 17,0 °C 40 % 16 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
1 mar. după 15,5 °C 50 % 23 km/h 0,0 mm Foarte scăzut 2
2 mar. după 9,8 °C 68 % 24 km/h 0,4 mm Foarte scăzut 1
3 mar. după 13,8 °C 46 % 15 km/h 0,2 mm Foarte scăzut 2
4 mar. după 11,3 °C 60 % 32 km/h 2,1 mm Foarte scăzut 0

Gemenii săi: au pornit pe aceeași vreme

A pornit cu un FWI de 0,2 și o umiditate minimă de 48 %; înainte: 2 zile fără ploaie. Incendii din zonă pornite pe o asemenea vreme din 2016: 17.

FWI la pornire 0,2
Umiditate minimă 48 %
Zile fără ploaie 2
acest foc gemeni aleși restul zonei
Aproape identiciAsemănători

Contururile celor mai asemănători gemeni

Incendiul de la Livno, octombrie 2016
1.195 ha 2 zile FWI 2,4 Umiditate min. 48 % la 22 km, în 2016

Prima ploaie (1 mm sau mai mult) după final: 16,3 mm pe 3 nov..

Ce s-a întâmplat cu ei

2 zile
durată mediană
380 ha
suprafață mediană
18 %
au trecut de 1.000 ha
6,7 mm
ploaia de la final (mediană; au avut-o 15 din 17)

A rămas sub gemenii săi: 104 ha față de o mediană de 380 ha. A durat 4 zile, față de 2 zile.

La 2 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,7 mm.

Este o bancă de cazuri analoage: arată ce se întâmplă de obicei, nu ce se va întâmpla. Sub 15 gemeni nu dăm cifre. Cum calculăm

Cum s-a terminat

2,1 mmprima ploaie
4 mar.la 6 zile după final
33km/h · rafală max.

A fost considerat încheiat pe 26 feb., iar pe 4 mar. au căzut 2,1 mm. Nu știm dacă l-a stins ploaia sau intervenția. Gemeni cu ploaie la final: 15 din 17, cu o mediană de 6,7 mm.

Meteo de pe pagină: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Cum se alege un geamăn

  • Aceeași zonă: incendii deja încheiate la mai puțin de 250 km de acesta, din 2016.
  • Același start: se compară FWI din prima zi, umiditatea minimă din acea zi și zilele consecutive fără ploaie de dinainte. Cursorul stabilește cât pot să difere.
  • Doar pagini cu date meteo definitive (reanaliza ERA5), calculate la fel ca ale acestui incendiu; rămân pe dinafară arderile agricole sau de pășuni și paginile cu date în verificare.
  • Rămân pe dinafară cele care ardeau în același timp cu acesta (cu o săptămână înainte sau după): au aceeași perioadă de vreme și nu contează ca precedent.
  • Se ordonează după asemănare și se desenează contururile primilor cinci.

Cum calculăm

Înainte și după, din satelit

Trage linia ca să compari același teren înainte de incendiu și după.

Înainte · 16 feb. 2026
După · 5 mar. 2026

Dacă ziua e înnorată, schimbă data: fiecare satelit trece o dată pe zi. În culori false, arsura apare maro sau roșiatică.

Fumul

CAMS · Copernicus

Pe 23 februarie 2026 aerul de lângă foc a ajuns la 14 µg/m³ de PM2,5, dar nicio medie zilnică nu a depășit valoarea recomandată de OMS (15).

Vârf de PM2,514 µg/m³
Zile peste prag0 zile
PM1016 µg/m³
Grosime optică0,22
21 feb.23 feb.25 feb.
Bun Acceptabil Moderat Rău Foarte rău Extrem

Particule din modelul CAMS al Copernicus în centrul perimetrului; nu sunt măsurători din fiecare localitate. Bara deschisă este maximul celei mai rele ore, cea închisă media zilei.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Alte incendii din zonă

Toate incendiile din Bosnia și Herțegovina

Întrebări frecvente

Cât a durat incendiul de la Glamoč?
Potrivit focarelor termice detectate de sateliți în interiorul perimetrului, a ars între 23 februarie 2026 și 26 februarie 2026 (4 zile). Perimetrul îl datează între 23 februarie 2026 și 23 februarie 2026.
Ce suprafață a ars?
Perimetrul măsurat de Copernicus din imagini satelitare este de 104 hectare (1,0 km²). Cifrele oficiale ale fiecărei țări pot diferi.
Ce comune au ars?
Focul a intrat doar în Glamoč (104 ha, 0,1 %).
Cum a fost vremea?
În timpul incendiului s-au atins 15,7 °C, o umiditate minimă de 38 % și rafale de 33 km/h. Pericolul de incendiu (FWI) a ajuns la 1, clasa Foarte scăzut.
De unde vin aceste date?
Din perimetrul ars EFFIS (Copernicus), din focarele VIIRS ale NASA FIRMS și din limitele administrative ale Bosnia și Herțegovina (geoBoundaries). Nu este un raport oficial.
Cum s-au terminat incendiile pornite pe o vreme asemănătoare în această zonă?
Incendii la mai puțin de 250 km pornite din 2016 cu FWI, umiditate și perioadă secetoasă asemănătoare: 17. Durata lor mediană a fost de 2 zile, iar suprafața mediană de 380 ha; 18 % au trecut de 1.000 ha. La 2 din 17 n-a căzut nici 1 mm în cele zece zile de după final: s-au stins fără ploaie. La ceilalți, prima zi cu ploaie a adus o mediană de 6,7 mm.

Unde se verifică

O detecție din satelit nu este un raport oficial. Cifrele definitive și starea incendiului sunt publicate de serviciul de urgență al fiecărei țări.

Urgențe: 123 · 112 · Numărul de urgență și avertizări oficiale

Verificare din satelit

Istoricul acestei fișe · 1 Modificări de suprafață, date, nume, registru oficial sau fișe unite, comparate în fiecare noapte din 24 octombrie 2026.
  1. Ultima zi cu foc: 23 februarie 2026 → 26 februarie 2026.

RSS Modificările acestei fișe Cu verificările și versiunea citabilă

Ceva nu se potrivește în această fișă?

Fișa este făcută din date satelitare și registre oficiale și uneori greșește: date greșite, localitatea greșită, două incendii unite sau ceva ce nu a fost un incendiu de vegetație. Dacă știi incendiul îndeaproape — locuiești acolo, l-ai văzut, ai lucrat la stingere sau l-ai relatat ca jurnalist —, spune-ne ce s-a întâmplat de fapt și vom verifica.

Semnalează o eroare
Ce crezi că este greșit?

Vom folosi e-mailul doar pentru a-ți răspunde la această semnalare. Confidențialitate. Acesta nu este un serviciu de urgență: dacă e un incendiu acum, sună la 123 · 112.

De unde știm asta
  • Perimetru: EFFIS (Copernicus), măsurat pe imagini satelitare.
  • Date ajustate cu focarele VIIRS din interiorul perimetrului, care indica intervalul 23 februarie 2026 – 23 februarie 2026. Niciun focar VIIRS de la Suomi-NPP în aceste date.
  • Nu am asociat această fișă cu nicio înregistrare oficială.
  • Vremea: reanaliza ERA5 a Copernicus în punctul incendiului, în celule de circa 25 km.
  • Suprafața construită și populația provin din Global Human Settlement Layer al JRC (epoca 2025, celule de 100 m), însumate în perimetru: o estimare a ceea ce era acolo, nu un bilanț al pagubelor.

Cum facem fișele: metodologie

De unde vin aceste date

Perimetrul și acoperirea terenului provin din European Forest Fire Information System (EFFIS) al Copernicus, măsurate pe imagini MODIS și Sentinel-2 și publicate sub licența CC BY 4.0. Focarele provin de la senzorii VIIRS ai sateliților Suomi-NPP și NOAA-20, distribuite de NASA FIRMS cu pixel de 375 m. Limitele administrative provin din geoBoundaries ADM3 (Public Domain). Suprafața pe comună este calculată de WorldFires prin încrucișarea perimetrului cu aceste limite, deci poate diferi ușor de cifra oficială a fiecărei țări.